Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Термопомпа, захранвана с енергия от ВЕИ

(1/3) > >>

TINI:
 Здравейте,
 зимата чука на вратата, и трябва да се мисли за разходите за отопление. А те за съжаление с всяка година нарастват, и отнемат сериозен дял от семейния бюджет. От доста време ми се върти в главата как да стоплиме народа на относително ниска цена, а се оказа , че решението през цялото време е било пред очите ми. Преди години си закупих Японски прозоръчен климатик който ми служи вярно, но мина време и компресора изгоря. От носталгия по него реших да му сменя компресора, но се оказа че смяната му ще струва колкото нов, без гаранция че ще работи добре. Разбира се че се отказах, но климатика само ме следи от джама с жален поглед и ми казва  "Направи нещо". И тогава реших преди да предприема нещо да се поограмотя малко. След доста четене стигнах до идеята да го приспособя на термопомпа въздух-вода но така че, да може да се захранва, и от вятърна и соларна енергия. От друг форум ме посъветваха да потърся компресор от автоклиматик, аз пък намерих за автобус на 24-26 волта.  За съжаление нямам никакъв практически опит, а и след доста ровене в Нета не намерих никаква подобна информация- явно идеята се оказа Оригинална. А сега малко инфо:
  Климатик прозоръчен 12ка отоплителна мощност 3,5кВт. Предния топлообменик ще бъде поставен в водна риза, компресора ще е постояннотоков  на 24Волта който дава добри възможности за включване на  24Волтов алтернатор интегриран в ветрогенератор, и, или фотоволтаици, опции за включване към воден топлинен акумулатор и т.н. Предварително благодаря за подкрепата.
 П.П.  Оказа се че автомобилен климатик може лесно да  бъде включен към ветрогенератор директно.

TINI:
Здравейте,
идеята започна да се оформя и взе да придобива следните форми:
 Термопомпата ще бъде по системата вода-вода. Ще е с два пластинчати топлобменници които ще ипълняват функциите на кондензатор и изпарител,   автомобилен компресор, ресивър, постояннотоков или друг двигател. Нуждата от четирипътен вентил отпада защото пластинчатите топлобменници дават възможност за реверсиране на топлоносителя, а също така и за включване на слънчев колектор,топлообменник въздух-вода, геотермална енргия/пр. кладенец /, воден акумулатор, ветрогенератор чрез аноден отоплител,фотоволтаик и каквото се сетите още. След някой и друг ден ще пусна схема, а може и някой да ме изпревари и да подържи горещия картоф.

puschi:

--- Цитат ---След доста четене стигнах до идеята да го приспособя на термопомпа
--- Край на цитат ---

Колега, явно не си чел достатъчно.
Моето мнение е:" Надежда всяка тука оставете " - все пак парите и времето са си твои.
Успех!

gotiniq7:
Напротив, точно това е системата която има COP 3-4, та даже и до 8-9. Ползва се от години навсякъде, и проблема е единствено да обърнеш ефективно топлината във въртящ момент или електричество. Тогава самозахранването е детска игра
     
http://www.tinotech.bg/termopompi_slynce_voda.htm

move_heat:
Браво TINI. Идеята ти е в правилна посока. Да направиш термопомпа - е капризна работа. Дори да успееш да събереш и комплектоваш частите - системата трябва са се вакуумира и да се напълни с подходящото количество работен флуид, по известен като фреон. Много важен еремент е терморазширителен вентил. Има разни трикове при свързването, ако системата искаш да работи на отопление и на охлаждане. Трябва и система за управление.

Аз лично съм привърженик на термопомпи тип Въздух-въздух, по-известни като "климатици".

Ако искаш да направиш нещо: намираш 900 лв; Избираш от близкия магазин един инверторен климатик, 12. При монтажа следиш за две неща: 1. Да не го сложат плътно до стената - да има поне 12 см от стената. 2. Да го вакуумират преди да пуснат фреона.

После слагаш дистанционното на 21 оС, и намаш никакви проблеми с отоплението и със сметките - цяла зима.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия