Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Ветро генератори
Насочвач на въздушния поток за VAWT на покрива
alextrif:
Една на пръв поглед смешна идея! Много къщи или техните покриви се въртят по посока на слънцето, какво им пречи да са по посока на вятъра :)
emilvtc:
--- Цитат на: alextrif в Юни 14, 2011, 06:51:01 pm ---Една на пръв поглед смешна идея! Много къщи или техните покриви се въртят по посока на слънцето, какво им пречи да са по посока на вятъра :)
--- Край на цитат ---
Защо да е смешна ? Въпрос на находчиво и нестандартно мислене и решение.
Можеш ли да дадеш някакъв линк с такива или подобни решения?
emilvtc:
Ако се реализира идеята от прикачената картинка, когато посоката на вятъра е перпендикулярна на остта на въртене - ефективността ще е максимална.
Ако посоката на вятъра е успоредна на остта на въртене , вероятно перката няма да се върти. Т.е. системата е чувствствителна относно посоката на вятъра.
Ако покрива се завърта спрямо вятъра - това би било идеалния вариант, но е трудно за реализиране.
Мисля за вариант, при който пред перката да има насочващи "клапи" или "ламели" (незнам как се казват) с вертикална ос на въртене, които да насочват вятъра към перката винаги пендикулярно на остта и. За целта те трябва да се въртят спрямо посоката на вятъра. Това може да стане с проста механика, задвижвана от ветропоказател.
Интересно с колко би спаднала ефективността на системата, ако вятъра духа под 45 градуса спрямо остта на перката и какъв би бил резултата, ако поставим и насочващите ламели?
Как да се изчисли каква енергия може да се извлече от вятъра, ако се знае посоката и скоростта на вятъра, площтта и наклона на покрива и размерите (диаметър и дължина) на перката?
mladomo:
На картинка всичко е идеално, обаче ако искаш и да живееш в тази къща :).
Толкова голямо съоръжение трудно се балансира и винаги има вибрации и шум.
emilvtc:
Да, вибрациите и шума ще са проблем.
Вибрациите могат да се намалят, ако перката се направи много лека. Т.е. няма маса (масата на перката е минимална) => малък дисбаланс => няма вибрации ...
Един въпрос към професионално-занимаващите се с ветрогенератори:
Каква енергия може да се извлече (съвсем приблизително) с установка като тази от картинката при скорост на вятъра да речем 3 - 4 м/сек, диаметър на перката 40см и дължина на перката 4метра ?
Въобще от подобна система с указаните размери има ли някакъв практичеси смисъл?
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия