Автор Тема: Изграждане на автономна система до 1 KW  (Прочетена 44859 пъти)

SkaS

  • Гост
Здравейте. Идеята ми  е изгрдаждане на система до 1 KW. За достигане на крайната цел си мислх системата да се изгради на части, но това може да се окаже проблем - не съм сигурен още. За целта разглеждам панели : Sharp NA-F135 (G5) - аморфен и един микро-кристален силициев слой - мощност 135 Wp, номинално напрежение 49,7 V, номинален ток 3,2 А. Другия вариант е панели Schott MONO 195 - монокристален соларен панел. Системата най-вероятно ще работи на 24 V, но се чудя как да си направя голям акумулаторен блок, като искам да постигна около 1200 Аh капацитет на първо време, а след това да го увелича още ? Притеснява ме това ,че трябва да наредя акумулатори в паралел и те да взимат заряд от соларен контролер - четох, че не можа контролерите да се връзват в паралел към един и същи акумулаторен блок и към един и същи панел - вярно ли  е ? Иначе казано - как да постигна система от порядъка на 400-500 W, като в последствие да я доразвия до 1 KW ? Когато контролера примерно е ограничен до 20-30 А, а ми трябва повече ток ? Mоля, ако може някой по-запознат с техническите въпроси, да ми разясни начина на компановка на големи акумулаторни блокове при напрежениe 24 V. Инвертора е ясен, но контролерите не са.     

Seeker

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #1 -: Юни 19, 2012, 11:18:30 am »
Ако консуматорите са на 220В, по-добре си направи акумулаторна батерия на 220В (20х12В) и след нея сложи   DC-AC инвертор (4 транзистора). Липсата на инвертор 24/220  е голямо предимство, защото не комутираш големи токове и нямаш трансформатор.
Така печелиш 25% от КПД на системата. Слънчевия панел (без значение какъв е) ще ти зарежда акумулаторите през DC-DC с значително по-малък ток и няма да ти се налага да връзваш акумулатори в паралел. 

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #2 -: Юни 19, 2012, 11:27:19 am »
Благодаря за идеята, но това означава, че трябва да наредя доста панели наведнъж. Идеята ми беше да взема 3 панела сега, а в последтствие останалите - всичко  е въпрос на финанси. Приемам и други препоръки и идеи. :) А в крайна сметка и така да наредя акумулаторите и панелите, мога да мина само с  един контролер ли ?

Seeker

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #3 -: Юни 19, 2012, 11:34:54 am »
Ръководещото в случая са акумулаторите. Панелите са следствие. Ако искаш 1кВт слънчева енергия - това вече е друго. Поясни си задачата - какво целиш да постигнеш, а не какво ще включиш.
С помоща на 1бр.  панел можеш само да подзареждаш акумулаторите, без сериозно да потребяваш от тях енергия. Тоест трябва да се направи енергиен баланс на системата ти.   С три панела последователно вързани ще получиш около 150В на 3 А, мощност =450Вт , тази мощност ще я потребяваш ли веднага или ще храни акумулаторите, които  после ще я отдават?
« Последна редакция: Юни 19, 2012, 11:40:38 am от Seeker »

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #4 -: Юни 19, 2012, 11:52:32 am »
Разбрах те. Постоянната консумация на 220 V е около 300-400 W. Искам да направя система, която да ми гарантира 1 KW, но идеята ми беше да я изграждам постепенно. Въпроса е кой подход да взема, като най-оптимален ? В момента съм с агрегат и когато работи зареждам 2 батерии по 150 Ah вързани паралелно, докато си върша останалата работа. Като спре агрегата автоматично чрез контактор прехвърлям консумацията през инвертор, който смуче от батерията. Системата има 1000 недостатъка и искам да си направя нещо по-надеждно, но не мога да си позволя лукса да изградя "голямо" нещо наведнъж. Всички консуматори са на 220 V. Мястото  е слънчево и открито - (полето край София). Разполагам с покрив около 200 кв.м. и мога на него да разположа панелите. Среща се и вятър, но рядко и не е постоянен.   

Seeker

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #5 -: Юни 19, 2012, 12:07:42 pm »
Ами тогава тръгни от оптимизация на акумулаторите. Можеш да си направиш акумулаторна батерия от 20бр 12в /7Ач или 12Ач гелови акумулатори,   в последствие можеш да добавиш втори клон успоредно, но свързването трябва да се направи през диоди за да не се изравняват клоновете помежду си. Всеки клон ще се зарежда с отделно   DC-DC , може да е от общ соларен панел(и). Така можеш да трупаш в паралел клонове от последователно свързани акумулатори и да увеличаваш потребения ток, като напрежението е константа 220В. Или да си включваш агрегата, когато няма слънце. Агрегата предполагам е за 220В, и няма да има нужда от трансформатори за зареждане на акумулаторната батерия.

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #6 -: Юни 19, 2012, 01:12:58 pm »
Ахааа - значи разковничето е в диодите. А те къде се монтират - между панела (панелите) и контролера или между контролера и акумулаторите ? ДА - агрегата дава 220 V. Виждам, че ти си твърдо за система без инвертор, което значи повечко акумулатори вързани последователно, които да се зареждат от един контролер. Притеснява ме единствено малкия капацитет на целия блок. Имам и още въпроси: цитираните по-горе от мен панели са два различни типа, като едните се водят по-подходящи за слабо осветени и частично засенчвани места, но са по-слаби, като изходен ток. Другите - монокристалните - пък незнам в ковти време как ще се държат. Да не умрат тотално - тогава с малкия капацитет от акумулатори няма да мога да изкарам дълго  време.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #7 -: Юни 19, 2012, 01:21:42 pm »
SkaS  консумацията от 300-400 за която говориш постоянно ли я има или е само през определено време - според мен на тези 200м2 покрив ще можеш да разположиш 6 киловата соларен масив и да си ползваш 220 волта с DC-AC с мощност 1000 вата през цялото деноонощие. Това за КПД-то го остави (все пак слънцето е безплатно)  въпроса е какви батерии можеш да си позволиш и отам какви контролери и какви инвертори. Най големия проблем са БАТЕРИИТЕ.
Ще се повторя, но пак ще разкажа при мен как стоят нещата - всичко е правено, само кристалите ми са поръчани мощност на PV панела 50 вата , акумулатор оловен стартерен (автомобилен) 100A/h 12v, контролер 20 ампера , инвертор 500 вата  чист синус   (баща ми го тормози до 750 900 вата с един малък флекс)  - от една година насам акумулатора не е свалян сега се ползва и малък хладилник с компресор. Всеки божи ден (работен ден)  до 5 следобед няма никой на бунгалото ми ,  а след 5 се ползват най различни консуматори. Осветлението е LED, малък телевизор CRT старичък, хладилник, бързоварче, флекс, дрелка, автомобилно радио сигурно и още нещо сега не се сещам. Та искам да кажа , че за 10 часа зареждане през деня - без проблем 3-4 и повече часа вечер се ползва енергия безплатна и по нищо не се различава от енергията която е в контактите ни

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #8 -: Юни 19, 2012, 01:32:08 pm »
Съгласен съм, че на този покрив може да се направи много, но всичко  е скъпо. Затова искам да го правя на части. 400 W-атовата консумация е около 8 часа в денонощието през лятото и около 10-11 часа през зимата. Тогава може би скача и на около 500-600 W. Идеята за много акумулатори последователно коплектовани в няколко серии по 220 V не е лоша, но е с много малък капацитет, а и напред във времето нещата излизат скъпи за потдръжка. Замислям се, дали нестава въпроса да се реши, като се слагат диоди на различни клонове от по 300-400 AH акумулатори на 24 V. Така от общ соларен модул през различни контролери да зареждам акумулаторните серии. Ампеража ще е голям и пак ще  е нужен инвертор за да го завъртя на 220 V, но дори и да се прецака нещо (акумулатор или контролер) системата ще работи с останалата част от капацитета си. Кажете и наблюденята си за панелите ?

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #9 -: Юни 19, 2012, 01:43:27 pm »
Защо не сложиш и някакъв малък вятърен генератор, който ще ти компенсира нощната липса на светлина. Имаш достатъчно площ,  а и предполагам, че в Софийско ра̀вно по̀ле вятър дал господ.

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #10 -: Юни 19, 2012, 01:48:24 pm »
"coke2k" - кажи по-подробно какви са ти панелите. Модел, параметри, как си ги вързал, как си ги монтирал ? Какво напрежение и какъв ампераж вадят при слънце, облаци, дъжд, сняг, вечер и т.н. Всякакъв вид информация би могла да ми  е полезна. Приемам и други мнения и препоръки.
"Брадатия" - и това съм го мислил за ветрогенератора. Идеята е добра, но май ще трябва и още един контролер за него и пак опираме за свързване на много контролери  в паралел. Вятър има, но  не е кой знае какъв и колко постоянен. Щом го има защо не го изпползваме де, но това като опция за по-натам във времето. Сега твърдо съм се насочил към панелите.

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #11 -: Юни 19, 2012, 02:32:29 pm »
Сега, като се замислих въпросните диоди, които трябва да се сложат при наличие на няколко клона се монтират между панела/ите/ и съответния контролер. Демек - имаме няколко панела. Те дават ток на 2 или 3 контролера. Връзките между панелите и контролерите трябва да минават през диоди, така ли излиза ? На изхода на контролерите се монтират акумулатори до постигане на желания капацитет и напрежение. Демек няколко клона от акумулаторни блокове. Всеки клон работи със собствен контролер независимо от останалите. А на всички контролери консуматорните изходи се обединяват в 1 общ. Така  получаваме постоянно напрежение определено от акумулаторните групи и някакъв капацитет от ток, какъвто ни го осиги панелния модул и акумулаторните групи. Възможно е и да бъркам? Така ли  е, или категорично не се прави така ? Това, което ме притеснява е, че незнам контролерите, дали могат да работят в паралел по вход и по изход. Бях чел, че повечето не могат, но никъде не срещам категоричен отговор - става или не. Благодаря на всички отзова ли се. 

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #12 -: Юни 19, 2012, 06:11:08 pm »
SkaS ползвал съм обикновени поликристални клетки (синкави са на цвят ) поръчани от ибей. Спред мен просто  виж какви акумулатори можеш да си набавиш - най добре според мен е да са еднакви и ако може на отделни клетки от по 2,4 волта всяка. Ако не и обикновени тягови акумулатори стават - един такъв 12 волтов 90 A/h струва около 250 лева. Зарядния ток грубо е около 1/20 от капацитета на батерията т.е. за 90 A/h ти трябва заряден ток 90/20=4,5А . Лесно можеш да си направиш или да си купиш контролер до 60А може и повече от тебе зависи, но да речем най простия вариант 20 А . С този контролер ще можеш да зареждаш перфектно 4 броя 90A/h батерии което ти позволява да имаш електроенергия с макс. мощност от 1 киловат в продължение на почти 4 часа. Ако цялото това нещо го умножиш по 6 ще получиш необходимия количествен разчет за 24 часа. Направи сметка каква част от денонощието ще има слънце достатъчно да зареди този капацитет и си направи сметка колко PV панела ще ти трябват - ами в общи линии това е ... Какви диоди какви щуротии мислиш да слагаш не си усложнявай работата.... Ако имаш достатъчно средства направо си вземай литиеви батерии и контролер за тях и BMS (система за контрол и баланс на батерията) и това ти е.....
Хайде поздрави

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #13 -: Юни 19, 2012, 06:22:15 pm »
Явно не си ме разбрал. А другите часаве след тези 4 какво да правя ? :). Идеята е как да зареждаш голям блок от акумулатори с голям капацитет - най - вероятно 1 контролер няма да стане. А тези клетки твойте какви напрежения и амперажи постигаш с тях? Колко са, как са вързани ?

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #14 -: Юни 19, 2012, 08:06:24 pm »
Кристалите са 3х6 инча http://www.ebay.co.uk/itm/36-A-grade-3x6-solar-cell-kit-for-DIY-solar-panel-/290722323373?pt=UK_Gadgets&hash=item43b0669bad ей такова нещо са  - последователно свързани на празен ход дават 20 волта директно към панела свети автомобилна халогенка 55 вата.
Виж писал съм, че за да получиш необходимата мощност това което съм ти сметнал трябва да умножиш по 6 за цяло денонощие
С този контролер ще можеш да зареждаш перфектно 4 броя 90A/h батерии което ти позволява да имаш електроенергия с макс. мощност от 1 киловат в продължение на почти 4 часа. Ако цялото това нещо го умножиш по 6 ще получиш необходимия количествен разчет за 24 часа.
А ти колко голям масив от батерии мислиш да правиш като капацитет имам в предвид?