Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Запалителни системи

Запалителни системи с повишена енергия на разряда

<< < (3/6) > >>

mzk:
Здравейте,

Днес реших да снема времето на разряд на искрата при моята кола и да видя какво се получава.

Препоръки за тези, които ще го правят:
- поставете сондата на х10 (по-чист сигнал);
- закачете масата някъде по ДВГ;
- края на сондата доближете до един от кабелите. Аз предпочитам краен кабел, за да имам по-малки смущения от съседните кабели. Закрепил съм сондата в леглото на кабелите - между пластмасата на леглото и самия кабел.

Забележка: не знам какво може да стане с осцилоскопа ви, ако кабелите са стари и пробиват лесно.

Осцилограмите от коментар #8 са много подходящи, за да се разбере точната продължителност на разряда. След прекъсването на тока през първичната се получава запалителен пик с определено времетраене. Краят на разряда се бележи от затихващата синусоида. Забележете разликите при стандартната бобина и при системата с многоискрово запалване къде точно се появява тази затихваща синусоида, за да придобиете по-точна представа за сигнала.

По данни от autodata, бобината е Бош, 1.5 ома съпротивление на първичната, 4000 ома съпротивление на вторичната.

Получих следните резултати:
На празен ход - времетраене на тока през първичната - почти 1.4 мс.
Време на разряд - 0.6 мс.

1500 оборота - ток през първичната - 2 мс.
Време на разряд - почти 1 мс.

2000 оборота - ток през първичната - 1.6 мс.
Време на разряд - 0.8 мс.

3000 оборота - ток през първичната - 1.8 мс.
Време на разряд - 0.8 мс.

Осцилограми 7 и 8 са с неясен сигнал, но не знам какви са причините за това.

Радико:
getca 
Току що стана някакво странно съвпадение, десетина минути преди да прочета темата ми се мотаеха из ръцете две стари диагностични свещи от времето когато имах автосервиз.
от тези с стъклен корпус където можеш да наблюдаваш пламъка в цилиндрите през тях и съответно да регулираш сместа. Ако ти или някой друг има интерес с "ЛАДА" или кола със същите свещи обадете се. Смятам, че ще са полезни за експериментите ви.   

getca:
Полезни картинки, mzk, браво. Запалителната система на въпросния VW е с две двойни бобини на общ магнитопровод, въздушно охлаждане. Прикачените осцилограми на разрядите потвърждават моите тестове с подобни бобини от Субару. Нещата са зле, времето на разряда е под 1мс, а енергията му малка. Дори старите маслонапълнени бобини даваха разряд с време 1.5-2мс с транзисторен комутатор. Проблемът е вторият неработен разряд, който смуче около половината енергия,натрупана в сърцевината на бобината. Е, така е в съвременния свят на икономии и максимални печалби на производителите-мастодонти.
Въпросът е как ще се държи подобна бобина при 3 пъти по-голяма енергия на разряда да речем.  ??? Силно ме съмнява да издържи на продължително натоварване поради лошото охлаждане на сърцевината. Вариант е две отделни двуизводни бобини, обдухвани от хладния насрещен въздух.
Има още един проблем с резисторите в свещите, които греят и понижават енергията на разряда. Същото е и при кабелите с разпределено съпротивление.
За да работи плазменото запалване с такава бобина трябва да се направи двуканално управление, а блокинга за зареждане на натрупващия кондензатор остава общ. Не е кой знае какво, но иска известно време.

getca:
Здравейте, понеже напоследък много се говори и пише във форума за икономия на гориво посредством странни поне за мен устройства, реших да дам малко суха техническа информация, която за съжаление е далече от люлеенето на махало и гадаенето на боб. Та, хвана ме мерака преди време и се опитах да докарам характеристика на аванса на ДВГ във функция от оборотите, подобна на показаната.



Идеята беше да разбера дали аджеба има смисъл от подобна корекция при гориво пропан-бутан. Оказа се, че ефектът от намесата надмина всичките ми очаквания, което се потвърди в едно пътуване на разстояние около 800км отиване/връщане. Среден разход около 8.5/100, като се има предвид морално остарялата каруца с 4 скорости и карането на връщане с около 120км/ч дълго време плюс честите изпреварвания на колони ТИРове.

Забелязани ефекти след намесата и малко регулировка на АГУто:
   - Обороти на празен ход много стабилни около 500-600об/мин, според настройката. По каталог трябва да са 800-900об/мин;
   - ДВГ стана много еластичен, карам си на 4та с оборотите на празен ход в града без никакви вибрации, сецания и прочие проблеми. При плавно подаване на газ колата си поема, което изключва честото ръчкане на скорости.
   - На дълъг път при изпреварване колата е по-пъргава и няма нужда да се форсира мотора при загуба на обороти зад някой камион, който пърпори бавно.

В крайна сметка се оказа, че досега само съм хабил горивото и направо ме хвана яд. При същите условия същата каруца щеше да има разход 10/100, че и отгоре. Изводът е, че едва сега видях и разбрах предимствата на високоенергииното запалване в комбинация с правилната настройка на горивния процес.

В тоя ред на мисли е интересно какво правят хората с т.н. оптимизатори и ТАП, та даже и два такива.  ??? Няма да навлизам в излишни подробни разсъждения, щото всеки с прилични познания за работата на ДВГ може да си направи изводите сам, съзерцавайки въпросната диаграма.

Между другото неправилната настройка на аванса при газово гориво води и до износване на клапанните легла и прегаряне на клапани. Причината е догарянето около изпускателния клапан, поради по-бавното горене на ниски до средни обороти. Проблемът е, че въпросните ТАП местят цялата характеристика в посока плюс, а не би трябвало, но така е по-лесно схемотехнически да се направи. Дълго време съм карал така с изместен +4-5град аванс, но корекцията е частична и недостатъчна, което води до известна загуба на мощност, преразход и утежнен топлинен режим на ДВГ.

Е, от мен това засега... :)
Поздрави...

Добавка...прикачвам диаграма на изменението на аванса във функция от оборотите с нанесена в синьо корекция за газ пропан-бутан. Както се вижда корекцията е доста сериозна с резултат перфектна работа на ДВГ на всички режими.

getca:
miroslav_yovchev, икономията се постига с правилна работа на ДВГ, което значи запалване на горивната смес в точния момент с мощен и продължителен разряд между електродите на свещта. При мен например разрядът на ниски обороти на мотора е около 4-5мсек, докато при колегата MZK например е под 1мсек. Та, идеята ми беше да покажа какво става при правилно регулиран ДВГ с газово гориво в комплект с коментираната в темата високоенергиина запалителна система.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия