Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели
Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)
getca:
Здравейте...Ще ми се да помъдрувам малко по анимацията на моя експеримент в предния коментар. На пръв поглед се вижда, че потока на ПМ има два алтернативни пътя - през шунта или през сърцевината на изходната намотка. Но...енергия се отделя само на изхода посредством е.м.индукция причинена от изменението му dФ/dt. Същото изменение обаче го има и в магнитопровода, където е включен шунта, но в противофаза на 180 град. Та въпросът е...как да се използува това. Ами най лесно като се навият две секции на втора товарна намотка, подобно на изходната. Е да, но...има проблем и той се нарича реакция на товара (закон на Ленц). На изхода тази реакция се отслабва с въздушна междина и LC-резонансен кръг, но тук няма как да сложим междина, защото част от потока на ПМ ще отиде към изхода и цялата ефективност пада. Има начин, но ще се усложни конструкцията. Решението е двутактната схема с два шунта и магнити по средата на Ш-образната сърцевина. Нея ще я коментираме по-натам... ;) Само ще кажа, че трябва да се получи директно КОП>2 при правилна настройка...
Тук е мястото да споделя защо работя по тази схема на МЕГ-а - поради възможността лесно да се установи има ли остатъчен магнитен поток на изхода при изключено захранване. Просто хващам изходната сърцевина и пробвам на усет има ли някаква, макар и минимална сила на привличане с основния магнитопровод. Тоест доколко добре се е шунтирал потока на магнита през шунта и каква част от него е извън шунта и привлича изходния магнитопровод.
Ясно е, че колкото е по-малък този остатъчен поток на изхода, толкова по-голямо ще бъде изменението му през изходната намотка и съответно генерираната енергия в товара.
Въздушната междина...Ролята й е да отслаби реакцията на товара - без нея спада рязко изходното напрежение. При увеличаване на междината напрежението расте, но донякъде и после бавно започва да спада при голяма междина. По-голям товар, по-голяма междина...Установих, че има една оптимална стойност за която напрежението върху товара е максимално и синусоидата е правилна.
Това е засега...В най-скоро време виртуалната работна група по темата трябва да се размърда, щото енергиината криза не чака... ;) ;D
getca:
По принцип...Това го казва и Валери. При сглобена конструкция, потока на ПМ на изхода трябва да бъде нула или възможно минимален. За схемата с два шунта и магнит по средата това не важи, защото в изключено състояние на двата изхода ще има 1/2*Ф Там потокът е минимален при наситен шунт... ;)
getca:
Здрасти, Алтиум
Хубави ферити си избрал, но...ми се струва, че основният е с голямо Ал и има вероятност да се насити от по-силен магнит, като това ще наруши нормалната работа на джиджавката... :) Та не е лошо първо да пробваш на око грубо дали пуска целия поток на магнита. Значи залепяш магнит по средата, окъсяваш потока в едно от рамената на Ш-то с парче ферит или сноп ламели и преценяваш силата на привличане грубо. Ако е значително по-малка, то явно сърцевината влиза в насищане, което не е добре. Моят основен ферит е с ниско Ал~200. Ако имаш насищане трябва да увеличиш сечението като долепиш две Ш-та например.
Шунта...Поиграй си с насищането, без/с магнит, уточни му намотките и захранването, виж какво става на осцилото и после ще коментираме.
От снимката на г-н В.Иванов - това е схемата за която говорихме и ще работи, подобно на противотактно стъпало.
getca:
Хистерезисна крива (В) и изменение на магнитната проницаемост (u) на феромагнетик в зависимост от външното подмагнитване (H)...
Магнитното съпротивление е Ru=L/u*S, където L-дължина на силовата линия, S-сечение на сърцевината.
Графиката на магнитното съпротивление е точно огледална на графиката на магнитната проницаемост.
Разглеждаме графиката u (магнитната проницаемост на материала в зависимост от външното подмагнитване).
Точката Мю Макс е точка с най-малко магнитно съпротивление, намира се при някаква стойност на външното поле, тоест при някакво подмагнитване. Това подмагнитване се задава с постоянния магнит.
В първоначалния момент (преди подаване на управляващ сигнал) подмагнитването на материала е в точката МЮ МАКС или малко вдясно от нея.
След подаване на управляващ сигнал, материалът влиза в дълбоко насищане, водещо до силно спадане на магнитната проницаемост и увеличаване на магнитното съпротивление (десния край на розовата зона). Точно това се използува за комутация на магнитния поток в МЕГ-а.
getca:
Здравейте...Вчера пробвах шунт навит по схемата на Громов - http://www.skif.biz/index.php?name=Pages&op=page&pid=176, но с намотки и в трите рамена на Ш-то.
Допълнително навих и намотка за снемане на натрупаната в шунта енергия. Единият край е на маса, а другия през диод към захранването. Товарната лампа забележимо усилва силата на светене при включване на допълнителната намотка. Връщането на енергия обаче не е особено ефективно, затова мисля да пробвам друго свързване.
Значи сметката е проста - щом имаме КОП=1 с минимално връщане на енергия, то ако се върне половината от нея КОП=2. Става въпрос за схемата на МЕГ-а по която работя досега.
Такааа...Ръчкам си аз джиджавката и по едно време спря. Бре, кво стана... ??? Умувам, меря - всичко точно, но не бачка. Загубих може би половин час докато разбера, че са думнали резонансните кондензатори на изхода. Яки тоци(проводниците затоплят) и напрежения(шибна ме здраво) хвърчат там. И то от два мижави магнита от шнапери за шкаф. Та, намерих кондензатори 1000в от телевизор, сложих ги и заспа. Извода е, че трябват качествени кондензатори поне на 600в. Пробвах с различни типове, като некачествените греят и напрежението пада.
Настройка...При включване Кзап и F са на минимум. Правим Кзап=0.2-0.3 и въртим бавно тримера за честота докато спиралата на лампата се загрее. Сега търсим максимум с тримера за Кзап. Малко увеличаваме честотата и търсим нов максимум с Кзап. Така докато намерим абсолютният максимум на изходната мощност. Резонансните максимуми са много ясно изразени и не е желателно рязко въртене на регулиравките, защото може да изпуши нещо.
От мен това... ;) Чакам подкрепа...Работната група нещо я няма... ;D
П.П. Основният магнитопровод трябва да работи около umax, малко вляво или вдясно. Влизането в зоната на насищане е нежелателно, защото води до загуби. А положението на работната му точка се определя от постоянните магнити.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия