Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)

<< < (45/61) > >>

getca:
Коментар към картинките с нагретите пирони...
Източник http://forum.mazeto.net/index.php?topic=311.0;topicseen
 " Количество топлина (откъде идва топлината е друг въпрос) необходимо за загряване на какво да е се смята по следния начин:

Q = M.cp.(Tн - Тк)/3600, kWh

М - маса на материала, kg;
cp - специфичен топлинен капацитет на материала, kJ/kg.K
Тн - начална температура на материала, С;
Тк - крайна температура на материала, С.  "
Тук има грешка според мен, температурата трябва да е в Келвин единици, защото топлинния капацитет е в такива...и още една грешка, специфичен топлинен капацитет на материала се мери в J/kg.K.
Деленето на 3600 идва от 1kWh=3.6MJ.

Източник http://hardwarebg.com/forum/archive/index.php/t-37263.html
СПЕЦИФИЧЕН ТОПЛИНЕН КАПАЦИТЕТ НА НЯКОЙ ТВЪРДИ ТЕЛА J/(Kg*K)
Алуминий - 0,89
Бронз - 0,44
Желязо - 0,46
Злато - 0,13
Калай - 0,21
Лед - 2,11
Мед - 0,38
Месинг - 0,38
Никел - 0,44
Олово - 0,13
Парафин - 3,23
Платина - 0,13
Сребро - 0,23
Стомана - 0,46

Сега смятаме за желязо с маса 1гр и температурна разлика 1000С0=1273К0, ср=0.46J/Kg*K.

Q=1*10-3kg*(0.46J/Kg*K)*1273K0/3600=0.585/3600=0.000163kWh=0.163Wh

...или са нужни 0.163Вт и време 1ч за достигане на дадената температура. А за време 10сек каква мощност ще ни трябва...ами 360 пъти по-голяма или 0.163*360~58Вт...или при захранване около 25Вт, коефициент на преобразуване малко над 2.
Сметките са приблизителни, щото не съм засичал точно за колко време побеляват пироните, но със сигурност е по-малко от посоченото. Ако някой може да обори горенаписаното, ще се радвам да охлади малко ентусиазма ми... ;D

ПП. А, и масата е условна, де да знам главите на пироните каква маса имат, така че сметките са с голямо приближение, но все пак някакъв ориентир. В скоро време ще направя точни измервания с ел. товар, там вече грешка няма... ;)
...и още, не са взети предвид топлинните загуби в искрището, а те са доста големи, грее на ръката от 10-15см разстояние...
абе с една дума надеждата е сериозна, остава реализацията... ;D

Seeker:

--- Цитат на: getca в Юли 06, 2009, 11:23:53 am ---
Q = M.cp.(Tн - Тк)/3600, kWh

Тук има грешка според мен, температурата трябва да е в Келвин единици, защото топлинния капацитет е в такива...и още една грешка, специфичен топлинен капацитет на материала се мери в J/kg.K.

--- Край на цитат ---

Грешка няма, градусите по Целзий и Келвин имат една и съща температурна стойност. Разликата е в началата на отчитане. Келвин започва от абсолютната нула и върви само с положителни стойности. Нулата по целзий е точката на топене на леда и има положителни и отрицателни стойности. В дадената формула няма значение дали е по целзий или келвин , защото делтаТ ще е с една и съща стойност и при келвин и при целзий.

За да бъдем обективни в сметките за вложената и получената стойност, това изкрище трябва да се монтира в един най-обикновен калориметър и така да се измери отделената енергия. Сметки от вида " пирона свети много бяло" са несериозни.
Измерването на вложената енергия може да стане с помоща на електромер, но системата   трябва да работи поне 24 часа за да се отстранят грешките. Даже и грешка от 10% е допустима в случай че има добив на 100% повече енергия от вложената.
Ако те интересува ще ти пратя описание на направа на калориметър, не е по-различен от оригинала на Джеймс Уат направен преди 200 години.

getca:
Колега Seeker, така е относно температурната разлика, но измерителните единици трябва да са идентични, по-коректно е... ;) За калориметъра съм съгласен, а сметките не са от вида "пирона свети много бяло", защото желязото се топи след известно време при добре известна температура. Така че реално сметките са занижени, но все пак с голямо приближение. Затова се боря за нормален ел. товар на изхода, но засега има проблеми и ефективноста пада.
Ако не ти е проблем дай да видим какво представлява калориметъра.

Поздрави и благодаря за коментара... :)

Seeker:

--- Цитат на: getca в Юли 11, 2009, 08:02:42 pm --- Затова се боря за нормален ел. товар на изхода, но засега има проблеми и ефективноста пада.
Ако не ти е проблем дай да видим какво представлява калориметъра.

Поздрави и благодаря за коментара... :)

--- Край на цитат ---

проблема с товара е че дъгата е с отрицателно съпротивление и трудно се замества с обикновенно активно съпротивление.

За  калориметъра са необходими две консервени кутии с малка разлика в диаметрите ( 8-10мм) и височина (10-15) като гърлото на вътрешната се огъва с 4-5 мм на вън, а външната на вътре, така че да леко да се опират. Внимателно се калайдисват и се поставя малката в голямата така че контакта да е само по линията на гърлата. във вътрешната се поставя около 20 гр. вода и се поставят заедно върху добре затоплен котлон. Водата в малката кутия трябва да  заври и тогава кутиите се запояват по линията на опирането много внимателно без да се оставя отвор. Кутиите се свалят от котлона и се охлаждат. Така налягането между тях става около 0,1 ат. което е достатъчно за калориметъра.подготвя се термоизолиращо капаче с подходящ размер. за вътрешния обем се ползва стъклено бурканче от детска храна с плътно затварящо се капаче. На капачето се пробива малък отвор и там се закрепва херметично проходна тръбичка за кабелите към вътрешния обем. Трябва да се налива контролирано (известно) количество вода така че да се залее капачето на буркана.

Това е , работи добре , можеш да го тарираш като налееш около 100гр вода с температура 60гр и засечеш термометъра след 10 минути.
 

getca:
Електрическият разряд в газова среда има характеристика подобна на ценеров диод, като пробивното напрежение е в пъти по-високо от това на горене. Пример, луминисцентната тръба...В темата за плазмено запалване има осцилограми и обяснения, който се интересува.

Seeker , идеята е интересна, ако има неясноти, ще питам... ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия