Автор Тема: Предаване за Илия Вълков  (Прочетена 16915 пъти)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Предаване за Илия Вълков
« -: Юли 17, 2011, 11:50:44 am »
"Великите и непознати българи – Откривателят на Брауновия газ и най-евтината и екологична енергия"
http://valentinfortunov.com/wordpress/?p=849 Точно предаване, трябва да се гледа

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #1 -: Юли 17, 2011, 06:17:11 pm »
Не искам да засегна патриотите но оксихидрогена или hho всъщност е бил открит доста преди Вълков(Браун) от Robert Hare и Edward Daniel Clarke още в началото на 19 век.

vitan

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #2 -: Юли 17, 2011, 06:54:38 pm »
HHO е оксиморон.
Пример за оксиморон: дървено желязо.
Не е ясно дали е браунов газ или оксиводород.

Ако някой не прави разлика между тия 2 понятия - има цял форум да се образова. Ако това е мисия невъзможна, просто да попита....

П.п. Водещия, като всеки журналист не е напълно в час с материята, въпреки сериозното проучване, което е направил. Има няколко грешки от физическо/химическо естество.
« Последна редакция: Юли 17, 2011, 06:57:52 pm от vitan »

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #3 -: Юли 17, 2011, 07:15:03 pm »
Само дето ние му казваме браун газ защото Юл Браун е българин а в чуждите форуми не съм срещал да го наричат така. Освен това оксиводородната горелка е направена през 1962 г. от William Rhodes и Raymond Henes. Според мен Юл Браун си е присвоил името за да си продава продукта по-добре.

vitan

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #4 -: Юли 17, 2011, 09:10:23 pm »
Оксиводорода НЕ Е браунов газ. В последния може да има оксиводород, но има и атомен водород, и атомен кислород. Ключа за бараката е плътността на тока при получаване.

За протокола: http://www.freeproxyserver.ca/index.php?btxmnercdeqt=aHR0cDovL3d3dy5wZXRpdGlvbm9ubGluZS5jb20vQUFBMTIzNDUvcGV0aXRpb24uaHRtbA%3D%3D оксиводород и получаване. За Браунов газ, книгата за Малък генератор на браунов газ от самия проф. Юл Браун.

plam40

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #5 -: Август 21, 2011, 07:50:47 am »
Copst и prp, добре дошли на бойното поле : ННО срещу Браун ! :)
Тук има хора дето са се вкопчили в това име (БГ) така здраво като питбул за сурова паржола.
По темата е писано не веднъж! Уви никой не си защити становището, когато им предложих да покажат разликите и преимуществата на БГ пред ННО. :)
Просто продължават да :  "бла... бла.... бла... " !

Поздрави и успех в начинанията ви!

Тони

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #6 -: Август 21, 2011, 08:24:50 am »
 Пламчо, брауновия газ развива температура до към 6000 градуса. От смес на оксиводород можеш да получиш браун газ. Раздели водорода и кислорода, а след това водорода прекарай през високоволтово-разрядна дюза и виж какво ще се получи. При брауновия газ водорода е напомпен свръх енергийно, за да е самостоятелна бойна единица. Ж.Л. Наудин има направен отоплител работещ с чист водород, който преминава от молейкулно в атомно ниво чрез гореописания принцип. И достига температура 3000 градуса. Илия Вълков го е постигнал това по много интересен начин. Няма го в книгата естествено. Растоянията между плочите са големи, защото
при свръх мощни импулси се получават пробиви в електролита. Малка клетка 8бр. плочи, захранване 3-фозно 14в 16А на фаза 7.5-8л
газ в минута. Плюс  допълнителна консумация от електрониката.

koce93

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #7 -: Август 21, 2011, 12:19:22 pm »
  Раздели водорода и кислорода, а след това водорода прекарай през високоволтово-разрядна дюза и виж какво ще се получи.
Ако можеш да обясниш как ще съм много благодарен. Пробвах със силни магнити, не става. Успех.

plam40

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #8 -: Август 24, 2011, 09:03:41 am »
Ок. Но аз никъде не виждам кой формулира състава на окси - водородната смес. Кой реши, че в нея се съдържа само молекулярен водород и кислород? Следователно от твърденията ви излиза, че Браун газ е окси-водородна смес от атомарен водород и какъв да е кислород :). Е добре ... нека така да бъде!

tyger777

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #9 -: Септември 03, 2011, 04:02:27 pm »
От моите опити с клетка 8бр 20х20 316L  стомана разстояние между ламелите 2.5 3мм, захранена от двата края мога да споделя следното. Правя експерименти като събирам около литър браунов (или както искате така го наричайте) газ в торбичка. След това вадя тръбичката и подавам искра и бум(естествено това става навън). И какво установих. Когато я захраня с по висок ампераж т.е. съдържанието на NAOH е по високо гръма става много по плътен и мощен.В този случай самият газ се вижда като мъгла когато се добива.А когато добивам ххо със слаб ампераж имам предвид 1-2 А 14в тогава самият газ е прозрачен и при взривяване все едно гърмя малка пиратка... и нещо друго надхвърля ли 2.2в. на клетка и mmw МНОООГО рязко спада от 5.5 направо на 4 и т.н.  Искам да вмъкна един въпрос относно тези устройства които се използват в терариуми... Значи устройство захранващо се с 24в.променливо напр. потапя се във водата и водата почва да "кипи".Получава се мъгла... (те първа ще меря каква честота подава на кварцовия резонатор и т.н.) Та въпроса ми е някой може ли да ми обясни какво се получава с водата в дадения случай дали се загрява и затова пуши или нещо друго става (нека се произнесат учените) благодаря.
 

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #10 -: Септември 04, 2011, 10:00:55 am »
Тигре, всичкото напрежение над 1.48V на клетка се превръща директно в топлина. Като добавим и факта, че вътре в пластината също имаш пад на напрежението от няколко десети от волта (все пак е стоманена, а не медна или алуминиева) - затова и отчиташ спад в mmw над 2.0 - 2.2V, т.е. вдигаш приложените ватове, а произведените милилитри остават същите, или дори спадат заради усиленото действие на разни паразитни физико-химични процеси.

"Мъглата", която получаваш, се състои най-вероятно от микроскопични капчили пулверизирана вода, подобно на тази от ултразвуковите пулверизатори за терариум, за които питаш. От високата температура при изгарянето на водородно-кислородната смес тези капчици се изпаряват, което води до рязко повишаване на обема на получените водни пари. Това води и до по-мощната и плътна експлозия, която получаваш (един грам течна вода при стайна температура има обем 1 мл. /или 0.001 л./, докато един грам водна пара, дори и преохладена до стайна температура, заема обем 1.24л., или 1240 пъти повече).

При интензивна електролиза се образуват множество микроскопични мехурчета газ, всяко от които при достигане на повърхността на течността се пука, изгвърляйки от най-горната си част микроскопична капчица вода (в която обаче в случая има и електролит...)

На въпроса ти, както споменах и по-горе, във въпросните устройства се получава ултразвуково "разпрашаване" на водата - разбиването й до микроскопични капчици. Понеже капчиците са микроскопични, гравитацията им влияе твърде слабо в сравнение с брауновото движение (да не се бърка с браун-газ!) и въздушните течения. А поради факта, че са едноименно наелектризирани (слабо негативно) капчиците не се "слепват" та да образуват по-големи капки, които вече като по-тежки биха паднали по-бързо на земята. Взията за мъгла идва от пречупването и отражението на светлината от повърхностите на многобройните микроскопични капчици. Същата е причината и да виждаме излизащата "пара" от кипящ чайник например - всъщност водната пара е безцветна и невидима, както и всеки друг безцветен газ. Това, което виждаме са микроскопични капчици кондензирала пара - кондензирала заради охлаждането от околния въздух.

Между впрочем - откъде се снабдяваш с 316L ?

vladtod

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #11 -: Септември 04, 2011, 10:21:59 am »
 :)
« Последна редакция: Септември 04, 2011, 10:24:07 am от vladtod »

vladtod

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #12 -: Септември 04, 2011, 10:22:48 am »

Между впрочем - откъде се снабдяваш с 316L ?
http://www.philipex.com/table_bg.php

amdatlon

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #13 -: Септември 04, 2011, 08:34:35 pm »
http://www.philipex.com/table_bg.php

Извинявам се за спама,
но там продават ли по-малки количества, примерно 1000 х 500 мм ? Ако отида ще ми отрежат ли толкова и каква е цената на ламарината ?

tyger777

  • Гост
Re: Предаване за Илия Вълков
« Отговор #14 -: Септември 05, 2011, 01:54:15 am »
Благодаря на Pyro Veso за изчерпателния отговор :).Днес замерих с осцилоскоп каква честота подава на кварцовия резонатор и малко бях смаян... подават се две честоти едната е 100хз а другата точно не можах да я установя но е някъде между 1.666 666 мхз - 1.694 915 мхз. Трионообразен. и пак ще задам въпрос това случайно не е ли някаква кратна честота на 2.4гхз. тоест идеята ми колкото и да е глупава мисля че водата при дадена честота се загрява както и в случая с минимални ватове(Питър Дейви е много добър пример) (направих доста клипове и замервания  :) )... Стоманата 316l ми я носят от Шумен. даже скоро питах и ми предложиха цена за лист 2м на 1м с дебелина 1.2мм - около 270лв. Даже и ми я режат на колкото им кажа... :P. имат и опция лазерно рязане но на мен лично ми излиза скъпичко... Съжалявам че това не е по темата  :).