Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Соларни източници - фотоволтаици, нагревателни и др.

Соларни системи за електричество за дома?

(1/3) > >>

mengel:
   Понеже не съм запознат много с темата искам да попитам по-запознатите: Има ли соларни системи (за електричество), към днешна дата за битова употреба, в които да има смисъл да се инвестира? Знам че въпросът ми е общ, но не можах да намеря отговор във форума и затова реших да го задам директно. Виждам че слънчевите панели за топла вода са навлезли доста, но но интересът ми е за електричество за битови нужди.

coke2k:
Поради високата цена, на батериите - оправдано е само за места където няма никакъв ток, като бунгала, каравани и т.н. и с малка енергоконсумация. В България все още не е навлязъл механизма да се връща ел. енергия към електроразпределителните дружества от домашни фотоволтаични масиви.
П.С. Аз направих такъв малък 50 ватов панел с кристали поръчани от ибей правен контролер за зареждане на оловен акумулатор и правен синус инвертор 12/220 500 вата и това е достатъчно за едно малко бунгалце - има телевизия, може да се ползват малки ъглошлайфи , зегета и разни такива (даже  и малък компресорен хладилник). Вече цяла година всичко работи перфектно.
Това е от мен .... Поздрави

Радико:
Според мен има смисъл да се инвестира единствено в нови разработки. Всичко което се предлага на пазара, както и да го гледаш влиза единствено в графата играчки за пораснали деца.
нещата който вършат работа са достъпни единствено за корпорациите. Достъпни соларни източници предстои да се разработват. дай боже да стане и чрез този форум     

lazy:
     Зависи какво имаш предвид под "има смисъл да се инвестира".  Миналата есен се сдобих от и-бей със соларни клетки  с обща пикова мощност около 360 Вата.  Направих само един панел от 60W, защото имам проблем с охлаждането, който не съм решил още. От няколко дни имам и мрежов инвертор за да ползвам вместо  акумулатори мрежата. Такива, като повечето от нас, немогат да се преборят да продават енергия от фотоволтаици, но могат "да я дават на заем". Инвертора е направен да синхронизира по честота и фаза с мрежовото захранване (принципно неможе да работи без мрежа ) и да вдигне малко напрежението така, че да намали консумацията, или ако няма включени консуматори да върне енергия в системата. Тия дни ще го пробвам, но според хора от енергото нещата работят.

coke2k:
Колега Lazy, дай повече подробности около мрежовия инвертор и начина на свързване към мрежата. Тоя 60 ватов панел на колко волта ти е? Електромера нещо специално ли е или е обикновен?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия