Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Запалителни системи с повишена енергия на разряда

<< < (5/6) > >>

Ksurnev:
Колеги, доста съм се чоплил в тези неща и споделям какво съм установил.
Най-мощната бобина е от ЗИЛ 130 с дебелия изолатор, а за продължителност на искрата 1.2 мс е тавана.
Навремето правих едно запалване с отделни бобини и стана 8 пъти по-мощто от класическите.
Най-оптималната дължина за него беше 0.85 мс.
Делкото беше преработено без чукчета и наковални, използвах статор от стъпков мотор на който оставих 4 полюса, които използвах за датчици за всеки цилиндър. Магнита беше закрепен за оста в бонзова чашка с отвор за магнита.
Геца, и аз имам такава свещ с огледалце, не трябва да вдигаш повече от 1500 об., скапва се стъклото.
Поздрави от Смолян.

ПП Бобината от ЗИЛ средния карй може да се върже директно на маса и да се подава положителен импулс. Пали газ за осветление!!!

getca:
Здрасти, Ksurnev, мощна бобина казваш, хмм  ??? Я погледни осцилограмата със стандартна бобина от Лада няколко коментара преди този. Едва ли може да се говори за мощност на бобина с тия импулсни тоци през нея. Виж, ако е енергия на разряда по съм съгласен. Те и производителите тъй ги дават - http://ate2.ru/?id=41&page=0&type=%CA%E0%F2%F3%F8%EA%E8+%E7%E0%E6%E8%E3%E0%ED%E8%FF&cat_direct=dosearch. В темата иде реч за системи с повишена енергия или т.н. плазмени. При цитираните от теб времена на разряда няма как да стане, може би в областта на максималните обороти. Дългият по време разряд е особено полезен при обеднени смеси и газови горива. Отделно формирания плазмен шнур увеличава скоростта на разпространение на горивния фронт, детонациите изчезват и горивото изгаря по-пълно. Писано е по въпроса, да не се повтарям.

Поздрави !..

altium:

--- Цитат на: getca в Октомври 29, 2015, 08:48:04 am ---- Няма как двойната бобина да даде работен разряд със същата енергия като единичната, сещай се що;
--- Край на цитат ---
Не се сещам и то защото не си пояснил като мери единичната бобина какви междини използва - само свещ или добави и междината от делкото?

getca:
Еех, altium-е, проблем някакъв имаш момче, ъхъ !.. Нужно ли е аз да ровя цели две страници  :o за да ти посоча точното място, а ?..

--- Цитат ---Вземи разрови и попрочети, не ми се търка клавиатурата пак.
--- Край на цитат ---
Айде от мен да мине http://mazeto.net/index.php/topic,6143.msg37927.html#msg37927, но повече няма да има, щото е обидно някак. За какво е писано и рисувано в крайна сметка  ??? Верно е лесно наготово, ама това минава границата.
А, може да видиш и грамите на MZK в реални условия. И не ми излизай с номера за моите нереални резултати, щото твоите ги няма никакви. Прави, мери, пиши, рисувай и тогава сравнявай и давай оценки.
Аз съм дотук.

altium:
Проблеми нямам, просто се учудвам, когато чета публикации с липсващи детайли в описанието на опитната постановка. Никъде в нито един пост не си написал (а и не се вижда добре на снимките) каква ти е междината на вторичната при тестване на единичната бобина.

Аз нещо не разбирам хапливия ти стил на писане - с каква цел е и т.н. Говорим си като учтиви хора по някаква конкретна хипотеза.
А и преди да пиша нов пост, винаги чета всички постове в темата, точно ти ли не го знаеш?

Както написах, бях експериментирал мостри на единична бобина в 2 варианта:
а) залята единична бобина - през свещ без други междини
б) същата, но с изведени краища на вторичната и незалята (помолих китаеца да не залива половината мостри) - единия край на маса и другия през свещ без други междини

И двете дадоха абсолютно един и същ резултат на времена на разряд, форма на импулса и т.н.
То няма и логика да имат различни резултати, нали са еднакви и разликата е само в заливката с епоксидна смола??

Обаче при твоята постановка има някои подробности, които ти така и не желаеш да обсъдим. По-конкретно от това няма накъде:
1. Липсват данни за това каква междина си ползвал при единична бобина - явно само свещ? Предполагам, не си поставял допълнителна като в делкото междина, така ли е?

MZK е мерил само един тип бобина като му гледам поста, директно върху автомобила, явно е била единична (не е написал каква е). Но нито е мерил другия тип бобини, нито е измерил индуктивността си, нито токовете през първичната.

2. А пробва ли да вържеш единия край двойната бобина на маса и на другия да сложиш само една свещ последователно? За да имитираш ситуацията като при единична бобина без делко.

3. Това, че първичните на двете са по 4mH е ОК, но въобще даде ли си сметка, че са натоварени с различни междини и ясно се вижда как на едната прекъсва първичния ток при 6А, а другата при 4А? Следователно едната се запасява с повече енергия, която я отдава за повече време.
И как очакваш бобина, заредена при 4А и натоварена с по-голяма междина да има същото време на разряд като другата (уж еднаква) бобина при 6А и с по-малка междина?

4. Така и не разбрах защо двойната бобина имала по-кратко време за разряд при еднакви други параметри, обоснови се де, интересно ми е. Сещам се само за това, че се ползват различни въздушни междини и се предполага, че имат и разлики в магнитопроводите.
Но ако може обаче културно, като джентълмени...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия