Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)

<< < (18/61) > >>

getca:
Здравейте...
Днес набързо пробвах идеята за връщане на енергията от шунта. Парадокс...преобразувател, дето връща обратно в захранването енергията си минус загубите... ;) Оказа се, че захранващата мощност пада 2-3 пъти със закачена верига за рекуперация. Това без никакви мерки за намаляване на загубите в комутиращите елементи. Мисля, че като начало е добре. На практика външната енергия ще компенсира само загубите в активните елементи и сърцевините. За целта може да се използува енергия от мрежата или част от изходната такава. Мдааа...струва ми се идеята за МЕГ в автономен режим започва да добива реални очертания. Мечтата ми е за Коледа да си направя един, па макар да захранва и само един светодиод, но...независимо от ел. мрежата. ;D

getca:
Режимът на сърцевината няма значение. Принципът си работи. Енергията се сваля от допълнителна намотка с удвоени навивки спрямо управляващата. Единият край на маса, другият през импулсен диод към Плюса на захранването. Излиза, че спокойно се връща 0.5-0.7Еу. Сърцевината беше Ш-образна, Ал=3200, намотки на средното рамо една върху друга.
altium, много добре изглежда, но как си напаснал размерите на пакета магнити и сърцевините на магнитните комутатори. Според мен по-добре ще бъде магнитният пакет да се раздели на 4 части, които да се поставят челно и отзад на средните рамена на основните Ш-та (снимката) и да се затвори потокът с два допълнителни магнитопровода (напр. сноп ламели от стар траф). Това ще позволи свободно да се променя въздушната междина при настройките. Не слагай силни магнити, защото ферита не носи голяма индукция. Всъщност това е голямото му предимство - комутация на слаб магнитен поток с висока честота и се получава голяма изходна мощност при малки размери и ниска цена на устройството. ;)
Много важно е да се провери работната точка на сърцевините. Основната не трябва да се насища, а комутатора да е близо до насищане. Проблема при двутактната конфигурация е, че няма как това да стане на око, без измервания. Затова си мисля първо да се добутат режимите на сърцевините като се направи моята схема с шунт. Така лесно се разбира дали  сърцевината се насища по силата на привличане на изхода. Шунта трябва без проблем да затваря/пропуска целия поток на ПМ. Иначе пада ефективността толкова по-силно, колкото е по-стръмна В-Н кривата на сърцевината.

getca:
Това е моята представа за влиянието на изходната резонансна верига при комутацията на потока на ПМ. Първата картинка дава реална представа, а втората е за осмисляне на бавна скорост... ;)
Червените стрелки показват реакцията на товара, когато протече ток през него. Сините са потока на ПМ, а шунта е пурпурен, когато е наситен. Дебелината на стрелката е еквивалентна на магнитния поток.

П.С. В посоката на реакцията има грешка. При намаляване на потока на ПМ тя е съпосочна с него, т.е. противопоставя се на изменението му. Прикачени са коригираните варианти.

getca:
Това е по-детайлна анимация, бърза и бавна, на магнитните потоци на ПМ и реакцията на Ленц с резонанс на изхода. Реално тази вредна в случая реакция само е отслабена, но не и премахната. Някои може да си помисли, че това са безмислени упражнения с ГИФ аниматора, но аз ги считам полезни за изясняването работата на МЕГ-а и конструирането на реално действуващи прототипи.  ;) ;D

Трябва да се уточни следното:
ИЗХОДНА РЕАКЦИЯ възниква 2 пъти и то с различна посока - веднъж при прехвърлянето на потока на ПМ (постоянния магнит) върху изходния магнитопровод и втори път при махането му оттам.
Дефазирането е на 90 градуса. Токът изостава от напрежението поради индуктивността на изходната бобина.
Rеакцията е нула при 90 град. след отклоняването на потока. И е максимална, когато потока е макс., но вече не се изменя...

По принцип реакцията при активен товар - 0 град., чисто индуктивен - 90 град., но това на теория. На практика винаги ъгъла е по-малък от 90 град.

РЕАКЦИЯ на управлението ..няма, защото:
При прекъсване на управлението протича ток на реакция, но в друг момент от време и по този начин не се противопоставя на породилия го. Така че реално няма реакция. Друг е въпросът как се сумира с другите потоци през сърцевината.

Реално реакцията показва кога тече ток през товара и каква е неговата стойност. Толкова.

getca:
Класическият трансформатор работи благодарение на закона на ЛЕНЦ, докато при МЕГ-а това е вреден ефект, защото намалява частта на конвертируемия магнитен поток. Тук решение, подобно на битороидалния траф би било доста полезно за повишаване на КОП-а на устройството. Оказва се, че при висока честота на комутация и сравнително слаби постоянни магнити може да се извлече доста сериозна енергия. Е, поле за експерименти бол...Както казват комшиите на юг...мегдан ачик, айде юруш... ;D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия