Алтернативни енергоизточници > MEG, INKOMP, комутатори на магнитни потоци, магнитни усилватели

Комутатор на магнитни потоци с двупосочна комутация на потока

<< < (3/9) > >>

varvarin:
Нали публикува чертеж, давай според него, аз съм приготвил изходна бобина с по голямо сечение (около 9 кв.см) за да не се получава насищането за което говорим. Освен това може да мръдна някой размер ако се наложи. Какво представлява "Ansoft Maxwell v14" ? Някой симулатор за магнитни вериги ли е това? И евентуално откъде да го намеря?

Поздрави!

Bat_Vanko:
Добре ще работя по чертежа.
Ansoft Maxwell версия 14 (12 версия не работи) е програма на фирмата ANSYS. Работи по метода на крайните елементи с диференциални уравнение на Максуел. В научните среди симулации направени с програмите на тази фирма се смятат за достатъчно достоверни, и изучаването им в техническите университети на Англия започва още от първия семестър. Но както и всяка друга симулация е необходимо практическо потвърждение на резултатите. http://www.sonsivri.com/forum/index.php?topic=37050.0
Да споделя и защо мисля, че всички вървим по грешен път: към симулацията на американския патент добавих товарна бобина с поле противоположно на това на ПМ (както би трябвало да се държи обикновен трансформатор с реакция на товара). При ниски натоварвания всичко работи както очаквам. С нарастването на товарния ток (в моя случай 32 А*навивки) полето от товарната намотка "придърпва" полето от ПМ през затворения комутатор, създава паразитен магнитен поток и индуцираното напрежение намалява. Следва намаляване на товарния ток и нещата влизат в баланс. В този случай управляващия ток беше 15 А. При определени условия може да се говори за СОР = 2 (да ме поправят запознатите с ИНКОМП, но мисля, че там се споменаваше подобна цифра). На по-големи стойности на СОР може да се разчита при по-висока работна честота (малък брой навивки за волт) или по-голямо сечение на магнитопровода (отново по-малък брой намотки за волт). И отново правя аналогия с ИНКОМП - ако не се заблуждавам създателите му приемат заявки само за мегаватовия диапазон. Пропуснах да спомена - подобен ефект се получава и при ИНКОМП.
Американците в своя патент не споменават за подобен ефект и тяхното устройство работи при 1000 А*навивки. Вероятно има решение на проблема и те са го намерили. До момента не успявам да реша проблема, но продължавам работа.
Успех!

varvarin:

--- Цитат ---С нарастването на товарния ток (в моя случай 32 А*навивки) полето от товарната намотка "придърпва" полето от ПМ през затворения комутатор, създава паразитен магнитен поток и индуцираното напрежение намалява.
--- Край на цитат ---

Е точно това се опитвах да намекна когато казвах за реакцията на товара (Ленцовата реакция) че се противопоставя на изместването на потока.

Bat_Vanko:
Varvarin, тъкмо да се съглася с теб и компа изплю симулация на 40 Ампера.
При направените от мен няколко симулации на ИНКОМП, наистина картинката е точно такава каквато и ти я описваш: магнитното поле от товара и ПМ се затваря изключително през управляващата намотка. И наистина ще бъде необходим много силен ток за да се измести потока.
Но при американския патент се получава съвсем друго нещо. До 25 А*навивки и дори до 30 А*навивки ток през товара генератора работи стабилно, но при 35 А полезния магнитен поток силно намалява, на от картинката се вижда, че сякаш реакцията на товара избутва полето на ПМ (този и следващия режим е реално несъществуващ - без индуцирано напрежение - няма ток в товара). Но като погледнеш следващата симулация при 40 А*навивки се вижда, че всъщност това намаляване на е само част от преходен процес на сумиране на полетата на ПМ и товарната бобина. Полето от реакцията на товара се стреми да стане съпосочно и част от това на магнита. Това е онова равновесно положение на тяло в поставено в магнитно поле или ще бъде привлечено от магнита или ще падне на земята. Можеш ли да кажеш в случая, че магнита е избутал тялото.
Преди се чудех защо фиг. 7 от американския патент е толкова неясна сега вече знам - там се крие разковничето. Има някакво конструктивно решение за достигане на 400А*навивки нормална работа.
Успех!

varvarin:
Ами при увеличаване на възбудителното напрежение е ясно че при определена стойност потока на магнита ще се премести по другия път независимо от състоянието на магнитните ключове. Въпроса е че за да има такова възбудително напрежение първо трябва да се индуктира ЕДС. Няма как следствието да е преди причината. Натоварването на изходната намотка с кондензатор (резонансен кръг) води до увеличаване на напрежението в изхода при ИНКОМП и подобрява работата на устройството. Тука ми направи впечатление при опитите със ферит че се получава същия ефект. Резонансният кръг обаче води до доста топлинни загуби тъй като кръговия ток е с доста големи стойности. Може би с подбор на качествения фактор на кръга да може и да стане нещо...

Поздрави!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия