Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)

<< < (56/61) > >>

Петър:

--- Цитат на: vitan в Декември 11, 2010, 05:04:04 pm ---Навремето, когато имахме индустрия се пишеха хубави книги за проектиране. Днес открих, че съм имал една яка такава и се сетих да напомня нещо тук:

Ако има въздушна междина, има много по-голяма линейност на кривата (компенсира се с повече намотки). За голямо dI/dt мисля това е полезно... Ако "гърбицата" е голяма, няма мегдан за такива скорости.

Може да е споменавано преди тук, но не се сещам.

--- Край на цитат ---

Книгата е "Пълни електротехнически изчисления за практиката"  от инж. Томаш Хайах ; инж. Хуберт Мелузин ; Йозеф Бернат, Техника  София, 1969

varvarin:
Някои автори (Стефан Маринов например) записват закона за електромагнитната индукция E=-dA/dt. Тъй като съществува връзка между магнитен потенциал и магнитна индукция B=rot(A) то двата записа са еквивалентни. Съществуват факти които навеждат на мисълта, че не точно изменението на магнитния поток е причина за индуцирането на ЕДН във намотките. Например в добре направен тороидален трансформатор около магнитопровода не се регистрира никакво магнитно поле (освен ако не се насити). Въпреки това около магнитопровода има електрическо поле. Следва извода че нещо става в пространството около магнитопровода което всъщност е причината за индукция на ЕДН. Има и друг експеримент правен на квантово ниво не му помня името. Там е установено че затворен в магнитопровод магнитен поток който няма никакво разсейване навън въздейства върху траекторията на прелитащи в близост електрони. Електромагнитната индукция съществува в повече от 2 форми. Стефан Маринов разглежда 4 вида електрически интензитет като трансформаторната разделя на 2 вида. Според неговите изследвания не е едно и също проводник да се движи спрямо неподвижен магнит и магнит да се движи спряммо неподвижен проводник. За справки - Divine electromagnetism 70 стр.

Поздрави!

Иван Димов:
   В посочената от Петър книга на стр.446 има печатна грешка - във формулата за индуктивността L липсва едно w^2, а на стр.257 се вижда, че при намагнитване В=1Т, във въздушната междина магнитният интензитет Н = 8 000 А/см, което е 800 000 А/м. Това потвърждава моето твърдение за еквивалентността на 1Т с 800 000 А/м.

vitan:
@Петър, нямах предвид онази книга, но и тя може да е добра.

Имах предвид: Конструиране и технология на РЕА, Техника, 4-преработено и допълнено издание.

mi68:
Много формули без практичен резултат- количествени сметки тип математка без сериозна физическа логика. В=мю нула.Н  то 1Т= 800 000А/м се има предвид за въздух. Е-интензитет на електрично поле и В-магнитна индукция са реални полета, а D-електрична индукция и Н-интензитет на магнитно поле са изчислителни (спомагателни) полета. Полето Н се изобразява като отворено по аналогията с Е. Проблема е в преобразуването. Магнитното поле е затворено (вихрово) и В се изобразява със затворени линии подобни на буква Ф, електричното е отворено. От тук следва, че въшно полетата си приличат-еднаква структура, а  вътрешно се различават-противотоложна структура. Като се вземе предвид, че са на 90 градуса изместени то трябва да се мисли как може да се инвертират.
Параметрично енергия може да се изкара от земното магнитно поле чрез индуктивност. Нз=16А/м,  Вз=30мкТ зависи от месни и географски фактори. То трябва в мегахерци да се изменя индуктивноста (може и да бъркам,ще го сметна) да имаме практически волтаж. Ако се ползва положителна обратна връзка честотата може рязко да се намали и да се работи с големи индуктивности просто правя сметки и мисля.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия