Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електровелосипеди

Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/

<< < (3/27) > >>

Seeker:
Това което съм прикачил е управление на какъв да е синхронен двигател, а алтернатора след преработката е точно това.   Алтернатора е много подходяща алтернатива на скъпите вносни двигатели от 2,5-3 кВт , особенно ако ентусиаста разполага с инструменти и мерак , и е ограничен финансово.

А това че има по 15кВт @ 4кг ел. двигатели е известно, но последната цена която видях  беше 2500 Евро и е с водно охлаждане на статора.  Някак си не е много удобно да се споменават.

CPU:
Съгласявам се че се получава синхронен двигател, но двигателя пак няма да се завърти защото синхронните мотори нямат пусков момент. Схемата дори не осигурява синусоидална форма на напрежението. Тръгва на 60 Hz, кой ще развърти ротора до синхронна скорост?

Това което сте чели за синхронни мотори е свързано с векторно управление на фазите, в синхрон с ротора, като позицията му се извлича с енкодер или безсензорно.
 В тази схема няма и наченки за такова управление, тя прави три поредици от правоъгълни импулси, отместени на 120 °, и с нея може да се завърти само асинхронен двигател, и то с големи загуби, тъй като не е синусоидално напрежението

За теглото имах предвид нещо такова


това може да се купи за 50$, тежи 690 гр,  3150 W, 37V, 100А контролер:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/__7710__TGY_AerodriveXp_160_SK_Series_63_64_230Kv_3150W.html


Радeв:
Защо да не може евтино? В случая имаме Алтернатор + контролер + акумулатори /+ неодим/.
Утре в др. ден ще се появят хубави и евтини батерии, който за сега се явяват най-скъпото. Проекти бол... дори събирам материал за някой др. експеримент.

За драйвър търся нещо готово, ако не ще напиша едно контролерче и ще изкoрам схема за детекция на BACK EMF от някъде.
Дразни ме разклащането за определяне на позицията при безсензорните контролери..... Режима на запускане си го представям така:
Започва асинхронно развъртане с 2-3 Hz и повишава докато стигне 30-тина /или там толкова колкото са необходми за засичане на BEMF + 20% инж. аванс, за да запали лесно/.

Просто ми е интересно, ако BLDC се пусне в асинхронен режим ще му падне ли ефективността?  Т.е. ниската ефективност при асихнронния мотор е следствие от конструктивното изпълнение или от голямото плъзгане?
Потеглянето в асихронен режим си има и предимство - плъзгането. Т.е. имаме магнитен съединител.

Seeker:

--- Цитат на: CPU в Юли 17, 2011, 12:05:52 am ---Съгласявам се че се получава синхронен двигател, но двигателя пак няма да се завърти защото синхронните мотори нямат пусков момент. Схемата дори не осигурява синусоидална форма на напрежението. Тръгва на 60 Hz, кой ще развърти ротора до синхронна скорост?


--- Край на цитат ---
Колега, може да си чел много за микропроцесорите, но електрическите машини не са ти сила.
На света има два типа синхронни и асинхронни - без значение дали са генератори или двигатели. Едните се въртят ротора синхронно с вектора на магнитното поле и с дефазация пропорционална на натоварването, а   на  другите оборотите ротора са с около 20% по-малки от оборотите на вектора на магнитното поле и тази разлика се нарича хлъзгане.
BLDC е частен случай на синхронна машина , с мощен магнит в ротора.  Дали ще бъде със сензор или не,  е въпрос на схемно решение.

В показаната схема има потенциометър , които регулира честотата от 1Хц до колкото си искаш. И  в конкретния случай въобще не е необходимо тока да има синусоидална форма.

Показания двигател от линка е с много добри показатели. Само никъде не видях колко му е ресурса. Иначе с десет такива двигателя бих си направил електромобил с мощност 40к.с. !  Едва ли лагерите и магнита в ротора биха издържали 10 часа работа. Затова подобните сериозни, а не хоби машинки, са на цени от 3000$ и нагоре.

CPU:

--- Цитат на: Seeker в Юли 17, 2011, 09:07:44 am ---В показаната схема има потенциометър , които регулира честотата от 1Хц до колкото си искаш. И  в конкретния случай въобще не е необходимо тока да има синусоидална форма.

--- Край на цитат ---
Ще ти обясня по друг начин какво имам предвид.
Синхронния мотор има твъррда характеристика, т.е. полето и ротора се въртят едновременно, има фазова разлика. но честотата е  еднаква. Ако честотата на полето е различна, въртящия момент става 0 и двигателя заковава. Не може да работи в асинхронен режим.
С този потенциометър каква честота ще избереш?. Как ще се развърта мотора при различни натоварвания, т.е. какъв е алгоритъма на увеличаване на честотата? Малко да сбъркаш и мотора ще спре.
При увеличаване на натоварването трябва също да се намали честотата, за да спадне скороста на въртене, а за извличане на максималната мощност от мотора трябва да се поддържа оптимално дефазиране. От къде ще разбереш какво е то и доколко може да се увеличава?

За тази работа се ползват специализирани чипове или микроконтролери, даже и сигнални (DSP) контролери, а ти искаш да заместиш всичко с един гол таймер и 4 тригера.


Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия