Автор Тема: Време е да направя ветрогенератор  (Прочетена 47679 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Време е да направя ветрогенератор
« -: Февруари 11, 2012, 12:34:07 am »
След доста сериозно теоретично проучване, вече съм горе долу наясно със заданието. Остана само да го споделя със евентуални съмишленици.
Все някой ще предложи разумна идея, някой може и да прояви желание да се включи в проекта.
И така:
1. Максимална мощност около 5 KW.
2. Самонасочващ се генератор с перки в задната част, променлив ъгъл на перките колебая се за броя от 3 до 5
3. Няколко автомобилни алтернатора във тялото (има подходящи 100 амперови)
4. Повишаващ редуктор с Галова верига
5. Микропроцесорно регулиране и управление на процеса
В следващите публикации ще добавя и някой чертежи. Все още не са в подходящ формат. Сега очаквам заинтересовани колеги     
« Последна редакция: Юни 20, 2012, 12:07:54 pm от altium »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #1 -: Февруари 15, 2012, 01:09:44 am »
Тук добавям една скица как би трябвало да изглежда бъдещото творение. После ще добавя и нещо за изгледа отвътре

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #2 -: Юни 19, 2012, 05:50:29 pm »
Колеги, някой знае ли от  какво зависи броя на перките (лопатките) на ветрогенераторите ? Защо всички големи ветрогенератори са с по 3 перки, а не с по 4 примерно или 6...Има ли някаква таблица или нещо подобно, където да могат да се направят нужните сравнения за да се определи оптималния брой перки според ветровите условия (за съответния регион евентуално).

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #3 -: Юни 19, 2012, 09:30:10 pm »
Максимума на кривата на КПД във функция от броя на перките се намира между две и три перки (ако не ме лъже паметта беше по-близо до 3). Увеличаването на броя перки намалява КПД и увеличава производствените и сервизни разходи.
Успех!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #4 -: Юни 20, 2012, 12:16:59 am »
Не е точно така с КПДто. вярно е само за някой видове генератори който са с малко тяло и високи обороти. В общи линии има значение колко са близо перките и с каква скорост се въртят и какви завихряния стават около тях. Високооборотните перки си пречат като са повече от 3 заради турболенцийте който се натрупват след тях, но при бавнооборотни перки увеличаването на броя увеличава КПДто 
« Последна редакция: Юни 20, 2012, 12:08:17 pm от altium »

toto_nagamoto

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #5 -: Юни 20, 2012, 01:29:23 am »
Време е да го направиш и накрая като го направиш да се снимаш със него след, което да го покажеш да му се порадваме и да го видим колко е голям и мощен, пък може и ние да получим някакво вдъхновение. :) А, и да не забравиш да сложиш спирачката, тя е много важна при рязко увеличаване силата и скороста на вятъра над допустимата за да може да спре и успех ти пожелавам!
« Последна редакция: Юни 20, 2012, 01:48:04 am от toto_nagamoto »

SkaS

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #6 -: Юни 20, 2012, 10:19:42 pm »
Здравей "Радико", стана ми интересно тук. Как мислиш да задвижиш алтернаторите и да ги навържеш в тялото ? Знаеш ли каква идея имах преди време аз? От бензинов/дизелов агрегат да се вземе целия блок  с намотките, магнита и т.н. На по-хубавите - магнита е направен в тяло, което се върти, а намотките са стационарно разположени. Така се постига добър баланс и по-малко тегло на въртящите се части.

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #7 -: Юни 23, 2012, 09:30:01 am »
Здравейте. Броя на перките се определят не толкова от кпд-то на генератора, а от новите изискванията на еколозите за някаква максимална скорост на лопатките, за да може ниско прелитащите птици да минават през равнината на въртене на перките, без да се наранят.  Иначе необходимите обороти си ги постигаш с повишаващ редуктор. Ъгъла на перките трябва да може да се променя, за да се ограничи по обороти генератора. Най-простия начин на саморегулиране и е с въртящи се тежести (като всережимния регулатор при ГНП-тата). Един познат беше правил опит и с роторна турбина, вертикално разположена и то сравнително ниско над земята, но скоро не сме се засичали за да разнера резултатите му. Успех в начинанието. По принцип едно домакинство има средно потребление от електроенергия около 1 киловат за час. Ако успеем да изградим някаква комбинирана система за производство и съхранение на такова количество енергия, ще станем слабо зависими от НЕК, а това си е нещо повече от освобождаване от турско робство! :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #8 -: Юни 23, 2012, 07:59:17 pm »
@ SkaS доста мислих кое ще е най удачното решение, и накрая се спрях на верижни зъбни колела и галова верига за първата степен на повишаващата предавка за алтернаторите. Всеки алтернатор ще има отделна втора степен с пистов ремък. Мисля че това е много достъпен и сравнително лесен за изпълнение вариант. Колкото до регулиране ъгъла на перките, брадати братко уверявам те там нещата не са толкова прости и без контролер нещата няма да се получат. Относно  роторните турбини. мои приятел сглоби такава за половин ден от стар пластмасов бидон. Изглежда много красива но не бих я поставил в по сериозен раздел освен: детски играчки или самозадвижващи се реклами.     
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 12:46:09 pm от Радико »

