Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Съществува ли етера?
vitan:
Книгата я имаше тъдява. Книгата на проф. Константитн Мейл. Тя е най-красивото нещо, което съм чел на тема наука (и за Етер в частност). Съжалявам, че е много висока летва, но пък има много красота в така обяснената реалност. Нищо не е някакво хрумване, ей така. Всичко е доказано с научен инструментариум и научни факти, доколкото е възможно.
Законите на микро и макро-космоса са едни и същи, въртящия се във Вселената Етер, обяснение на фундаментални понятия и явления (за които официалната наука говори с недомлъвки), много неща се свеждат до енергийни вихри и т.н. над 600 страници, които не мога да преразкажа. И всичко това е извлечено от официално признати факти и научни трудове.
Само синтезирано и надградено в стил Никола Тесла, но със инстументариума на висшата математика и физика. Никакво твърдение не виси във въздуха и не противоречи на нещо друго. Красота просто. След пенсия трябва да отделя 2-3 месеца за ново подробно анализиране (ако не съм забравил ингилизкия).
mzk:
http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/k_meyl/
http://mazeto.net/index.php?topic=4430.0
http://mazeto.net/index.php?topic=1089.0
Иван Димов:
То е ясно, че ефирът съществува. За мен е интересно как затихват електромагнитните вълни с увеличаване на разстоянието до източника им. Даже мислех да предложа някой ако може да направи аналогичен експеримент със затихване на звукови вълни. Постановката е следната: Замерва се честотата на звука непосредствено до звуков генератор със стабилна честота на звука. След това се мери звуковата честота на определени разстояния от източника на звука и така намираме функцията честота-разстояние. Ясно е, че силата на звука намалява с разстоянието, но честотата променя ли се? Ако някой знае дали е правен подобен експеримент - нека каже. Предполагам, че и монохроматичната светлина променя честотата си (цвета си) и съответно енергията си с увеличаване на разстоянието до светлинния източник. Логиката казва, че ако една частица (фотон) се движи в абсолютното нищо, то тя ще запазва своята енергия. В механиката - всяко тяло запазва равномерно и праволинейно движение ако не му действат други тела. Но щом има ефир - значи има взаимодействие между частицата (фотон), която има определена енергия с другите ефирни частици, които имат други енергии. В резултат нашия фотон светлина променя енергията си и това би трябвало да може да се регистрира експериментално и това е доказателство за съществуването на ефира.
mzk:
Иване, току що отрече доплеровия ефект ;D
teofilius:
:) Ами ако елементарния фотон светлина не е движеща се в ефирното пространство частица(вълна, квант и прочее) а трептене на елементарна ефирна частица, което трептене се предава на следващата, от нея на по-следващата и така на татък в посока на разпостранение на самото трептене. Може да го сравним със десет или повече стоманени топчета висящи на конци плътно едно до друго в една линия. Удряме едното топче и имаме механична вълна, която виждаме, като резултат на края на редицата като, изстрелване на последното топче. В този аспект ефирните частици са идеални твърди или еластични частици, при което скоростта на светлината е пряко зависима от тяхната еластичност и плътност разположени едни до други. Когато един електрон минава на по-ниско енергийно ниво излъчва електромагнитен квант или по-точно създава механичен удар върху ефира. Електрона преминаващ на по-високо енергийно ниво поглъща електромагнитен квант светлина - тоест, една ефирна частица. По-високата или по-ниската енергия на електрона характеризират по-висока или по-ниска скорост на електроните а съответно и орбити около атомните ядра.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия