Справочници, схемотехника, теория > Зарядни устройства за оловни акумулатори

Стъпаловидно импулсно зареждане

(1/2) > >>

Радeв:
Здравейте, мисля че така се казваха зарядните от този тип. От вчера експериментирам с разни вариации.
За източник на ток използвам преправено АТХ захранване, като съм сложил тример в усилвателя на TL494 и постигам 10А ток от 200W захранване. Зареждам нефилтрирано, директно от изправителните диоди. Има много реактивна енергия, което е добре за акумулатора. За да може да дава добър ток от преди филтрите, трябваше да му намаля филтровите кондензатори от 1000uF на 1uF./Дори имам наблюдения че това зареждане е по-добро и от японския импулсен активатор/
Искам максимална енергийна ефективност за моите уствойства! => не искам да ползвам големи транзистори и радиатори, каквито зарядни масово се ползват и до ден днешен.....
Спрях се на следния вариант:

Но пък тука не ми харесва, това че липсва прецизност.....
За това свързах едно компараторче  в управлението + малко филтрация, понеже имам нефилтрирано импулсно захранване.


П.С. На по-големичък ток като наближи 13.8V направо релето като кастанети става => не върши работа за големи токове... ;)

Радeв:
Брех много кастанети много нещо ....... Давайте идеи как да го накарам да поизчаква повече, а не като стигне 13.79 да включва пак ....

CPU:
Ами сложи на тоя компаратор малко хистерезис ( лека положитекна обр. връзка).
В първата схема затова служи VR1- 500 ома.

Радeв:
Мерси много! Готово е, утре след работа ще го доизкусорявам. ;)

Vetap:
Преди време правих една схема като използвах два тиристора. Ще я потърся. Не си спомням вече от къде ми попадна, но работи надежно и което е добре за батерията в режим на "пред" прекъсване на захранването се формират остри импулси. Не съм правил изследвания дали удължава живота на батерията или не...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия