Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Съществува ли етера?

<< < (6/9) > >>

Seeker:

--- Цитат на: velstar в Юни 03, 2011, 09:25:03 pm ---"Съществува ли етера?"  Този въпрос е излишен! Квантовата механика и ядрената физика от давна са одговорили на този въпрос. Етер съществува! Няма съмнение в това. Всяка теория която отхвърля етера, е жалък опит да се задържи статутковото, това което пише в учебниците и ни учат на него. Учебници, писани преди 100години. Да, информацията в тях е от преди век.
--- Край на цитат ---

Искам да внеса някой корекции на гореспоменатото. Преди сто години не са отричали етера , а са го утвърждавали. И са създали теории базирани на съществуването на етера. Само че след Втората Световна  война нещата тръгват в друга посока.  И всички програми за последните 60 години  обучение са базирани на отричане на етера. Едни поради икономически причини , а други поради криворазбиране на материализма. Пример: До началото на 70 години на ХХ век,в соц. страните кибернетиката беше мръсна дума в средите на Политбюрата. Защото се занимаваше с "нематериални" неща - с информация. За номенклатурата информацията беше нещо което не може да се пипне , следователно е нематериално, следователно трябва да отрече и да се прати в трудов лагер и да се обяви за несъществуващо.
Същото е и с етера и всичко произлизащо от него.
Ако се отворят учебниците отпреди 100 години могат да се научат много интересни теории и практики, но за съжаление те не се намират и в антикварните книжарници.

Сетих се още нещо докато четях постовете.  Айнщайн дава пример за изкривяване на пространството с еластична ципа която се деформира от теглата на телата намиращи се в нея. Което значи, че еластичноста на пространството е характеристика на етера. Електромагнитното поле ползвайки етера за преносна среда се деформира от неговите флуктуации. Например  предавателната електромагнитна антената, за да излъчи ЕМВ е необходимо да бъде с определена дължина , при намаляване на дължината и ефективноста на излъчване рязко пада и това е свързано с еластичноста. Смятам че трябва да се определи точния модул на еластичност  на етера в вакуум и да се правят връзки с други физически ефекти. В въздуха звука се пренася като колебание на частиците и е свързано с свободния пробег, вискозитет и  инертноста им. Скоростта на ЕМ смущение се определя от  подобни характеристики на етера.
Някой чувал ли е за понятието "цуг " и какво точно изразява то?

Иван Димов:
   Понеже стана дума за тока на преместването във вакуум - ето малко информация. Ако кондензатор с диелектрик вакуум се включи към източник на постоянно напрежение, той се зарежда и казваме, че вакуумът се е поляризирал - имаме тъй-наречения ток на разместването (displacement current). Интересното е, че частици имащи заряд поляризират вакуум нямащ ел. заряд. Съответно докато се поляризира, вакуумът не прави магнитно поле. Това е установил Стефан Маринов експериментално. Прилагам три файла от книгата му "Изыди, Сатана!". Същият експеримент мисля, че го имаше и в "Divine electromagnetism". Плочите на кондензатора са отдалечени една от друга, а диелектрикът е с голяма диелектрична проницаемост. Дори разместването на зарядите в диелектрика не правят осезаемо магнитно поле. Схемата на експеримента е на фиг. 1.

mi68:
За вакум казват, че не се поляризира. Векторът на поляризащия Р=0. Токът на отместването не загрява вакума. Следователно съпротивлението му е 0. Като съпротивлението е 0 то и пада на напрежение е 0. Затова няма как да се измери. Тези изводи могат да се приложат за въздух. Всеки може да проведе елементарен опит с микровълнова печка. Вътре се слага стъклена купа с вода и се пуска печката. Водата се загрява от тока на разместване в целия обем, а въздуха е студен. За водата е=81 то коефициента на пречупване n=9 за ниски честоти. За високи, светлина n=1,33. Заради инертността имаме явлението дисперсия. За ренгенови и космически лъчи водата не реагира, трябва оловни екрани.

Иван Димов:
   Ако във вакуум едната плоча на кондензатор е заземена, а на другата подадем отрицателен потенциал (електрони в повече), то заземената плоча ще се зареди положително. С други думи, "напомпаните" електрони на едната плоча влияят от разстояние на електроните от заземената плоча като ги отблъскват към земя. Аз смятам, че взаимодействие от разстояние без посредник е невъзможно - в нашия случай вакуумът е посредник и с него става нещо при наличие на ел. заряд наблизо. Затова казвам, че се поляризира или наелектризира за да предаде взаимодействието от едната плоча на другата.

mi68:
Кондензатор е система от две плочи на малко разтояние, така че влиянието на околните предмети се пренебрегва. Ако имаме една плоча то имаме собствен капацитет по-скоро потенциал. Прието е да е сфера, с увеличаване на диаметъра се увеличава капацитета. Една скоба, бобини с голям диаметър имат голям собствен капацитет-съответно и голяма индуктивност. Затова бобини за високи честоти са с малък диаметър.
Колега мислиш традиционно, забравяш спина. Като увеличиш заряда увеличаваш спина.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия