Алтернативни енергоизточници > Електромагнитни и импулсни мотори И генератори

Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри

<< < (3/30) > >>

Strashimir:
1. Радико, прав си - допускам фундаментална грешка. За да се върти пръстена в космоса (където е вакуум и няма триене, а гравитационния ефект е сведен до минимум) не е необходима постановката със свръхпроводниците. Просто ще го завъртим и то ще се върти безкрайно поради липсата на сили, които да го спрат.

Обаче, интересното е друго. При свръхпроводника се индуцират (създават) токове, породени от магнитните сили на магнита (компонент от опитната постановка) и тези токове създават противоположното магнитно поле, което кара магнита да левитира. При въртенето на магнита се създава въртящо се магнитно поле, което СЪЩО индуцира токове, които пък правят магнитно поле и т.н. Теоретично, при липса на триене, сякаш магнитното пръстенче трябва да се самоускорява (или пък да се отдалечава поради по-големите магнитни сили на отблъскване)... Не знам, просто генерирам лаически идеи. Много ми харесва свръхпроводимостта, като идея и концепция. Лошото е, че се получава в такива условия, които черпят много енергия (за изстудяване на свръхпроводника).

2. Много интересно какво става тогава със закона на Ленц при свръхпроводниците? Някой има ли идея за това?

3. Изобщо не разбрах защо говориш за коли и прочее - какво общо има с темата?

Радико:
съвсем умишлено съм оцветил по един параметър на колата и на магнита в червено. и двата параметъра се измерват в нютони  опитаи да ги сравниш и да си ги представиш визуално. задачката е следната имаме един железен стълб имаме и нисана който току що сме купили за ххх.ххх долара  :D нисана е паркиран плътно до стълба само дето някои  шегаджия от форума е пъхнал помежду тях посоченият "тежащ 357.84 грама" магнит Та какво ще се случи ако запалиш и се опиташ да потеглиш
а. мощният 530 кс. двигател загасва
b. запалват се гумите от буксуване
c. запалваш сърдинителят на колата
d. изкривява се железният стълб
Аз лично не предвождам успешно потегляне защото имаме дефицит на въртящ момент от  163.5 нютона
иначе за свръхпроводимоста съм съгласен но това е друга тема

getca:
Въртящият момент се измерва в Nm, ако позволиш колега...та има известна разлика, бих рекъл. Плюс това е важна посоката на вектора на силата на отлепяне, щото ако приплъзнеш магнита става лесничко. Ако вземем да рисуваме нещата може още да се усложнят. Дотук с предвижданията, смята се след преглед на съответната литература и прилагане на съответните зависимости.
Къде остана точката на Кюри, не разбрах...в мъглата може би... :)

Радико:
Първо за Страшимир.
 Вчера нямах време за повече, но сега имам. Това което си публикувал би трябвало според мен да го публикуваш отново само че в отделна тема за свръхпроводниците, каквато не открих във форума. мисля че темата вече става много актуална въпреки все още оскъдната информация из нета, но нещо ми подсказва че в скоро време нещата ще се променят и тогава може да се наложи администраторите на форума да сменят логото му
примерно на форум за актуална или форум за модерна енергия   започни темата пък ще споделя някоя идея и там мисля че имам какво.
Сега за getca
Колега не се вкарваи в такива подробности това беше садачка като за деца от 4ти клас за да илюстрира порядъка на възможните перспективи пред темата. става дума за магнит който струва 69,48 BGN
а ако погледнем този:
 магнит NdFeB 70x47x32 N - 21013   1446,7 N.     276,63 BGN   
малко солена е цената но вече отиваме в порядък съпоставим с  Bugatti Veyron няма грешка 1446 нютона му е силата приложена на лост с дължина 1 метър прави по голям въртящ момент от този на бугатито. Ееее пак почнах като за четвъртокласници
Акаде остана точката на Кюри, ами естествено при другия основсн елемент на конструкцията     нали са два и е желателно точката на магнита да е далеко от работната температура. като започнах за другия елемент, държа да спомена, че дължа една бира на:
   PyroVeso за полезния линк който пусна. много благодаря няма да призовавам и другите на който е бил полезен да правят същото че ще вземе да стане алкохолик а се надявам да публикува още много. ето тук открих нещо също доста полезно по въпроса с материалите:
  http://www.periodictable.com/Properties/A/CuriePoint.html    Сайта е много полезен в доста отношения не само за практиците.
успех на всички

oneman:
Ето един работещ модел на двигател използващ точката на Кюри:
http://www.youtube.com/watch?v=LexcwNDW-2s&feature=related

Ето още един:
http://www.youtube.com/watch?v=gMDU6XO_zF4

И още едно:
http://www.youtube.com/watch?v=HCzJBVMmYmo

http://www.youtube.com/watch?v=sIueI__h904

Прикачвам файл с научна публикация (на руски), описваща изследването на такъв двигател, изпълнен с елементи от Гадолиний Gd (температура на Кюри 290 К / 17 С) .

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия