Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.

(1/4) > >>

kdt:
Здравейте! Предполагам ще е интересно да прочетете за това. Превод от английски аз и Гугъл преводач:

Капсулите с Цериев оксид (СеО2) са устройства за намаляване разхода на гориво с до 22% и на вредните емисии с над 60%.
Приложими са за всички видове леки и товарни автомобили, мотоциклети, селскостопанска техника и строителни машини. Използуват се във всички видове двигатели , като максимален ефект има при дизелите. Наночастици церий се всмукват от вакума на смукателният колектор и вземат участие в горивният процес. При високата температура на изгаряне на бензина, дизела или газта, те отделят големи количества кислород, като по този начин предизвикват пълно изгаряне на горивото, увеличаване на въртящият момент и повишаване на мощността с 15%.

Щуцерът за подаване на наночастиците се монтира след въздушният филтър и преди дроселовата клапа на агрегата, а ако липсва такава, както е при част от по-старите дизели – там където вакумът е по-силен. Капсулите с Церий са приложими за всички атмосферни и турбо-двигатели, както и за тези с директно впръскване на горивото. Те не оказват влияние на работата на електрониката и нямат вредни въздействия върху двигателя и компонентите му.

Пълното изгаряне на гориво-въздушната смес води до по-малко отлагания върху работните повърхности на двигателя , което води и до увеличен пробег на маслото. Друг положителен резултат от цериевите капсули е почистване и удължаване живота на катализатора. Вредните емисии при дизелите намаляват с над 60% още след първите 900 км. , а при автомобилите на газ и метан въобще липсват такива .Ползуването на капсулите намалява техническата температура на работа на двигателя и удължава ресурса му. Опростеният дизайн на устройството, дава възможност за лесната му инсталация за по-малко от час.

Цериев оксид има в решетките на всеки автомобилен катализатор. Церият е един от редките земни елементи, не е токсичен и е напълно безопасен за околната среда. Той има естествената способност да отделя кислород при нагряването си и да го поглъща при охлаждане.В лабораторни условия се ползува, като катализатор в инсталации за получаване на чист водород. Притежава и смазващи свойства и в миналото е използуван за изработване на смазочни материали.

Тип и капацитет на капсулите:

Бензин, пропан-бутан и метан:
АР 05 от 0 до 1200 куб.см.
AP 10 от 1200 до 2500 куб.см.
AP 20 от 2500 до 7600 куб.см.


Дизел:
AD 10 от 0 до 2300 куб.см.
AD 20 от 2300 до 6800 куб.см.
AD 30 от 6800 до 11600 куб.см.
AD 40 от 11600 до 20000 куб.см.

Тествам подобна капсула на моя автомобил, Субару Легаси 2,0 (на газ), на който е монтирана и водородна клетка. Двете устройства взаимно се допълват -  клетката е добра в ниските обороти, а капсулата е най-ефективна в средните и високите. Правих опити само с капсулата на дълъг път - по мои изчисления грубо около 2,5 литра на 100 икономия на газ. Има вероятност да са три , но само при условие че в Бургас и София колонките по бензиностанциите и състава на самата газ са едни и същи, което силно ме съмнява. Колата харчи 13-14  литра газ извънградско.
 Хората, които  знаят за тези капсули са все още малко. Между познатите ми, лично аз не намерих такива. Пускам ви малко снимки.

icrow:
Oт къде се сдоби с такава капсула?

fade:
Интересна концепция колега, но мисля, че за да бъде коректен поста Ви трябва да споменете колко струва, на какви периоди се зарежда и колко струва един заряд. Да не се окаже, че примерно разхода надхвърля икономията като себестойност.  :)
Надявам се, да не се обиждате от допълнението ми, което е съвсем добронамерено и продиктувано от чисто прагматични съображения.

Приятен ден!

zxsec:
ето какво намерих по въпроса :
http://bg-bg.facebook.com/media/set/?set=a.292846820732582.89880.230889586928306&type=1

icrow:
На мен ми е чудно, след като произвежда толкова кислород ламбда сондата няма ли да се шашка, след като при нормален процес има недоизгорял кислород.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия