Форум > Продавам/купувам, магазини за електроника, магнити, части и др.

Оптимизатори на горивния процес от Caduceus

<< < (58/85) > >>

caduceus:
altium
Никой не бяга от стенд - ама каквито са ти изказванията, такива сигурно са и стендовете. За ТУ - имате си вече наличен оптимизатор, тествайте си го както искате. Вероятно нивото там е по-високо от това на даскалите от механотехникума в Ловеч  :)
И не е лошо да си оправиш речника, защото през него прозират едни неприятни емоции, които са малко странни за човек, претендиращ за някаква култура или образование. Май няма да си седнеш на задника, докато не изгониш всички работещи хора оттук и остане едно кухо празнодумие с малко схеми към него. Жалко е.
Със здраве

 

DOMIC:
Здравейте!
Нека mzk публикува таблицата, аз не знам как. Колата е карана с метанова уредба с ТАП cobra на 12 градуса без оптимизатор и е дала среден разход 4,36 кг. метан на 100 км. След монтажа на К1, първоначално в коша под левия фар разхода се увеличи на 4,61 кг. Преместих го над задния мост и разхода спадна на 3,92 кг. На 22 юни смених оптимизатора с новия по- силен модел и разхода скочи на 4,9 кг. Веднага смених аванса от 12 на 15 градуса и разхода стана 3,36. Ако някой се интересува какво ще стане ако се махне оптимизатора и аванса остане 15 градуса, нека да си го пробва на неговата кола и да ми пише дали има икономия от 1 кг. метан. Аз ще продължа с опити за увеличаване на оргонното насищане на горивото.
Особеното в експеримента е , че никога не е пипана горивовъздушната смес, тя е константна и това е едно от важните условия.
Вторият ТАП ми е необходим за увеличаване на аванса > 15 градуса.

mzk:
Здравей DOMIC!

Мисля, че редно да коентираме нещата така, както говорихме на живо и по телефона.

Нека да поясня (говоря само за монтажа след по-силния оптимизатор (?) и аванс процесорите)


--- Цитат ---На 22 юни смених оптимизатора с новия по- силен модел и разхода скочи на 4,9 кг. Веднага смених аванса от 12 на 15 градуса и разхода стана 3,36.
--- Край на цитат ---
Тук ясно е посочено от DOMIC, че икономията се появява след увеличаване на предварението от 12 на 15 градуса. По никакъв начин това НЕ означава, че оптимизаторът е променил свойствата на горивото, така че да гори по-добре и то само при условие с по-голям аванс!


--- Цитат ---Ако някой се интересува какво ще стане ако се махне оптимизатора и аванса остане 15 градуса, нека да си го пробва на неговата кола и да ми пише дали има икономия от 1 кг. метан.
--- Край на цитат ---
Ако някой има кола на метан БЕЗ аванс процесор, нека ми се обади или да ми пише ЛС. В замяна на провеждане на експерименти с аванс процесора съм склонен да съфинансирам такова устройство!


--- Цитат ---Особеното в експеримента е , че никога не е пипана горивовъздушната смес, тя е константна и това е едно от важните условия.
--- Край на цитат ---
Това тук изби рибата, защото според caduceus липсата на корекция на ГВС е пагубно за работата на оптимизатора!!!!!! Нека припомня, че за всички документирани случаи на върнат оптимизатор обикновено става дума за обикновен изпарител, ламбда контрол може би и ясни и конкретни препоръки от caduceus за преминаване към газов инжекцион.


--- Цитат ---Вторият ТАП ми е необходим за увеличаване на аванса > 15 градуса.
--- Край на цитат ---
Какво се получава с аванс процесорите. Не исках да го коментирам във форума, защото е безкрайно неясно, но щом се налага ще синтезирам информацията.

Компютърът на автомобила може да промени предварението от 0 до около 30 градуса преди ГМТ. Това лесно се доказва със закачане на компютъра и следенето на параметрите. Даже имам файлове с данни и мога да сваля по всяко време (ако някой има интерес да пише - условието е да няма отпимизатор).

Когато се постави метан (много по-високо октаново число, т.е. много по-устойчиво откъм детонации гориво) компютърът се предполага, че ще увеличи предварението. Колко точно то се увеличава и по какви закони - това става ясно единствено след дизасемблиране на софтуера на компютъра или по-точно наблюдението на въведените в паметта таблици.

Допускам режим в 2 варианта:
1. Компютърът увеличава аванса, докато детонационния датчик не подаде сигнал за детонационно горене. След това връща аванса с 2.5 градуса (това съм гледал от източен софтуер на компютър).
2. Има предварително зададена таблица с коефициенти на предварение, които компютърът може да увеличи следейки за детонационно горене.

В случая на DOMIC имаме един линеен (винаги увеличава предварението с твърдо зададена стойност) аванс процесор КОБРА, който (по негови думи) работи в някакъв диапазон от обороти (да речем между 1000 и 4000 оборота). След него е закачен втори аванс процесор на Румен Роев, който чрез ключета има възможност да регулира предварението с до 16 таблици (2^4).

Никой не знае какви са точно таблиците и на каква комбинация на ключетата отговарят. За това можем да гадаем или да питаме г-н Роев.

Така първото решение е на компютъра. Двата аванс процесора добавят 15 + Х градуса. При условие, че Х>0. Т.е. единственото, което се знае със сигурност е, че имаме +15 градуса след КОБРА-та и при някакви обороти. И от там нататък увеличен аванс, който не знаем.

Още нещо, което трябва да се спомене е, че при зареждането на горива като пропан-бутан и метан трябва да се гледа манометъра на колонката. Лично аз не съм запознат с метана, но при пропан-бутан винаги съм гледал показанието, за да имам представа ако получа необичайна разлика в разхода. Това дава сериозно отражение върху разхода и този параметър трябва да се следи изрично и по възможност да е еднакъв всеки път!!!

Разликите при зареждане при различни налягания са съществени (по информация на DOMIC).

Между другото колегата търси устройство, което да може да му показва реалното текущо предварение (примерно ГМТ на 1ви цилиндър спрямо реално подадената искра). Ако някой има такова устройство или идея как да го направи, нека да му пише, за да го улесни с опитите.

Прикачвам таблицата в състоянието, в което съм я получил. Според мен подлежи на немалка критика. Аз обсъдих необходимите корекции в проеждането на измерванията и много бих желал те да станат реалност в най-скоро време!

Апелирам да се осъществят измерванията по идеите на fade и nedbmw!

DOMIC:
mzk, благодарение на първия монтиран К1 имах икономия(4.36-3.92=0.42кг) преди да си помисля за предварение и аванс процесори.
Искам да помоля caduceus да обясни защо” липсата на корекция на ГВС е пагубна за работата на оптимизатора”?
Моето обяснение е, че по някаква причина оргона забавя скоростта на горене на горивото, каквото и да е то. С увеличение на аванса подсигуряваме достатъчно време за горивния процес и като следствие от увеличения аванс се получава икономията(голям аванс – обеднена смес).
Вчера разбрах, че температурата на въздуха влияе на зареждането с метан: при топло време не могат да напълнят бутилката с номиналните 220 атмосфери, а зимата е обратно, тогава я препълват. Затова, когато правя тестове винаги ще зареждам нощно време, при около 20 градуса, за да няма разлики в отчетите.

brevis:
Налягането, показано на колонката за пропан-бутан, не е показателно за пълненето на бутилката. Нивомера отчита и съответно затваря притока на газ водейки се от нивото като хидравлично такова. Т.е. дори и вода да се вкарва в бутилката, на това ниво ще спре притока на пълнене, независимо от налягането. Освен това на пропан и метан са най-големите измами в количеството, защото не можеш да си сипеш 5 литра в тубата и да видиш, че е максимум 3, айде 4 литра. Освен това изобутана, който масово слагат винаги ще е различна пропорция, т. е. горивото на всяко зареждане ще бъде различно калорично и с различно окт. число. При метана не могат да променят състава, защото идва от тръбата, там мамят с уредите за отчитане. Предлагам следният вариант за възможно най-точно отчитане : Ако бутилката не е с много голям обем, т.е. около 30 литра, след като се зареди до горе, се сваля, тегли се на точен тариран кантар. Съотношението килограм-литър за пропан бутана беше ако не се лъжа 1към 1.6 зимата и 1 / 1.8 лятото. Минават се 100 километра, сваля се бутилката / не е толкова трудно/. тегли се. Отново се качва, монтира се оптимизатора минава се същият маршрут, пак се сваля и тегли. Съотношението килограм/литър не и толкова важно, защото получената разлика все е процент. Ако има някой с оптимизатор е с много голяма бутилка, може да го направи с готварска такава. Разбира се след малка доработка- трябва редуцир за по-високо налягане и съответното разумно обезопасяване. Предимствата на метода са следните- едно и също по състав гориво, без да влияят разлики от разходомерите по газстанциите. За точно измерване на кола с оптимизатор на бензин можех да предложа 2 бр. много точни тарирани професионални разходомера за киселини, основи, горива- т.е. обезопасени, с набор щуцери от 4 до 18мм., с точност 3 знака след десетичната запетая за литър, като идеята ми беше единият да се монтира на маркуча към бензиновата рейка, другият на маркуча за обратния бензин, като се ползва същата схема- 100 км със и без оптимизатор, но човека си е продал цялото оборудване. Понеже първият аргумент, който очаквам от Кадуцеус е, че ефекта се получава след 500км, пожелавам на характеристиката на К-3 да пише: действа веднага след монтаж, спира да действа веднага след демонтаж. :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия