Автор Тема: Време е да направя ветрогенератор  (Прочетена 47680 пъти)

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #15 -: Юни 27, 2012, 07:59:11 pm »
Радико,
айде един подарък и от мен.
Просто, лесно и евтино - WAVT домашна турбина, цена с акумулаторите и прочие около 1100 долара за 1-2 киловатов вариант. Изследването е спонсорирано от губернатора бате Арни и щата Калифорния през 2005 г. КПД-то е доста вдигнато с новия профил на лопатката и няма смисъл от усложненията при малка хоризонталноосева турбина
Поздрави

kemih

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #16 -: Септември 08, 2012, 10:41:31 pm »
Съгласен съм с теб и имам желание да пробвам нещо и аз!
От няколко месеца умувам как да изглежда.
Спирам се на: скоростна кутия от автомобил(най евтината).
Асинхронен двигател от порядъка на 6 до 10 киловата.
 Витлата ще са 4 на брой, разположението ще е + (като плюс), силата на опъване няма да е на болтовете които държат витлата, а ще е на самата греда на която са разположени, тогава мисля че якостта ще е по добра. Дължината на витлата ще са 10000:40=250квадратни метра площ ни трябват, за развъртане на подобен генератор,което ще рече витло с радиус р-квадрат=250:3,14=9м
Мачтата ще е бетонова с височина 15 метра и ширина 0,25 метра или 0,25х0,25х15= 0.9375 кубика бетон за мачта и още толкова за фундамент. Общо 2кубика бетон и приблизително 200 кг желязо.
Общо взето е това без акумулатори и разни други незначително до толкова елементи.
В общи линии е това.
Търся си:
1-во запалени хора за изграждане на вятърен генератор (сериозни).
2-ро средства, аз разполагам с по голямата част, но няма да ми е излишна и помощта.
3-то мотивиращи и можещи хора - не папагали дето са чули не дочули нещо и тръгват да дават акъли.

Изисква се сериозна работа мотивирана и най вече желанието да използваме природните ресурси с оглед на това да не ни рекетират и за благото на човечеството! По моя лична преценка, това количество енергия ще е достатъчно, за енергийна независимост на едно домакинство.
Ще се радвам да създадем група за създаването на тази идея и да я приложим на практика.
Нищо не е невъзможно ако успеем да се обединим в една идея!
скайпа ми е eftim_marev
{^-_-^} а това ми се явява като име. Всички заинтересовани да се съберем и да го дискотираме онлайн.
Убеден съм че можем !     
« Последна редакция: Септември 14, 2012, 09:49:30 pm от altium »

Seeker

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #17 -: Септември 09, 2012, 10:49:06 am »
Какви са параметрите на едно домакинство?  Или се залагат параметри на околната среда като даденост.  Оттам трябва да се тръгне, като се правят някакви разчети.
Ако правиш разчет на вятърната установка трябва да знаеш има ли вятър в района, но по метеорологична статистика, а не ЕЖК. Най-малкото трябва да е известна средната скорост и максималните пулсове на вятъра.
И още много друга информация....

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #18 -: Септември 09, 2012, 01:05:44 pm »
споделям напълно мнението ти по въпроса за обединяване на усилията ще те потърся и на скайпа, но мисля че всичко трябва да се публикува и тук за да стане достояние до повече хора за да се включат и други.

@Seeker
необходимостта от цялата тази информация е вятър работа и се изисква от държавата за да те откаже а не да ти помогне. Ако имаш на разположение 1500 различни парцела прави си изследвания за да си избереш най подходящия, но аз имам само едно място и колкото е вятъра толкова   

kemih

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #19 -: Септември 10, 2012, 09:28:29 pm »
Добре момчета, мисля че като ориентир можем да вземем мястото където има вятърни генератори. Те тази работа са я свършили тези които са си изградили ветрогенератори, дали ще е 500м в ляво или500 м в дясно не мисля че ще окаже голямо влияние. Та на 17 мисля че съм му отговорил. Що се стига до обединяването на силите, аз мисля че вече се изразих достатъчно ясно. Живея в Айтос, около града има изградени над 30 ветрогенератора, имам познати в общината и областта, за да можем да си вземем парцел от където решим всички заедно. Остава да го начертаем, да го сметнем, и да решим за какво ще я ползваме тази енергия. Що се стига за това, дали някой ще ни я изкупи за пари или за нещо друго, мисля че няма нужда да се притесняваме, защото енергията винаги има приложение и е много лесно да се обърне в пари!
Първоначално е хубаво да си направим базов модел в пъти по малко на това което целим. А след това да го направим по мощен.
Работя в НХК има алтернатори по 1МВ които можем да ги откупим на много изгодна цена :). 1МВ това вече е нещо много сериозно!
Идеята е да се съберем, да има мотив, да има цел и не на последно място да има удовлетворение!
Давам си и телефона, в скайп по принцип не се задържам толкова често, но ако сте на глобул и само ми кликнете ще ви набера 0898749916.
Очаквам отговори и дискусията да се разшири, а компанията да се подреди :)
Чао за сега.
« Последна редакция: Септември 10, 2012, 09:55:38 pm от kemih »

kemih

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #20 -: Септември 10, 2012, 10:04:14 pm »
Отговор до 17.
Захранвам къща с рзп 500кв.м, нужна ми е мощност не повече от 6кв на час. Съдя по мен си и мисля, че са достатъчни за едно домакинство.

Seeker

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #21 -: Септември 11, 2012, 07:42:14 am »
@Радико
На държавата не й дреме как ще си харчиш парите. Тази информация е необходима за да се избере най-правилното решение.  По това се определя каква ще е турбината, броя лопати , оборотите и каквото се сетиш друго. За да не излезе накрая, че парите са хвърлени на вятъра.
Но щом сте фрашкани с мангизи и се чудите как да си начешете крастата - гледате звездите и си правите нещо.   

@kemih
1 МВт е много сериозна мощност. Даже 100 кВт си е предизвикателство.  6кВт за 500кв.м. е малко, но ако се ползва само за осветление и слаботокови прибори става. Отоплението и загряването на вода трябва да е от отделен източник.
500 м  принципно не е от голямо значение, ако става въпрос за поле, но при пресечен терен може да изиграе решаваща роля. Достатъчно е да има едно хълмче или гора от посоката на преобладаващия вятър и системата няма да излезе на номинална мощност. 
Ама вие си знаете как се правят нещата, дерзайте.
« Последна редакция: Септември 11, 2012, 10:05:59 am от altium »

kemih

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #22 -: Септември 11, 2012, 12:03:36 pm »
Има ли хора които проявяват интерес към подобна авантюра или не?

GTV

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #23 -: Септември 17, 2012, 01:45:25 pm »
Има ли хора които проявяват интерес към подобна авантюра или не?

 Това действително е авантюра!
 Първо поразгледай това:
  http://www.heliosat3.de/e-learning/wind-energy/windpowr.pdf
 
 А пък по нататък може да обсъдим главоболията по присъединяването и изкупуването на ел. енергията. ;)

П.П. В началото на страницата, Кадуцеус е дал много приятен проект за вертикално осев ВГ. Ако се направи клъстър, който да е хидравлично свързан чрез хидропомпи и хидромотор, може и да докараш 6кВт. :)

 
« Последна редакция: Септември 17, 2012, 01:58:29 pm от GTV »

magnet77

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #24 -: Юли 04, 2013, 12:21:48 pm »
Колеги, някой знае ли от  какво зависи броя на перките (лопатките) на ветрогенераторите ? Защо всички големи ветрогенератори са с по 3 перки, а не с по 4 примерно или 6...

При една и две перки се получават силни вибрации. Повече от 3 перки не се слагат тъй като натоварването при ураган би било много голямо, а производителите трябва да сертифицират турбините си за много силен вятър.