Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели
Експерименти с комутатор на магнитни потоци (КМП)
ivan_simeonov:
Здравей getca
Управляваща мощност имам преди да затворя кръга, примерно: управление 5W изход 10W
коефициент 2, но в момента в който затворя кръга, повече не подавам управление към платката, та тази платка веднъж вече заработила, разгледана като черна кутия, с изходна мощност 10W и никаква входна как се смята?
Конструкцията е по тази на МЕГ, така че едва ли ще дам по добро описание от тях, техния коефициент не можах да постигна, за сега само 2 и малко, може би защото не съм изпълнил всичко точно - сложих ферит вместо желязо, с надеждата при по високи честоти да се вдигне кпд-то. Снимките ще ги забавя малко обаче, тъй като съм решил да го патентовам, и ме посъветваха да не разкривам подробности докато не го удобрят. Техния патент не включва трансформатора за връщане на енергия към входа, та реших да го патентовам, така че моля да ме извините за сега със снимките.
Иначе интересни факти - направих второ устройство, занесах го в една лаборатория където имат прецизна апаратура за измерване на магнитното поле, и измерихме интензитета на магнита преди да го сглобя. След 1 месец работа отидох пак в лабораторията - магнита НЕ отслабва, дори си запазва силата без да старее, от там ми обясниха че когато се затворят полюсите на магнита силата не намалява с годините
Другото интересно е че един от хората с който комуникирах в един форум е от Америка и който ми помогна с много съвети изчезна безследно, други които го познават писаха че го блъснала кола, и починал на място. Полицията нищо не открила. За това съм решил да пазя анонимност до колкото е възможно до завършването на проекта, за всеки случай.
Не знам вече какво да си мисля... интересно ми е да се занимавам с това, но не знаеш на кой да се довериш...
getca:
За неотслабването на постоянните магнити и други го казват, явно е така щом са правени и замервания. Това показва, че сме на прав път и МЕГ-ът е възможен като свръхединично устройство, работещо в автономен режим.
Патентоването обаче не съм сигурен, че е най-сигурния начин за защита на изобретението. На много места е писано за изкупуване на патенти и потъването им неизвестно къде. Аз лично си имам собствено решение, но това си е мое мнение.
Сега конкретно, какви товари връзваш на изхода на джиджавката, как понася режими като късо съединение, празен ход и т.н. Какви магнити използуваш и изобщо би ли дал малко обща информация.
Радeв:
Здравейте!
Днес разгледах как се развива темата с МЕГ, браво!
Според мен най-доброто решение за такъв проект е GPL. Който е запознат с GNU/Linux предполагам е наясно какво предтавлява.
Доста компании пуснали софтуера си под такъв лиценз печелят доста добре от дарения, но най-хубавотото според мен е че се оставя възможност за усъвършенстване, тъй като всичко е отворено.
Успех с вашия проект и УМНАТА! ;)
ivan_simeonov:
Здравейте отново
Не знаех за Валери Иванов, във вашият форум открих снимки на неговото устройство, явно е доразвил идеята на Бардън, принципът е същия но има подобрения. Аз съм далеч още от големите мощности, не съм имал време за това, дълбах в друга област... но се придържах към схемата на Бардън.
Иначе товар съм ползвал всякакъв, няма значение от типа на товара, работи без разлика, за по удобно ползвам лампи.
Консумация на празен ход 0.5А при 12 волта захранване
При максимален товар 20 вата, консумацията на входа е 0.7А
При по голям товар нещо се случва и напрежението рязко спада, а тока на входа стига почти ампер
Общо взето максималната ефективност се достига при товар близо до максималния, за моята схема малко над 20 вата
Вторичната намотка съм я навил за 12 волта, за да мога да ползвам крушки за кола за товар
Ползвам неодиеви магнити, това беше най-трудното да намеря голям магнит
До какви мощности има работещи генератори на този принцип? В темата на Валери някой пише за киловати?
ivan_simeonov:
--- Цитат ---Заглавие: Конструкция на МЕГ
От: altium -: Днес в 08:52:00 am
Здравей,
доколкото разбирам, твоят трансформатор е дефазиращ и забавя реакцията на Ленц. Така ли е?
При нас реакцията на Ленц е голям проблем. КПД=1,3 беше постигнато при ползване на паралелен резонанс в изхода, но това поставя много големи изисквания към товара. Честотата и коефициента на запълване, при които има резонанс, са много точни и лесно могат да "избягат" ако товара се промени.
Вторият ми въпрос е: точно 1/1 ли си направил конструкцията на Бердън или използваш метод за дълбоко насищане на управляваща сърцевина, което води до намаляване на магнитната й проницаемост и полето на постоянния магнит е принудено да се затвори по друг магнитопровод?
В конструкцията на Бердън не се забелязва да има насищане на магнитопровода, а и ние ползваме затворени магнитопроводи тип Ш или П с по-малко сечение от основния с цел по-лесно насищане, докато при него е просто отсечка от основния магнитопровод. Според нас, полето на постоянния магнит може да се измести само ако сърцевината се насити дълбоко, а включването на насрещни за магнита, сравнително слаби полета от управляващи намотки върху тази сърцевина не води до изместване, просто двата потока преминават един покрай друг. Това е наше мнение и искам да сравним методите си.
--- Край на цитат ---
Здравей
Ако питаш за съгласуващия трансформатор, за сега ще се въздържа от коментари, но другия се опитах да изпълня принципа на Бердън. Не намерих подходящ магнитопровод от силициева ламарина, за това минах на ферит, конструкцията и схемата са 1:1, но наистина има проблеми с насищането. Най добри резултати получих на границата на насищане, тогава най малко енергия е необходима за пренасочване на магнитния поток за целта използвах малко по силен магнит от необходимото, като паралелно на него слагам пластини, така част от потока се отклонява през пластините, а в магнитопровода остава точно колкото е необходимо, другия ватиант е чрез изместване на магнита в страни от центъра, но хич не е прецизно
Резонанса не го харесвам защото сам по себе си представлява още едно преобразуване на енергията от един вид в друг и обратно, амплитудата нараства - факт, но тока силно намаля(за последователен резонанс е наобратно), а амплитудата сама по себе си не прави мощност(нито пък тока). За това колкото по малко преобразувания толкова по малко загуби, а именно загубите са най големия проблем за достигане на 100% кпд и нагоре. Но това си е мое виждане всеки сам си решава.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия