Форум > Продавам/купувам, магазини за електроника, магнити, части и др.
Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
PyroVeso:
Да се включа и аз в анкетата, и да споделя впечатления от ползването на оптимизатора: Първо и най-важно - принципът действа!
Автомобил: Citroen C4, 1.6 HDi, 110 HP, 5-степенна ръчна скоростна кутия, 2005 г. (Автомобилът е далеч от перфектното си състояние - предстои годишна профилактика, смяна на масло и филтри, има и лек проблем с турбината.)
Наблюдава се осезаемо намаляване на разхода (и по ECU, и по метода "пълен-пълен"). Чудото, което никоя "водородна клетка" не можа да постигне, се случи! Средният разход по пътя София-Бургас-София падна от 4.6 на 4.2 и то при включен климатик, фарове и почти постоянна нужда от изпреварване със 130-140 км/ч на дълги колони от автомобили. На междинни "затворени" участъци като Карнобат-Сливен-Карнобат средният разход беше 4.0 - нещо, което тази кола не е показвала на дисплея си никога, ever! (Под "затворен" участък разбирам: да отидеш до място с друга надморска височина и да се върнеш обратно, а не например да се качиш с колата на Витоша и после само по пътя спускайки се надолу да мериш разход...)
Поради многото усложняващи картината фактори (споменати по-горе) ми е трудно да определя точно колко е спестяването, но по първи приблизителни преценки е някъде между 8 и 15%.
Понеже няколко години ползвам автомобила, а той от своя страна постоянно показва моментен разход на гориво (интегриран дебит за време 3 сек.), има възможност постоянно да се следи при определена ситуация (примерно рязко ускоряване, или супскане по инерция) какво се случва с моментния разход. Убежденията, които постепенно се оформят във връзка с това са следните:
- при рязко ускорение изменението на моментният разход не се променя в сравнение със случая без оптимизатор;
- при висока скорост > 130-140 км/ч спестяването (като процентно съотношение) също спада.
Налага се изводът, че ефектът се проявява най-силно при постоянен (и вероятно - точно определен, оптимален) дебит. Оттук и идеите за подобряване на изделието - примерно (пиша съвсем наизуст..) замяна на магнитите с електромагнити, които да променят силата на полето съобразно моментния дебит; промяна на формата на магнитите, така че да се оптимизира формата на магнитната (оргоновата) фуния. Cadiceus отбелязва, че при поставянето на втори оптимизатор се забелязва, макар и малко, допълнително подобрение. Което пък ме навежда на мисълта, че технологията има още и неоползотворен потенциал, като трябва да се помисли как той може да бъде утилизиран - дали ще е чрез поставянето на по-големи/мощни/дълги магнити, или чрез добавяне на известно малко количество вода в горивото (която да акумулира в себе си събрания оргон), дали ще е чрез промяна на диаметъра на горивопровода (би променило линейната скорост на струята гориво през полето при еднакъв дебит), или чрез динамичното управление на магнитите - въпрос на изследвания, оптимизации и преценки за целесъобразност.
Абсолютен плюс на технологията е, че е неинвазивна (не изисква никаква промяна по автомобила, нито пък по ECU-то), не изисква никаква поддръжка/обслужване (примерно да дебнеш кога са минали 50 часа работа на двигателя и да трябва да доливаш дестилирана вода...). Силно препоръчвам на всеки, който използва често автомобила!
Към автора Cadiceus - абсолютни адмирации, не само за изобретението, но и за цялостния поглед върху живота - напълно непечалбарски, комерсиален само дотолкова, доколкото това е неизбежно-необходимо.
Евала!
caduceus:
PyroVeso
Благодаря за отзива и добрите думи, както и за предложенията. Да коментирам малко:
1. На мен резултатите не ми харесват твърде :), защото оптимизаторът по принцип не е падал под 15 % ефект. Но - колата е твърде нискоразходна, все пак 1.6 мотор, дизел, 110 к.с. и около 4 л. /100 км... Просто няма накъде да се намалява- не че няма да се опитаме де ;D Имам някои идеи как. Пък и К2 - турбонаторът е на път, въздухът не сме го зареждали
2. Мисля, че това са предварителни резултати, защото колата още е в период на първоначално зареждане на ДВГ с оргон - трябват поне 200 км за да натрупа и насити блока, оттогава отчитането ще е по-реално.
3. Направил съм и е минал предварителни тестове вариант с доста по-висок изходен оргонен заряд, а като размер оптимизаторът е и по-малък. Не е ясно още как ще се представи на пътя, поне 3-4 месеца ще се работи още по него. Може би ще излезе с 20-30 лв по-скъп, но трябва ефекта да е по-голям поне с още 5-6 %, т.е да има устойчиви 20 и нагоре дори при малки двигатели. Засега вариантът който се продава е доказан и оставам на него докато не се докаже новият.
4. Вода и електромагнити няма да слагам, защото се усложняват нещата - който иска, да си добавя Пантон, водородни клетки и т.н. Принципите на работа на тези устройства са различни и най-вероятно няма да си пречат. Идеята е нещото да е просто,безразходно и вечно за ползване. Т.е. да нямате главоболия и не дай-боже взривове от някоя клетка ;D
От утре значително се подобрява и външния вид на изделието - оправих стандартизацията на частите най-после и реших някои технологични проблеми, което позволява да се работят по-големи серии по-бързо.
Благодаря още веднъж!
Поздрави
ПП
Какво стана с газовия Голф? Там имаш ли някакви резултати?
PyroVeso:
Cadiceus,
Точно това си помисих, и смятах да го напиша - че двигателят е доста високотехнологичен: монолитен алуминиев блок, компактен, със здрава турбина, проектната му мощност е 136 НР, но е "спънат" софтуерно до 110. Съвместна разработка на Пежо-Ситроен и БМВ от 2004 г. С две думи - той самият "изстисква" доста от горивото.
"Но - колата е твърде нискоразходна, все пак 1.6 мотор, дизел, 110 к.с. и около 4 л. /100 км... Просто няма накъде да се намалява..." - точно ти ли го казваш, дето си наясно с двигатели, работещи изцяло на оргон? Оправдания НЕ ПРИЕМАМЕ! :)
Километрите, които изминахме са доста - малко над 1000, но може би има значение и чисто физическото време, през което се случват нещата (по руските форуми за разни магнитни оптимизатори пишат поне 2-3 месеца каране...).
Газовият Голф... си няма дебитомер, да не говорим за електронен. Там само "пълно-пълно" ще покаже истината, но той се ползва главно за градско, като "товарен кон", и още не е изфъшкал един резервоар.
Въпреки всичко, въз основа на получените първоначални резултати, ще абонирам цялата фирма за продуктите на Caduceus, като вече ги препоръчвам и на приятели. Готови сме за всякакви експерименти и ъпгрейди, и с удоволствие ще участваме във всякаки замервания и оптимизации с цел подобрения по продуктите.
Поздрави и още веднъж БЛАГОДАРИМ на автора!
caduceus:
Днес дойде още една добра новина от Пловдив - десетинагодишна Тойота, 2 л. двигател, на метан - над 15 % икономия дотук и има още гориво в бутилката. Човекът не се стърпя явно да я изпразни цялата и ми звънна да се похвали :) Тръбите и са медни, монтаж под колата, в задната част.
Поздрави
vankiqt:
Значи за сега имам наблюдения по отношение на динамиката само. Мога да кажа, че определено оборотите са по-стабилни, мотора е по-тих и в ниските обороти има повече динамика. Вчера пътувах доста и ще изчакам да свърши цялата бутилка, за да сме сигурни в резултата. Засичам колко е градското и колко извънградското като пропорция. До момента средния ми разход без К1 е в порядъка на 9 - 9,5 газ (8 извънградско/11 градско). Колата е Рено 19 1.4 л. 58 коня в много добро техническо състояние с реални километри. От аспуха не се усеща мирис на газ, а при студен мотор излиза доста кондензат ( нещо което до момента не съм наблюдавал да се е получавало, нека колегата обясни дали има някаква логика в тази промяна). Когато отчета разхода ще пиша отзивите като цяло.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия