Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Проблеми при работа със силни постоянни магнити

(1/1)

Иван Димов:
   Днес пробвах да задвижа мой генератор с неодимови магнити, но се въртеше твърде трудно. Въпреки че му давах начален тласък за да помогна на двигателя, не можах да вдигна високи обороти. Според мен причината е в електрическата проводимост на магнитите, които минават на 0.5 мм от полюсите, направени от листова електротехническа ламарина. Първоначално смятах, че проводимостта е само в никеловото покритие на магнитите, но като замерих проводимостта в една олющена ямка се оказа почти късо съединение. Отчупеното парченце от магнита не е повече от 1 мм в дълбочина, но смятам замерването ми да не е грешно. Някой знае ли неодимовите магнити (NdFeB) каква електрическа проводимост имат и дали има такива с малка проводимост като керамичните магнити? Ако всички са силно проводящи ще трябва да им правя непроводящи накрайници от листова ламарина или ферит. Иначе проводимостта действа като късо съединение и ужасно спира въртенето. При много високи обороти проводимостта може и да е полезна (анти-Ленц ефект), но работата е там, че двигателят няма нужната мощност пък и целта на моя експеримент е друга. Ако някой има олющени магнити или такива без никелово покритие нека ги замери за да видим дали електрическата им проводимост е като тази на желязото.

Bat_Vanko:
NdFeB магнитите се правят по методите на праховата металургия от сплав 75% Fe, 15% Nd и 10% B. При това процентно съдържание на проводими метали няма как да се получи високо съпротивление.

Иван Димов:
   В такъв случай ще отдалеча магнитите и ще им сложа накрайници на първо време от листова електротехническа ламарина. С други думи, липсата на информация и опит ще компенсирам с повече хамалогия.  :)
   Благодаря за съдействието.

Навигация

[0] Списък на темите

Премини на пълна версия