Автор Тема: Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)  (Прочетена 304762 пъти)

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #210 -: Април 07, 2009, 07:13:48 pm »
...
« Последна редакция: Април 07, 2009, 07:18:32 pm от getca »

mi68

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #211 -: Април 07, 2009, 08:07:43 pm »
getca малко са борещите защото има проблеми и МЕГ е без перспективен от моя гледна точка.Това мнение се базира на следните факти:1Най-големият проблем при магнетизма е взаимната индуктивност и съответно Ленц ефекта.Може да го пребориме с капацитет и резонанс или бифилярна намотка,второто отпада(заради липсата на магнетизъм),а първото трябва да е с достатъчна индуктивност за добър качествен фактор на кръга и влизаме в омагьосън кръг изхода е параметричен резонанс.След расъждение по въпроса стигнах до следната философия.за подържане на потенциал(заряд)следва да има равна или по-голяма енергия за подържането на потенциала(заряда).Е=2m.c^2 т.е. електрона има равен(или по-голям)магнитен заряд заедно с електростатичния.Следователно при статика магнитния момент е 0(бифилярен) и ние отчитаме заряда.При протичане на ток магнитния момент е различен от 0(не бифилярен) и се проявява магнетизъм(справка кинескопи с електромагнитно отклонение;има и електростатично).При магнетизма се губи допълнителна енергия за ускорение на електрона(защото са разноеменни полюсите/ако са едноименни ще се отблъскват) как решаващ проблема(сетих се насищаш сърцевината не линейна верига отлично).Магнитната сила е структорна на материята кулоновата привлича електрон и ядро ,а магнитната е отблъскваща въпроса е как се доставя енергията за въртене на електрона.Скритият магнитен момент на електрона е проблем.Изход е параметричния резонанс с разновидност свободни затихващи трептения или октавно съотношение 1:2 според мен си се насочил към втория метод и нелинейни вериги.Аз съм привърженик на електростатиката и липсата на Ленц ефект.Двата подхода имат едно начала ако интоицията ти подсказва решение работи повтарям на друго мнение съм.
« Последна редакция: Април 07, 2009, 08:43:50 pm от mi68 »

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #212 -: Април 07, 2009, 11:08:04 pm »
Здравейте,

Това което съм написал е също на база направени експерименти. То не е миродавно и е написано с цел всеки да изложи доводите си, да дискутираме и евентуално да стигнем до истината.

@getca не ми е ясно как без резонанс в управлението да получа двойна честота на изхода, не се получава опитвах. Според мене твоята осцилограма показва тока през ключа (транзистора). Тока през бобината би трябвало има друга форма когато има паралелно включен кондензатор. Закона за електромагнитната индукция ми е ясен - индуцираното електродвижещото напрежение е пропорционално на скоростта на изменение на потока. Така всеки фронт на импулса създава една полувълна. Ако може обясни ми как да постигна ефекта, ако не здраве да е.
Параметричния резонанс се получава благодарение на изменение на индуктивността на вторичната намотка вследствие изменението на потока през външната съцевина. Капацитета е постоянен, варирам честотата на генератора за да дойда до резонанса.
За влиянието на товара върху шунта ще напиша по късно подплатено с осцилограми и моето виждане по въпроса и ако има желаещи може да дискутираме.

Поздрави на всички!

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #213 -: Април 08, 2009, 01:04:12 pm »
Здравейте, колеги...

getca малко са борещите защото има проблеми и МЕГ е без перспективен от моя гледна точка.

mi68, не желая да влизам в излишни спорове относно переспективите на т.н. МЕГ, но с такива писания можеш само да отблъснеш хората, които имат поне минимално желание за работа. Който мисли и разсъждава няма нужда от убеждаване, ако е чел внимателно коментарите в темата.

@getca не ми е ясно как без резонанс в управлението да получа двойна честота на изхода, не се получава опитвах.

varvarin, резонансът в управлението служи само за връщане на енергията и повторното й използуване, няма никаква връзка с по-високата честота на изхода. Двойният изходен импулс е породен от комутацията на магнитния поток - входящ/изходящ в/от сърцевината. Процесът е следният - насищаме шунта, потокът се отклонява и влиза в изходната сърцевина/рамо, условно положителен импулс...шунта възстановява магнитната си проводимост, потокът излиза от изходната сърцевина/рамо, условно отрицателен импулс. Това е различно от процесите в обикновен траф и явно не се разбира. Е, опитах се да го обясня поне... ;)

Според мене твоята осцилограма показва тока през ключа (транзистора). Тока през бобината би трябвало има друга форма когато има паралелно включен кондензатор. Закона за електромагнитната индукция ми е ясен - индуцираното електродвижещото напрежение е пропорционално на скоростта на изменение на потока. Така всеки фронт на импулса създава една полувълна. Ако може обясни ми как да постигна ефекта, ако не здраве да е.

Амиии...да, затова схемата се нарича квазирезонансна. Токът през ключа е линейно нарастващ, фактически това е захранващият ток, а токът в кръга си е почти синусен, както и напрежението. Докато тече токът през ключа, напрежението в кръга е около нулата и на практика индуктивността се напомпва с допълнителна енергия за компенсация на загубите. Тук нещата се усложняват и от насищането на шунта, защото индуктивността пада рязко. Формата на напрежението върху намотките на шунта е леко изкривен синус с малка стъпенка при отпушен ключ.

Прикачвам рисунка на Валери Иванов с примерни осцилограми на управлението и изхода в неговия вариант. Управлението е с двуполярни импулси, защото желязото на 50Хц трудно се размагнитва бързо без това. Интересен е изходът обаче, което директно отговаря на въпроса за двойната честота. Реално на практика с малък товар и по-ниска честата на управление се виждат на осцилоскопа точно такива затихващи колебания. На рисунката е показано управление на изходната мощност с променлива честота.

Поздрави...

varvarin

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #214 -: Април 08, 2009, 11:13:27 pm »
@getca,
Проблем ли ще бъде да сложиш резистора последователно на намотката на шунта и да направиш осцилограма със тока през бобината и изходното напрежение под някакъв малък товар колкото да не е без хич? Ако това е трудно ще ми свърши работа и напрежението колектор емитер и изходното напрежение. Това ще ми помогне много за режима който трябва да достигна. Благодаря предварително.

Поздрави!

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #215 -: Април 27, 2009, 10:29:46 pm »
Що умря темата, бе хора...Де ги изобретателите с патентите...Скучна работа, няма поне някой да ни докаже безмислието на идеята...Тюю, да се не види и скуката... ;D

Това в кръга на шегата, а сериозно днес един образ, състудент мой така да се каже, решил да провери дали не послъгвам за насищането на магнитния комутатор и...взел два магнита от харддиск, пльоснал ги на двете чела на някаква сърцевина с намотка и взел да мери индуктивността. Беше много ентусиазиран, че с магнитите индуктивността е почти нула или все едно сърцевината е от въздух, т.е. насищането е пълно и магнитната проницаемост клони към 1-ца. Та, той е поредната личност, установила работоспособност на комутатора на магнитен поток, работещ с насищане. Е, това беше за подклаждане на огъня... ;)

FreeEnergy

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #216 -: Април 28, 2009, 12:47:10 am »
Не е умряла, чакаме за следващия епизод от твоите опити..

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #217 -: Май 11, 2009, 12:58:14 pm »
Здравейте, ще се опитам да анализирам прикачените по-долу картинки. Като начало малко сухи цифри...

Темеператури на топене (Уикипедия):
  Желязо 1539oC;
  Мед      1083oC;
  Никел   1455oC;
  Хром    1890oC;

Връзка цвят-температура (http://www.bgfoto.net/modules.php?name=News&file=print&sid=8):
Практиката показва например, че едно парче желязо при нагряване мени цвета си. При ниски температури то има вишнево- или тъмночервен цвят; с повишаване на температурата добива оранжев, а след това и жълт цвят. При сравнително висока температура изпуска зелено-синкави лъчи, като при стопяване достига синкаво-бял цвят. Това доказва , че температурата на нагряване предизвиква различно светене на телата.

Токове през съпротивителни проводници за достигане на дадена температура (http://www.wiretron.com/nicrdat.html):
Ф0.4мм~0.0159" - I=3.8a - t=649oC;
                          I=6.1a - t=982oC;
Ф0.8mm~0.032" - I=9.1a - t=649oC;
                         I=15.2a - t= 982oC;

Сега погледнете нагрятата зона, където отчетливо личат цветовете, съответствуващи на дадените температури. В средата главите на пироните светят бяло и точно там има стопяване на част от материала. Както и да го мисля, температурата в централната зона е над 1000oC. А защо става така не е много ясно засега и то с 25-30Вт захранване. Токовете се отнасят за втората снимка с кантала, като Ф0.4мм е единичен, а Ф0.8мм, двоен проводници. Данните са за нихромов проводник, не можах да намеря точния химичен състав на кантала, но предполагам е подобен.
Изводите ги оставям на теоретиците и скептиците... ;)

Viking

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #218 -: Юни 20, 2009, 05:28:15 pm »
Колко е КПД който успя да постигнеш?В темата "Новини от форума и актуална информация за резултатите от експериментите" пише:"С измерено КПД около 1,3 и без самозахранване"
Това вярно ли е?

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #219 -: Юни 21, 2009, 07:47:30 pm »
КОП>1 е получен с резонанс на изхода, сериен с товара кондензатор. Голям недостатък е силната зависимост от товарното съпротивление и затова се работи по друга схема. Идеята е нелинеен характер на товара във функция от напрежението. На практика е доказана възможността за създаване ел. магнитен генератор без движещи се части с ефективност над 1-ца. Следва много работа по усъвършенствуване на генератора, като се очаква ефективност около 2, а може би и доста повече... ;) Назад в темата има много данни за опити, чертежи, анимации и т.н.
Също така е постигната частична автономност, като се самозахранват тактовия генератор и драйвера на мощния ключ. Тръгва с единичен пусков импулс, а при претоварване по ток се изключва, нещо като защита става... ;D

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #220 -: Юли 06, 2009, 11:23:53 am »
Коментар към картинките с нагретите пирони...
Източник http://forum.mazeto.net/index.php?topic=311.0;topicseen
 " Количество топлина (откъде идва топлината е друг въпрос) необходимо за загряване на какво да е се смята по следния начин:

Q = M.cp.(Tн - Тк)/3600, kWh

М - маса на материала, kg;
cp - специфичен топлинен капацитет на материала, kJ/kg.K
Тн - начална температура на материала, С;
Тк - крайна температура на материала, С.  "
Тук има грешка според мен, температурата трябва да е в Келвин единици, защото топлинния капацитет е в такива...и още една грешка, специфичен топлинен капацитет на материала се мери в J/kg.K.
Деленето на 3600 идва от 1kWh=3.6MJ.

Източник http://hardwarebg.com/forum/archive/index.php/t-37263.html
СПЕЦИФИЧЕН ТОПЛИНЕН КАПАЦИТЕТ НА НЯКОЙ ТВЪРДИ ТЕЛА J/(Kg*K)
Алуминий - 0,89
Бронз - 0,44
Желязо - 0,46
Злато - 0,13
Калай - 0,21
Лед - 2,11
Мед - 0,38
Месинг - 0,38
Никел - 0,44
Олово - 0,13
Парафин - 3,23
Платина - 0,13
Сребро - 0,23
Стомана - 0,46

Сега смятаме за желязо с маса 1гр и температурна разлика 1000С0=1273К0, ср=0.46J/Kg*K.

Q=1*10-3kg*(0.46J/Kg*K)*1273K0/3600=0.585/3600=0.000163kWh=0.163Wh

...или са нужни 0.163Вт и време 1ч за достигане на дадената температура. А за време 10сек каква мощност ще ни трябва...ами 360 пъти по-голяма или 0.163*360~58Вт...или при захранване около 25Вт, коефициент на преобразуване малко над 2.
Сметките са приблизителни, щото не съм засичал точно за колко време побеляват пироните, но със сигурност е по-малко от посоченото. Ако някой може да обори горенаписаното, ще се радвам да охлади малко ентусиазма ми... ;D

ПП. А, и масата е условна, де да знам главите на пироните каква маса имат, така че сметките са с голямо приближение, но все пак някакъв ориентир. В скоро време ще направя точни измервания с ел. товар, там вече грешка няма... ;)
...и още, не са взети предвид топлинните загуби в искрището, а те са доста големи, грее на ръката от 10-15см разстояние...
абе с една дума надеждата е сериозна, остава реализацията... ;D
« Последна редакция: Юли 06, 2009, 10:31:13 pm от getca »

Seeker

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #221 -: Юли 11, 2009, 05:59:31 pm »

Q = M.cp.(Tн - Тк)/3600, kWh

Тук има грешка според мен, температурата трябва да е в Келвин единици, защото топлинния капацитет е в такива...и още една грешка, специфичен топлинен капацитет на материала се мери в J/kg.K.

Грешка няма, градусите по Целзий и Келвин имат една и съща температурна стойност. Разликата е в началата на отчитане. Келвин започва от абсолютната нула и върви само с положителни стойности. Нулата по целзий е точката на топене на леда и има положителни и отрицателни стойности. В дадената формула няма значение дали е по целзий или келвин , защото делтаТ ще е с една и съща стойност и при келвин и при целзий.

За да бъдем обективни в сметките за вложената и получената стойност, това изкрище трябва да се монтира в един най-обикновен калориметър и така да се измери отделената енергия. Сметки от вида " пирона свети много бяло" са несериозни.
Измерването на вложената енергия може да стане с помоща на електромер, но системата   трябва да работи поне 24 часа за да се отстранят грешките. Даже и грешка от 10% е допустима в случай че има добив на 100% повече енергия от вложената.
Ако те интересува ще ти пратя описание на направа на калориметър, не е по-различен от оригинала на Джеймс Уат направен преди 200 години.

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #222 -: Юли 11, 2009, 08:02:42 pm »
Колега Seeker, така е относно температурната разлика, но измерителните единици трябва да са идентични, по-коректно е... ;) За калориметъра съм съгласен, а сметките не са от вида "пирона свети много бяло", защото желязото се топи след известно време при добре известна температура. Така че реално сметките са занижени, но все пак с голямо приближение. Затова се боря за нормален ел. товар на изхода, но засега има проблеми и ефективноста пада.
Ако не ти е проблем дай да видим какво представлява калориметъра.

Поздрави и благодаря за коментара... :)

Seeker

  • Гост
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #223 -: Юли 12, 2009, 09:13:56 pm »
Затова се боря за нормален ел. товар на изхода, но засега има проблеми и ефективноста пада.
Ако не ти е проблем дай да видим какво представлява калориметъра.

Поздрави и благодаря за коментара... :)

проблема с товара е че дъгата е с отрицателно съпротивление и трудно се замества с обикновенно активно съпротивление.

За  калориметъра са необходими две консервени кутии с малка разлика в диаметрите ( 8-10мм) и височина (10-15) като гърлото на вътрешната се огъва с 4-5 мм на вън, а външната на вътре, така че да леко да се опират. Внимателно се калайдисват и се поставя малката в голямата така че контакта да е само по линията на гърлата. във вътрешната се поставя около 20 гр. вода и се поставят заедно върху добре затоплен котлон. Водата в малката кутия трябва да  заври и тогава кутиите се запояват по линията на опирането много внимателно без да се оставя отвор. Кутиите се свалят от котлона и се охлаждат. Така налягането между тях става около 0,1 ат. което е достатъчно за калориметъра.подготвя се термоизолиращо капаче с подходящ размер. за вътрешния обем се ползва стъклено бурканче от детска храна с плътно затварящо се капаче. На капачето се пробива малък отвор и там се закрепва херметично проходна тръбичка за кабелите към вътрешния обем. Трябва да се налива контролирано (известно) количество вода така че да се залее капачето на буркана.

Това е , работи добре , можеш да го тарираш като налееш около 100гр вода с температура 60гр и засечеш термометъра след 10 минути.
 

Активен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Експерименти с комутатор на магнитни потоци
« Отговор #224 -: Юли 13, 2009, 02:06:47 pm »
Електрическият разряд в газова среда има характеристика подобна на ценеров диод, като пробивното напрежение е в пъти по-високо от това на горене. Пример, луминисцентната тръба...В темата за плазмено запалване има осцилограми и обяснения, който се интересува.

Seeker , идеята е интересна, ако има неясноти, ще питам... ;)