toto_nagamoto

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #9 -: Юни 23, 2012, 10:11:25 pm »
Ето и моят редуктор от детските ми години още! ;D

SkaS

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #10 -: Юни 23, 2012, 10:55:26 pm »
 Идеята ти не е толкова елементарна. Ще има доста въртящи и триещи се елементи. Помисли за обслужването на всичко това. Имаш ли предварителна представа за евентуален диаметър на витлото, ако са 3 лопати? Идеята на проекта е интересна - да се включат и по-знаещите. Успех!!!



toto_nagamoto

  • Гост
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #11 -: Юни 24, 2012, 09:51:00 pm »
Знаете ли, днеска като си бях на ранчото на село съзарцавайки във жегата вентилатора ми дойде една такава идея дали би могло да се модифицира вентилатора във генератор със някакво малко редукторче вътре (вентилатора е от онези въртящите се на степени със пилон), защото прави ми впечатление, че оста към, която е прикрепена перката не е точно в средата а е малко изместена по надолу, което ме навежда на мисълта, че вероятно има някакъв миниатюрен предавателен механизъм вътре във корпуса, а и освен това корпусът му напълно прилича и подхожда на един малък ветрогенератор ако към него също така се прибави и една по голяма перка или витло и по дълъг пилон.
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 09:57:22 pm от toto_nagamoto »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #12 -: Юни 25, 2012, 08:02:47 pm »
@ SkaS доста мислих кое ще е най удачното решение, и накрая се спрях на верижни зъбни колела и галова верига за първата степен на повишаващата предавка за алтернаторите. Всеки алтернатор ще има отделна втора степен с пистов ремък. Мисля че това е много достъпен и сравнително лесен за изпълнение вариант. Колкото до регулиране ъгъла на перките, брадати братко уверявам те там нещата не са толкова прости и без контролер нещата няма да се получат. Относно  роторните турбини. мои приятел сглоби такава за половин ден от стар пластмасов бидон. Изглежда много красива но не бих я поставил в по сериозен раздел освен: детски играчки или самозадвижващи се реклами.     
Това с бидона е интересно решение, ако отидеш на диво къмпиране за малко осветление, но в случая говоря за 5 киловатов генератор, а роторната турбина е с диаметър около 1 метър и височина не повече от 3 метра.   ;)  Вижда се в дясно от пътя в Сливенските минерални бани в направление Сливен.
  Относно регулирането на оборотите на перките, рано или късно ще ти се наложи да ги ограничиш, заради големите инерционни сили, които ще се появят при скорост на вятъра над 30 метра за секунда. Затова не пренебрегвай центробежните регулатори, които просто ще изправят перките така, че да имат минимална челна площ при силен вятър или максимална площ при слаб вятър. Рискуваш при силен вятър не само разрушаване на лагерни тела, повишаващи предавки,а и хвърчащи лопатки. Доколкото знам, при ветрогенераторите, когато има такива ураганни ветрове, перките се заключват в подходящото положение. Естествено, че без електроника няма да минеш, но тя ще ти е най-малкия проблем. За едната предавка на повишаващия редуктор можеш да вземеш от автоморга зъбния венец от маховика и зъбчатката от бендикса на стартера, другото се доработва. Вече доста стартери имат понижаваща планетарна предавка така, че като я комбинираш и със зъбния венец, вече имаш една редукция с предавателно число над 100:1. нататък може и верижни зъбни колела или ремъчна предавка, в зависимост дали на входа или изхода ще я слагаш. Давам само идеи, може нещо да ти свърши работа!

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #13 -: Юни 26, 2012, 09:50:22 pm »
Нещо и от мен!

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Време е да направя ветрогенератор
« Отговор #14 -: Юни 26, 2012, 11:17:45 pm »
Е, и аз да се включа в изработката!