Автор Тема: Жироскоп действа като спирачка и нарушава закона за запазване на енергията (ЗЗЕ)  (Прочетена 41064 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
   Радико и @praktik, проследете темата от самото начало. Вижте какво съм писал и особено какво съм начертал (общо 3 картинки). Макарата с жироскопа вътре може и да е най-обикновено колело на транспортно средство. При завъртане на жироскопа ще имаме яко спиране. То ще е направо очевадно! Тя тази сила всеки, който е работил с ъглошлайф, я е усетил. Сложете му два нови диска 3 мм дебели, включете го и пробвайте да го завъртите с ръка (оста на въртене е ос и на ротора му) - ще усетите спирането. И дръжте здраво да не се контузите.
    Друго важно - когато правите експерименти (на практика), винаги ви идват нови идеи и колкото повече експериментирате, толкова повече опит трупате. Но не подценявайте мерките за безопасност - с подръчни материали и опити набързо, нещо може да се разхвърчи от центробежните сили и да стане беля. При мен така веднъж се разхвърча на парчета голям магнит и ми отнесе 4 мм от нокътя. Ако ме беше ударил в крака, щеше да го счупи.
  А ЗЗЕ за центробежните сили не важи. Стефан Маринов също го твърди и аз имам моя теория по въпроса, която скоро ще бъде проверена на практика.

@praktik

  • Гост
Иване , този  опит който  предлагам , е лесен за изпълнение и безопасен , защото жироскопният  диск , ще  е  яко  закрепен и няма  да е  опасен , метален ,плътен , а не като диск от ъглошлайф , с ъглошлайф съм работил и знам колко са опасни , и спиращото  му действие съм усетил когато го държа с ръка и поклащам , то  това спиращо действие е подлъгващо и много хора са останали без пръсти на ръцете при употреба на ъглошлайф. Скоро се опитах да сцепя една тръба  по  дължина  с малкият ми ъглошлайф , и диска  понеже  беше  от  некачественните  се  разпадна  по  периферията , слава  богу  че  не  се  разхвърчаха  по  големи  отломки .