Справочници, схемотехника, теория > Практически опит

Ефективно зареждане на кондензатор

<< < (6/7) > >>

vitan:
опростената...., не упростената. mi68, рядко пишеш неща, от които има полза, но виж пак апокрифната формула. Да не е и тя с грешки. Защо делим и 2-те страни на уравнението с 4. Няма математически смисъл. Ако аз бъркам, дай формулата като картинка, а не като букви. Дай и апокрифа, ако искаш :)

mi68:
Разбирате ме грешно, знакът > e по-голямо не се дели на четири. w=(1/4C - R^2/4L^2)^1/2   w-е ъглова честота. (  )^1/2 по -лесно корен квадратен. С думи омега е = корен квадратен единица върху 4С минус R на квадрат върху 4L на квадрат.   
формула на Томсън w=(1/LC)^1/2 позната като свободни трептения в идеален трептящ кръг.  На реален трептящ кръг със загуби имам подобна формула като на Келвин. Ще видя да я намеря в архивите ми. Формулата съм я взел от 10 сраница на  книгата" Никола Тесла Колорадо-спрингс дневники 1899-1900 г."  Книгата я има във форума.

vlindos:
Колеги, моля не "цапайте" темата. Подобни дискусии може и на лични.

Ето резултати, от измервания, които проведох, при преливане на енергия от един на друг кондензатор. Всички опити са проведени върху електролитни кондензатори от 1 милифарад (63V max) . Всички измервания са правени в рамиките на 1-2 секунди с мултимер, след като показанията на 2та мултимера (следящи по отделно напреженията на 2 кондера) съвпаднат.
 
Измервания без резистор по схема:

9в и 12в = 10.5в, очаквано 10.5 в, теоретично очаквано 10.6 в
8.5в и 12в = 10в, очаквано 10.25в  (грешка при измерване?), теоретично очаквано 10,4 в
5в и 12в = 8.5в, очаквано 8.5в, теоретично очаквано 9.19 в
0в и 12в = 6в, очаквано 6в, теоретично очаквано 8.49 в

С резистор:
33 ома, 0в и 12в = 6в
220 ома, 0в и 12в = 6в
10 кома, 0в и 12в = 5.9в (около 10 сек. докато напрежението им се уеднакви)


Имайки на предвид резултатите с резистор - към колегата Милен - сигурни ли са твоите извадки с резистор 2килоома ? Може ли да повториш опита при по големи кондензатори ? Как измерваш напрежението адекватно при 3.3 мкфарада? При подобни кондери с малаък капацитет напрежението пада доста бързо. За сравнение при тези които ползвам е ~0.01 волт за сек.


При дадените измервания с резистор следва, че електромагнитната амплитуда не взима оказва влияние ?  ::)

mi68:
Днес проведох следния опит. За да избегна колебанията реших да ползвам диод. Взех два кондензатора 2,2мкф/100В- нямат утечка, стирофлексни са, зареждам на 24В и меря токът на оттечка между захранването и кондензатора. На обхват 200мкА уреда  показва 0мкА. Вземам български импулсен диод 2Д 5607 с максимален ток 50мА и обратно напрежение 50В, капацитет анод котод около 4пФ. Опита се повтаря многократно. При включване в права посока винаги имаше малка искра и се чуваше пукот от искрата. При измерването само веднъж волтметъра показа 14В и започва да спада. Повече то случей започва от 13В следващо показание 12,5В следващо 12В и т.н. захранването е 24В. Направих контролен опит без диод искрата е по-лаба, направо незабележима и пукота е трудно различим. Уреда започва да показва 11,9В надолу.
забележка: опита не съм провел в обратна включване на диода токът е под 1мкА.

mi68:
Много грамотна електротехника. Глава 12,  §236,   стр556 има много интересна тема" стояща вълна в бобина" . Доказва в теслов трансформатор възниква стояща вълна. Ще помоля администратора да сложи материала при теслов трансформатор.
Още интересно глава 6,  §63,  стр133 тема "заземление в телефонни линии". Доказва се, че съпротивлението на заземление независи от разтоянието т.е. далечината на телефонирането независи от разтоянието.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия