Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили

!!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори

<< < (2/15) > >>

kaneto:

--- Цитат на: Seeker в Януари 15, 2012, 09:05:41 am ---Попаднах на инфо за усъвършенстване на асинхронен двигател с кафезен ротор чрез добавяне на допълнителни намотки в статора, които са свързани към основните, но са дефазирани в статора  на някакъв ъгъл и така хлъзгането се разтяга от 0,3 до 0,9 , като се запазва въртящия момент в целия диапазон на хлъзгането. Отделно загубите на магнитно поле са намалени с повече от 70%, което води до по-голямо КПД. Двигателя е в процес на патентоване и повече инфо ще има след приключване на процедурата.

--- Край на цитат ---
Това е интересно. Можеш ли да дадеш някакъв линк?

kaneto:
Искам да благодаря на колегата stf_trekkie за труда, който си е дал, за да ни предостави толкова информация.
Само да вметна още нещо за трифазните асинхронни двигатели (ТАД). Според начина на свързване на статорните намотки са възможни два варианта - "звезда" и "триъгълник". При схема "звезда" единият  край на всяка намотка е свързан в една обща точка ("звезден център", обикновено към нея се свързва и нулата) с останалите две, а свободните краища се свързват към съответните фази. При "триъгълник" всеки край на всяка намотка се свързва с единият от краищата на съседната (на схемата си е точно триъгълник), като към така получените "ъгли" се свързват фазите. В този случай нулата обикновено  се свързва към корпуса или се оставя свободна. При схема триъгълник двигателят има по-добро КПД в работния диапазон, но консумира много голям стартов ток. Затова повечето ТАД се пускат с "пускатели звезда-триъгълник", тоест при пускане са в "звезда", а след определено кратко време (или при достигане на определени обороти) се превключват в схема "триъгълник".

stf_trekkie:
Вярно, но има и още видове свързвания, например Z (зиг-газообразно), но са световно безизвестни.
Основния % от двигателите са произведени да работят само в режим Звезда и не могат да работят в Триъгълник. Да добавя, че работата в Звезда със занулен /заземен/ звезден център е много стабилна по отношение на колебания между фазите, докато в Триъгълник има много чувствителна разлика с колебанията на някоя от фазите. В съвременната техника не се използва пускане Звезда/Триъгълник, използват се честотни инвертори най-вече или 2 двигателя навити в един статор с различни чифтове полюси за скорости и то говоря за наистина големи двигатели с мощност до около 80 kW (с толкова съм работил аз, има и по-големи)

Ето едно мое управление за кран, всичко е на честотни инвертори, десния е 18 kW: Първата снимка

Конкретен мотор-редуктор с доста голяма мощност, предназначен за подемен механизъм на голям кран: Втората снимка



Радeв:
Здравейте! ОГРОМНО благодаря за споделните знания и опит! ;)
Според вас заслужава ли си прработването на алтернатор във електромотор? И въобще може ли да се говори за ефективност близка до тази на BLDC моторите?

CPU:

--- Цитат на: stf_trekkie в Януари 14, 2012, 08:37:37 pm --- Иска ми се да видя плановете на инженерите за "Тесла Роудстър"-а .. И как са решили там проблема с много ниските обороти!

--- Край на цитат ---

Има скоростна кутия

http://www.youtube.com/embed/WJSYYhLOpgI

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия