Автор Тема: Стъпаловидно импулсно зареждане  (Прочетена 29053 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Стъпаловидно импулсно зареждане
« -: Юни 22, 2011, 11:26:29 pm »
Здравейте, мисля че така се казваха зарядните от този тип. От вчера експериментирам с разни вариации.
За източник на ток използвам преправено АТХ захранване, като съм сложил тример в усилвателя на TL494 и постигам 10А ток от 200W захранване. Зареждам нефилтрирано, директно от изправителните диоди. Има много реактивна енергия, което е добре за акумулатора. За да може да дава добър ток от преди филтрите, трябваше да му намаля филтровите кондензатори от 1000uF на 1uF./Дори имам наблюдения че това зареждане е по-добро и от японския импулсен активатор/
Искам максимална енергийна ефективност за моите уствойства! => не искам да ползвам големи транзистори и радиатори, каквито зарядни масово се ползват и до ден днешен.....
Спрях се на следния вариант:

Но пък тука не ми харесва, това че липсва прецизност.....
За това свързах едно компараторче  в управлението + малко филтрация, понеже имам нефилтрирано импулсно захранване.


П.С. На по-големичък ток като наближи 13.8V направо релето като кастанети става => не върши работа за големи токове... ;)
« Последна редакция: Октомври 14, 2011, 01:09:53 am от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #1 -: Юни 22, 2011, 11:59:46 pm »
Брех много кастанети много нещо ....... Давайте идеи как да го накарам да поизчаква повече, а не като стигне 13.79 да включва пак ....

CPU

  • Гост
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #2 -: Юни 23, 2011, 12:28:41 am »
Ами сложи на тоя компаратор малко хистерезис ( лека положитекна обр. връзка).
В първата схема затова служи VR1- 500 ома.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #3 -: Юни 23, 2011, 02:00:23 am »
Мерси много! Готово е, утре след работа ще го доизкусорявам. ;)
« Последна редакция: Юни 23, 2011, 02:14:01 am от Radoslav »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #4 -: Юни 23, 2011, 10:16:10 am »
Преди време правих една схема като използвах два тиристора. Ще я потърся. Не си спомням вече от къде ми попадна, но работи надежно и което е добре за батерията в режим на "пред" прекъсване на захранването се формират остри импулси. Не съм правил изследвания дали удължава живота на батерията или не...

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #5 -: Юни 29, 2011, 09:21:10 pm »
altium, ами просто така ми хрумна.... ако искаш му промени заглавието както ти харесва.
Ето така схемата работи добре. Може да се сложи и по-дебела обратна връзка. Релето което ползвам е Руско 20А. Ще си направя и 36V версия че на работа, си зареждам батериите на велосипеда последователно.....

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #6 -: Юли 03, 2011, 11:34:37 pm »
Замених релето с мосфет и оптрон, вдигнах малко максмалната честота, работата заспа.
Радиатора е студен и при 7-8А, започва да ограничава едва като наближи праговото ниво. Честотата с койято включва/изключва е до към 50Hz. :)

http://mazeto.net/index.php/topic,5456.msg33063.html#msg33063
« Последна редакция: Октомври 14, 2011, 01:12:04 am от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #7 -: Октомври 07, 2011, 07:01:36 pm »
Вчера ми се развали импулсното зарядно. И започнах да зареждам с това, само че 3-те акумулатора последователно, като праговото напрежение е 41.5V.
Не знам дали си внушавам, но след заряд с това зарядно акумулаторите се държат много по-добре.
Разликите в напреженията на акумулаторите при последователно зареждане се изравняват, след като постоят на това зарядно.
Недотатък е може би утежнен режим за трансформатора, заради стръмните фронтове. Чува се бръмчене като тракане.
« Последна редакция: Октомври 07, 2011, 08:21:55 pm от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Стъпаловидно импулсно зареждане
« Отговор #8 -: Март 28, 2012, 04:24:18 pm »
Като цяло съм силно разочарован от оловните акумулатори!
Това е прост ключов регулатор на напрежение. Трябва да му се осигури генератор на ток. Даже бях замислил да стане нещо като BMS система /като при литиевите клетки/ Да изключва товарната верига когато напрежението на акумулатора падне под 10.5V но се отказах. Виждам че оловните акумулатори нямат никаква перспектива. Ще бъдат захвърлени в скоро време като технология - на там отиват нещата.... :)

Някой остроумни идейки /от където взаимствах и аз/ за избягване на скъпите оптодрайвъри: High-Side Gate Drivers.