Автор Тема: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V  (Прочетена 27993 пъти)

emergence

  • Гост
Колеги от години го мисля и най-накрая си сглобих електическо колело, но уви за съжаление не съм доволен  :'(
Ето снимки на колелото:
http://imageshack.us/photo/my-images/543/img20120312115354.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/21/img20120312114654.jpg/
Сложил съм 3 12v 12 AH батерии свъзани последователно. Но нямам достатъчно мощност .
Ето видеото: http://www.youtube.com/watch?v=VOii-KVf570&feature=youtu.be
Чувате ли това виене, нормално ли е според вас или съм объркал нещо при инсталирането.

Като цяло темата е с цел да попитам, как да  получа повече мощност. ::)

Edit: Възможно ли е да бъде от неправилни кабели или лоши спойки ?
« Последна редакция: Март 12, 2012, 12:20:46 pm от emergence »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #1 -: Март 12, 2012, 02:01:40 pm »
Браво, много се радвам! ;)
Аз вече се уверих че оловните акумулатори за нищо не стават. Освен за UPS и за кратки токове.....
Направи им хубаво зарядно, което не ги зарежда на повече от 13.8V!

Ако цветовете на кабелите на мотора и контролера отговарят всичко е наред.
Има една двойк кабели от контролера /бял и черен/ които ако се свържат скоростта се ограаничава на 25km/ч. Мощносста с този контролер може да се увеличи. Трябва да го отвориш и да видиш какви мосфети и електролитни кондензатри са изпилзвни. И ако позволява да увеличиш захранващото напрежение със още 6V да кажем.
Твоя контролер има ли регенерация?
« Последна редакция: Март 12, 2012, 02:20:05 pm от Радeв »

emergence

  • Гост
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #2 -: Март 12, 2012, 04:17:34 pm »
Да има регенерация. И мерси за съвете  разделих белия и черния кабел и наистина колелото разви по-голяма скорост. Аз съм купил зарядно за 36 волта и ги зареждам така .

В момента правя чамова кутия  за батериите, защото така ми е грозно  :D
Имам и 3 слънчеви панела (всеки от тях произвеждаше грубо около 4 волта ток), мога ли по някакъв начин да ги накарам да зареждат батериите ?

Неактивен kgk66

  • Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #3 -: Март 12, 2012, 10:47:01 pm »
4 волта е напрежение, колко им е тока?

rook

  • Гост
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #4 -: Март 12, 2012, 11:49:58 pm »
emergence аз имам почти същата сглобка - подобно колело, същите батерии и същия кит. Електродвигателя предполагам е 500w, на който му дават 700w пикова мошност. Много внимавай с дупките, макар да ти се струва ниска скорост, на 2-3 пъти щях да падна, след като отскочих от седалката. Не ти препоръчвам да си зареждаш батериите с 36 волтово зарядно, защото много е вероятно бързо да съкратиш живота на някой акумулатор. Не се зареждат равномерно и най-разредения се зарежда най-бавно, следователно или ще оставиш някой акумулатор незареден или някой презареден. Както каза Радeв, следи да не ги презареждаш. Аз моите ги зареждам с обикновено зарядно (за автомобилни акумулатори) до 14,1-14,3 волта (свързани паралелно) и после с адаптер от суич до 13,5-13,8 волта. Много бързо скача напрежението, когато достигнат горните граници.
Вероятно слънчевите панели са ти от градински соларни лампи и ако наистина е така, препоръчвам ти да не се занимаваш с тях, що се отнася за зареждане на тези акумулатори.
Колкото до повишаване на мощността, ако си прочел другата тема за електровелосипедите, там има описано как се постига. Повишаване на напрежението е добро решение, но с колко можеш да го повишиш, зависи от контролера ти.
Прилагам документ за характеристиките на моите батерии, предполагам и твоите няма да са по-различни - http://www.sunnyway-battery.com/PDF/ge/SW12120%2812V12.pdf
Там се вижда, че тези 12 Ач акумулатори са много далеч от 12Ач, при използването им за този електродвигател - около 9 А при равномерна максимална скорост и около 22 А при начално ускорение.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #5 -: Март 13, 2012, 12:00:49 pm »
Соларните клетки тябва да ти докарват около 42V напрежение. Т.е. повечко и последователно свързани. Но не очаквай автономност с 5-6mA  дори и с 15mA ... :)
П.С. Не си заслужава да се правят повишаващи пробразуватели.... :)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #6 -: Март 13, 2012, 01:11:23 pm »
След като ми гръмна контролера, купих от Orenda друг - 48V /1000W . Потърсих в нета и открих че работи и на по-високо напрежение, и в момента е на 60 волта (5 бр 12v/7.2Ah). Развива почти 50 км/ч,  консумацията при старт 22-25А, но при постоянна скорост пада до 7-9 ампера. Но както каза колегата Радев, оловото не става.

emergence

  • Гост
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #7 -: Март 13, 2012, 06:27:55 pm »
Соларните панели  ги поръчах от DealExtream преди време, но сега не мога да ги намеря.
rook мога ли да зареждам акомулаторите докато са свързани последователно, един по 1 ?  Защото жиците са запоени за клемите.

Колеги може ли да ми дадете линк за  ( повишаване мошността на колелото), не успях да намеря темата сам.
Edit: колелото съм го купил от тук: http://stbbg.com//?page_id=21&record_id=9776

Редакцията е моя: линкът не се отваряше.
« Последна редакция: Март 14, 2012, 12:29:08 am от mzk »

rook

  • Гост
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #8 -: Март 16, 2012, 12:30:14 am »
Можеш да си ги зареждаш поотделно, но става бавно. Разкачваш буксата към контролера за по-сигурно и си ги зареждаш всеки поотделно(със зарядно за 12В акумулатори), като не превишаваш максимално допустимите ток и напрежение. Ако и батериите си взел от там, където си взел "колелото", то можеш да им видиш характеристиките в предното ми мнение. Въпреки, че са запоени, не е късно да ги разпоиш и да ги направиш с кабелни обувки. Моите са така и клемите на акумулатори пасват идеално за стандартните кабелни обувки. Когато ги зареждам са свързани паралелно, а при ползване - последователно.
Няма отделна тема за повишаване на мощността. gotiniq7 ти е казал как става. Покарай го малко така и после премини към модификации.

emergence

  • Гост
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #9 -: Март 30, 2012, 05:02:03 pm »
Update: Смених платформата, използвам друго колело с амортисьори.
http://imageshack.us/photo/my-images/856/img20120330161520.jpg/
Реших да сложа цялата електроника в дървената кутия (скрита е раницата).
Според мен така колелото изглежда много по добре. Батериите се зареждат за около 2 часа с 12 волтово зарядно на 14ah.
 rook сложих кабелните обувки.
Ако имате въпроси или препоръки колеги, тук съм.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Първия Троянски електрически велосипед 700W 36 V
« Отговор #10 -: Март 30, 2012, 05:34:58 pm »
Браво, колега!
Как се държи зверчето на пътя?

Поздрави!

alhimika

  • Гост
контролер 48в 12 ач
« Отговор #11 -: Юни 16, 2014, 10:52:23 pm »
здравейте имам въпрос,контролер 48волта 12 ампера съвместим ли е за 8фън мотор 250вата 36 волта. :-\