Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Химична обработка на горивото

<< < (3/11) > >>

piton2012:
Колега, няма да споря повече. Знам, че ме разбираш и се опитваме да говорим за едно и също нещо, но май IUPAC- ът ти е по-различен. Защото точно според него е пропанал. Според ЮПАК названията на алдехидите се получават от названията на  съответния алкан с наставка -ал. Метанал, етанал, пропанал......
, а според тривиалните които ми се струва, че ти смяташ за ЮПАК-ови, наименованието идва от тривиалното наименование на киселината до която се окисляват т.е. НСНО- формалдехид / мравчен алдехид /, СН3СНО- ацеталдехид т.н.

barekov1:
Колеги, моля ви по темата  :)

piton2012:
Разбира се, колега. Отплеснахме се малко, за което се извинявам. Аз обаче не бих сипал нито ацетон, нито каквито и да били там други алдехиди, алкохоли и т.н. в колата си. Ацетона може и да отнеме малко вода от бензина и да подобри вървенето, но какви ли поразии може също така да направи? Добър разтворител е. Абе то и сега не знаем какво ни сипват на бензиностанциите, но поне си мислим, че има някакъв контрол. А и каква ли икономия ще докара, особено, ако се скапе двигателя. Иначе както вече бях споменавал и аз съм слагал толуен например, но не е добре. В Русия за през зимата слагат по малко метанол в бензина, но то е заради температурите, а не за икономия. Мисля, че това е нещо по-добро http://greentech-bg.net/?p=1503 . Може би на подобен принцип работи  и устройството на колегата Caduceus. Все пак всеки си решава сам.

barekov1:
Колега какво би се случило с двигателя при съотношение ацетон-бензин 1:500 ? А и до колкото знам през 90-те доста търговци са сипвали ацетон в бензина. Малки количества ацетон в бензина премахва повърхностното напрежение на бензина и от там по доброто му изгаряне.

PyroVeso:
Как да си произведем ацетон в домашни условия (дори и да го забранят, също така и ако не разполагаме 2-пропанал :) ):

1. Вземаме произволен  вид оцет и заливаме с него парченца или прах от калциев карбонат CaCO3 (мрамор, креда, варовик, тебешир). Започва бурна реакция с отделяне на CO2;
2. Когато отделянето на газ приключи, отделяме разтвора от твърдите остатъци (напр. филтруваме го през филтърна хартия, или филтър за кафе, слафетка, тоалетна хартия, памук...) и го оставяме водата да се изпари. Получава се сив до кафяв твърд остатък, наречен "сива вар", който се състои главно от калциев ацетат - Ca(CH3COO)2;
3. Поставяме сивата вар в добре затворен огнеупорен съд (примерно тенекиена кутия от кафе, стъклена реторта, ...), снабден с газоотводна тръбичка. Тази тръбичка трябва да е дълга и да минава през някакво охлаждане - напр. студена вода, или да е увита с оловна спирала, или самата тя да е навита на спирала, за да се охлажда от въздуха. Краят на тръбата трябва да свършва в някакъв съд - приемник, потопен в ледена вода (с натрошен лед в нея, може и малко сол), понеже ацетонът, който ще се получи е много летлив.
4. Загряваме силно (примерно с газова горелка или котлон) огнеупорния съд със сивата вар, който трябва да е херметично затворен (единствен изход да е само тръбичката, която излиза от него), за да няма "бум!". В приемника започва да кондензира светла до кафеникава течност (в зависимост от чистотата на сивата вар), която се състои главно от ацетон. Ако ни трябва по-чист, можем да го дестилираме допълнително - кипи при 56,2'C.

Това, което остава в огнеупорния съд е CaCO3 - същото вещество, което заляхме с оцет в началото. Така, че можем да го употребяваме за синтеза отново и отново - той не се губи.

piton, напиши реакцията, при която от алдехид (пропанал) чрез окисление се получава кетон (пропанон = ацетон) :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия