Автор Тема: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus  (Прочетена 305035 пъти)

vankiqt

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #90 -: Октомври 19, 2011, 09:09:13 pm »
Днес "удуших" малко газовото и врътнах дръстично врътката за празния ход. Колата продължава да си набира повече от доволно и без осезаема разлика. Предполагам, че сместа доста се е обеднила, но първо ще чакам резултати от разхода и тогава ще видя може да проверя на анализатор какво се случва на аспуха.
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 09:16:33 pm от altium »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #91 -: Октомври 19, 2011, 11:03:45 pm »
Колеги,
по принцип инжекционите се саморегулират, но винаги остава динамика над тази отпреди оптимизатора. Не е грях да се намали малко газта, а при обикновените уредби си е направо задължително. Днес имах обратния случай - човекът беше я обеднил толкова, че не може да изпреварва и едва се движи, но гори 6/100 газ /доста стар Опел, комби/. Та с оптимизатора да му вдигна динамиката без да въртим повече врътката, защото просто няма накъде /преди скопяването е горяла 14-15 в града/. Така че си е нормално и хубаво че я има тази възможност, на бензин и дизел няма как за съжаление - без чипове и прочие добавки де.
Друго ново какво... Забелязват се в практиката някои проблеми с дизелите - колкото по-съвременни, по слабо се усеща ефекта. Комънрейлите не го вдигат над 15 %, а разни стари - особено атмосферни отиват на 20 и нагоре. При бензина си е твърдо 15-18%, ако няма железни части след оптимизатора, а при газовите е най-добре - 20-25, особено като се дорегулират нещата. При камионите имах лош резултат на един много железен стар кон, но има особености с монтажа и сега тестваме пак. Ще го преборим, надявам се  :)
Поздрави
« Последна редакция: Октомври 19, 2011, 11:05:42 pm от caduceus »

rosenmvr

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #92 -: Октомври 22, 2011, 09:24:03 pm »
Колега caduceus аз купих от теб оптимизатора и го монтирах на 26,09,2011г. , не знам дали си спомняш дори се чухме по телефона. Определено имам впечатление че мотора работи по тихо, но за разхода нямам никакво положително наблюдение дори заподозрях че е възможно термостата да не затваря на 100% и днес го смених. Когато говорихме с теб ти обясних че колата е мареа 2.4 жтд (Коман реал)  и че след оптимизатора има около 50 см стоманена тръба след нея метален филтър за гориво и гориво нагнетателна помпа, стоманен рейл- високо налягане и дюзи. Дали е възможно толкова стомана да влияе на оптимизатора. И какво би ме посъветвал , К1 е монтиран под колата на 1м от филтъра в посока на флуида като стрелките са към асфалта.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #93 -: Октомври 23, 2011, 10:53:36 am »
Здрасти,
разбира се че се сещам - проблемът е в отслабването на заряда след стоманената тръба и филтър, които действат деструктивно. Тия дни при едно Ауди А6 имаше същите особености, та сменихме стария горивопровод след филтъра с по-дълъг и закачихме оптимизатора на него. Понеже е близо до мотора го сложихме в близката ниша до стъклото непосредствено до двигателния отсек /стрелките нагоре/ и нещата се оправиха, човекът засича точния разход в момента. Ако можеш, направи същото - ако не, ползвай на друга кола или ми го върни - няма проблем. Звънни ако искаш да се уточним.
За съжаление стоманените тръби и филтър, намиращи се след К1 намаляват значително ефекта. Понякога зарядът пада под 6/10 и въпреки че моторът работи добре, няма реална икономия - изгарянето не е достатъчно пълно и вероятно компютърът на колата не регулира автоматично отварянето на дюзите като за бедна смес. Лечението е да се слага след железата /доколкото е възможно/, но най-добре някъде по-встрани от мотора, че да не се нагрява и влияе от излъчването при форсиране.

Поздрави
« Последна редакция: Октомври 23, 2011, 11:15:36 am от caduceus »

icrow

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #94 -: Октомври 23, 2011, 11:21:40 am »
На служебната дачия 1,5ДЦИ бях сложил кабелчето от пирамидалния ми концентратор на корпуса на ГНП след като го преместих директно на цилиндровата главата мощноста се увеличи чувствително, но за съжаление е сравнително ново поколение дизел и икономията е сравнително малка принцино си харчи 6-7/100. Поне мощността е задоволително висока, а и не я жаля много много  ;D
« Последна редакция: Октомври 23, 2011, 11:59:16 am от icrow »

rosenmvr

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #95 -: Октомври 24, 2011, 02:28:53 pm »
Здрасти,
разбира се че се сещам - проблемът е в отслабването на заряда след стоманената тръба и филтър, които действат деструктивно. Тия дни при едно Ауди А6 имаше същите особености, та сменихме стария горивопровод след филтъра с по-дълъг и закачихме оптимизатора на него. Понеже е близо до мотора го сложихме в близката ниша до стъклото непосредствено до двигателния отсек /стрелките нагоре/ и нещата се оправиха, човекът засича точния разход в момента. Ако можеш, направи същото - ако не, ползвай на друга кола или ми го върни - няма проблем. Звънни ако искаш да се уточним.
За съжаление стоманените тръби и филтър, намиращи се след К1 намаляват значително ефекта. Понякога зарядът пада под 6/10 и въпреки че моторът работи добре, няма реална икономия - изгарянето не е достатъчно пълно и вероятно компютърът на колата не регулира автоматично отварянето на дюзите като за бедна смес. Лечението е да се слага след железата /доколкото е възможно/, но най-добре някъде по-встрани от мотора, че да не се нагрява и влияе от излъчването при форсиране.



Колега това мисля че няма да е проблем да му намеря място около двигателя. Но сега осмислям написаното от теб , ако чакаме ЕКУ-то да намали горивото много ще има да почакаме. Него го интересува температурата на двигателя и количеството постъпил въздух от тук нататък е въпрос на сметки какво да в пръсне в мотора. Аз съм склонен да опитам с обедняване на сместа посредством ремап , но в какви граници и диапазон на обороти според теб.

Поздрави

icrow

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #96 -: Октомври 24, 2011, 03:24:08 pm »
Според мен икономията колите с комп, на които е слагано оптимизаотр. идва от обратната връзка на ламбдата, която евентуално казва, че сместа е богата и компа намалява времената на инжекторите/дюзите, или от друга страна повишената мощност на колата и натискането по-малко на газта. Преди време си бях слагал спортен филтър, колата тръгна много добре, но и разхода скочи неприятно. Проблема го оправих, като намалих отвора на МАФ-а, от което отчита по малко влязъл въздух (което всъщност реално е обедняване на сместа, тъй като влиза все пак повече въздух от колкото отчита), но рахода се оправи, вървежа пак си стана предишния + спортен звук  :) МАФ-а ми е от този тип, само че фланеца е малко по различен отвън. http://www.fixya.com/uploads/Images/1F629D6.jpg

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #97 -: Октомври 24, 2011, 03:50:12 pm »

Според мен икономията колите с комп, на които е слагано оптимизаотр. идва от обратната връзка на ламбдата, която евентуално казва, че сместа е богата и компа намалява времената на инжекторите/дюзите, или от друга страна повишената мощност на колата и натискането по-малко на газта.
Абсолютно вярно! Затова има граници в икономията чрез оргонизиране без чипове и външно регулиране на сместа и ъгъла.  А ако натрупаш окис на ламбдата, мотора минава в авариен режим и харчи нагоре. Някой спомена как се чисти, но не се сещам /май има препарат/. Да кажат специалистите
 

rosenmvr

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #98 -: Октомври 24, 2011, 05:12:26 pm »
Абсолютно вярно! Затова има граници в икономията чрез оргонизиране без чипове и външно регулиране на сместа и ъгъла.  А ако натрупаш окис на ламбдата, мотора минава в авариен режим и харчи нагоре. Някой спомена как се чисти, но не се сещам /май има препарат/. Да кажат специалистите

Колеги съгласен съм с вас за ламбдата сондата , но ако колата има такава поставена от производителя ( в моя случаи няма такава) и остава да се лъжем с повишената динамика и по леко натискане на педала , което е много трудно в градски условия каквито са в София. Предполагам резултата извън градско ще са доста по добри. Може би затова и вие сте стигнали до извода че икономията по магистрала е по голяма , но на практика може да се окаже, че е еднаква но контрола на подаването гориво е много по труден в града. Оттук стигам до извода че ако оптимизираме сместа в целия диапазон на обороти на двигателя , би трябвало да имаме твърда икономия в (Х)% без значение къде и как си караме колата. Това разбира се са само мои разсъждения . Та въпроса ми е колко според вас трябва да се обедни сместа и дали обедняването трябва да е еднакво в различните обороти на колата , това предполагам го знаете , до кои обороти има положителен ефект и къде се губи. Какво и обедняването може би е равно на максималната средна  реализирана  икономия.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #99 -: Октомври 24, 2011, 05:42:29 pm »
Ако може да се обедни сместа регулируемо с чип, може да се пробва ниво от 20 %  и нагоре. На газ като се саморегулира двигателят, остава още излишна динамика, а има резултати до 25 % икономия. За повече трябва да се увеличи също и ъгъла на запалване, защото оргонът "гори" различно. Относно градското вероятно си прав - пада доста бръмчене на празни обороти и при смяна на предавките. Най-добре е когато се поддържа висока скорост и постоянни такива, просто тогава това го няма и колата работи сравнително пълноценно.
Всичко истинско идва от практиката и не е ясно точно докъде ще се стигне ефекта, но на теория от един момент нататък горивото само пречи, така че и автотермията е възможна - но естествено не с оптимизатор, а чрез пряко зареждане на блока с достатъчен по количество и напрежение оргон. Работи се по системата, нямам само чип за регулиране - засега. Все пак не е ясно какво ще стане, оптимизаторът на нормални коли работи добре, а гледай ти - твоята да е без ламбда...  :o
Поздрави
« Последна редакция: Октомври 24, 2011, 05:50:52 pm от caduceus »

vankiqt

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #100 -: Октомври 24, 2011, 06:41:39 pm »
Незнам ама при мен все още не се усеща осезаема икономия дори на дълъг път. 140 километра извънградско с 11 литра газ. Това са около 7.85 л/100 км. Миналата година ми даде навсякъде около 8 на 100 като ходех до Рилските езера. Остава да се радвам на увеличената динамика и по-тихия мотор явно.  ???

icrow

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #101 -: Октомври 24, 2011, 07:32:55 pm »
vankiqt, колата ти с газов инжекцион ли е или е с плочка? Ако е с плочка просто почваш да въртиш по четвърт оборот кранчето на затваряне  и караш докато не стане зле и после връщаш. Принципно относително често им се бърка центровката, на обикновените газови, аз колко си играх с стария ми форд, но поне се научих да я настройвам по слух доста добре. За газовия инжекцион (като при мен ), вече е по-сложно, но ако разбира6 и разполагаш с кабел за настройки може да се постигне почти перфектни резултати. В момента си търся за моята кабел и почвам да човъркам  ;D

vankiqt

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #102 -: Октомври 24, 2011, 10:12:19 pm »
Колата е с плочка и обикновенно газово. Доста съм си играл с настройки на врътките още преди да закупя К1. Смея да твърдя, че съм си донастройвал газовото по-добре след като газаджията ми беше сменял мембраните и настройва изпарителя. Много беше й оставил газ. Аз свалих с връткане на въртока за празния ход и големия върток за входящата газ към 1 литър. В момента след поставянето на К1 съм врътнал на дясно още 1/8 от оборота и 1/4 оборота на винта за празния ход, защото след 1/4 оборот няма ряз вече. Преди оптимизатора в същото полужение на 1 и 2 скорости направо забиваше човката  ;) , което все пак е показателно, че оптимизатора върши нещо полужително в динамиката.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #103 -: Октомври 24, 2011, 10:24:21 pm »
Ако имаш път към Ловеч, мини да погледна колата. Има нещо дето не е наред със сигурност, щом стар Пасат комби може да слезе на 6.1-6.2 на дълъг път, при теб също ще стане. Газовата му беше като твоята, удушена докрай и гореше около осем. Изпарителят ти стоманен ли е?
Поздрави
« Последна редакция: Октомври 24, 2011, 11:08:45 pm от caduceus »

rosenmvr

  • Гост
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #104 -: Октомври 25, 2011, 09:16:50 am »
vankiqt, колата ти с газов инжекцион ли е или е с плочка? Ако е с плочка просто почваш да въртиш по четвърт оборот кранчето на затваряне  и караш докато не стане зле и после връщаш. Принципно относително често им се бърка центровката, на обикновените газови, аз колко си играх с стария ми форд, но поне се научих да я настройвам по слух доста добре. За газовия инжекцион (като при мен ), вече е по-сложно, но ако разбира6 и разполагаш с кабел за настройки може да се постигне почти перфектни резултати. В момента си търся за моята кабел и почвам да човъркам  ;D

Колега пиши ми на лична ще те пратя за кабел при един пич.