Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Термопомпи - успешно производство в България

<< < (2/4) > >>

Тони:
 Здравей, Геца! Топлообмениците / изпарител, кондензатор и БГВ/ ги продават готови /пластинчати/ в магазини за хладилна техника. Топлоносителя на външния и вътрешният кръг е вода. Изпълнява се като обикновенно водно отопление затворена система, като разликата е в следното: тръбите са задължително в топлоизолация, не се поставят радиатори а вентилконвектори. Темпвратурата на вътрешният кръг при отопление е макс. 45 градуса а на охлаждане 7-9 градуса. Температурата на външният кръг зависи от дълбочината на кладенеца от който се тегли. При 8-10м температурата зимата е около 10 градуса а лятото 14градуса. Ефективноста е следната, около 5кВт ел. мощност може да се отоплява 500-550кв.м жилищна площ. А на въпроса " може ли да се използва част от температурата за задвижване на компресора". Не е невъзможно но скъпо. Има такива мотори които се задвижват от раширена течност. Най-ефективните използват живак /силно отровен/.

getca:
На картинките е показан принципа на работа на термопомпите. Първите две са в режим на отопление, вторите две в режим на охлаждане.

gotiniq7:
Имах предвид това....             Хладилникът в кухнята ти е единствената “машина за безплатна енергия”, която имаш. Това е топлинна помпа, задвижвана от електричество. Използва се една единица енергия (електричество), за да се придвижат три единици енергия (топлина). Това й дава Коефициент на Полезно действие (КПД) около три. Твоят хладилник използва една единица електричество за да изпомпа три единици топлина от вътрешната част на хладилника към външната. Това е обичайната употреба и е до момента възможно най-неефективният начин за използване на тази технология. Ето защо: топлинната помпа изкарва топлината от “източника” към “погасителя” на топлина или мястото, което абсорбира топлина. Източника на топлина очевидно трябва да е топъл и охладителя да е студен за да работи този процес максимално добре. В хладилника това е точно обратно. “Източника” на топлина е вътре в кутията, която е студена и охладителя на топлина е стайната температура на въздуха в кухнята ти, който е по-топъл от източника. Ето защо КПД остава нисък за кухненския ти хладилник. Но това не се отнася за всички топлинни помпи.

КПД 8 до 10 се достига лесно с помпи, използващи слънчева енергия. При подобно устройство, топлинната помпа извлича топлина от слънчевия колектор и я прекарва в голям подземен абсорбатор, който остава около 12.78°C; механична енергия бива извлечена при трансфера. Този процес е подобие на този на парния двигател, който извлича механична енергия между бойлера и кондензатора, с разликата, че използва течност, която “ври” при доста по-ниска температура от водната.

Подобна система, тествана през 1970 г., произвеждала 350 hp, измерени с динамометър, в специално създаден двигател от само от 100 квадратни фута (100 фута = 30.48000 метра) слънчев колектор. Количеството енергия, необходимо за задвижване на компресора е било по-малко от 20 hp. Така тази система е произвела над 17 пъти повече енергия от входящата. Би могла да захрани малка къща, използвайки същата технология, която поддържа храната студена в кухнята ви.

В момента съществува топлинна помпа с индустриални размери, построена на север от Кона, Хаваи, която генерира електричество от температурните разлики в океанската вода.

baypepo:
Относно хладилните агенти и температурите на изпарение:

"Сред хладилните агенти, съобразени с Монреалския протокол, които намират най-широко приложение при работата на компресорните термопомпи, са R22, R134а, R123, R124. Хладилните агенти R11, R12, R114 са забранени за употреба. Основният показател, спрямо който се избира хладилен агент, е температурата на кондензация. При температура на кондензация в диапазона от 55-58 оС се използва R22, а когато температурата е в рамките на 70-75 оС, се прилага R134а. За температура на кондензация до 90-95 оС се използва широко R124"

А има и още един вариант, директно да се използва абсорбционен чилър, като захранването му с топлина да става от слънцето, но при теб е неизползваем тъй като той работи само в прав хладилен цикъл.
Но пък възниква и проблема с обръщането на позициите на топлообменниците, тоест топлообменникът ти от камерата да речем, е предвиден да сваля температурата от -2 до -15о в нея, а охлаждайки го с вода ще трябва да и осигуриш достатъчен дебит за да отнеме съответното количество енергия (ни повече ни по-малко) иначе рискуваш да изместиш работната точка на машината и с това да намалиш ефективността и, или дори да я приведеш във временна неизправност.
Иначе идеята за хладилника е добра, но не знам как ще се справиш с реализацията на парният двигател, няма ли опция да използваш газова турбина вместо бутален цилиндър?
Освен това при нормалните водо-водни чилъри температурата на вътрешният кръг (загряваната вода) в термопомпен режим е от 40-45оС, максимум 50.
Относно смяната на топлообменниците на хладилника, може да видиш в нета доста предложения за фабрични топлообменници вода -> фреон.

RUS:
Ще доразвия малко идеята.Всеки от нас е наясно какво е термопомпа.Няма да коментирам въпроса.Моя коментар е насочен в супер неефективното от енергиина гледна точка дроселиране на фреона в ТРВ (терморегулиращ вентил) Доразвивам идеята в стил дроселиране през дюзи поставени радиално на подвижна ос.Отново имаме дроселиране,но като вторичен ефект получаваме и реактивна сила.Вече си имаме фреонова турбина образно казано.В този смисъл получаваме въртящ момент за генератор на ел.енергия.Или впрягаме версия на генератор от какъвто модел си пожелаем- Бедини... и др.
Мисля че тази идея има голям потенциал,но както е известно хладилната техника е доста скъпо удоволствие,капризна като точност на изпълнение и качество на елементите.

P.S. След като имаме енергоизточник за сметка на топлината която е в излишък (визирам глобалното затопляне) може да се улавя въглеродния двуокис примерно като вредна емисия и да се преработва във въглерод на склад в твърдо състояние.Кислорода го пускаме да си ходи :-)
По този начин допринасяме за охлаждането на земната атмосфера - макар и мъничко и същевременно очистваме атмосферата. С един куршум 2 заека...

Фантазии може би... :-)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия