Алтернативни енергоизточници > Toroidal Power Unit - Steven Mark

Radoslav's TPU replication

(1/5) > >>

Радeв:
Здравейте!
Тука ще публикувам всичко около моята репликация.
За генератор ползвам схемата пусната от Altium в раздел схемотехника (последната от 1-вия пост). За ключови транзистори използвам IRF840. Драйвърите бяха проблем, понеже в моя град има малко проблеми с магазините за електроника, и за това вместо мосфет драйвъри (интегрални) ползвам обикновенни биполярни транзистор BD139/140.
Поради липсата на променлив кондензатор в такива големи граници ползвам парчета от рейка на които буча обикновенни кондензаторчета. Правих опит да си направя голям променлив плосък кондензатор, от 2 плъзгащи се полочи, но капацитета му беше 900pF (твърде малко), другия недостатък беше прекалената му чуствително към, натиск.
За сега установих един недостатък на схемата - при максимална стойност на честотно задаващия кондензатор коефицента на запълване се регулира с около 2/3 (вместо на 100%, както е когато тримера е на 0 или на 1/2).
Скоро, като нарисувам цялата схема ще я пусна тук.

Ето малко снимки:


Все още няма положителни резултати, но след експерименти с различни конструкции, честоти  и късмет, смятам че ще разполагаме с работеща репликация.

Поздрави от Варна.

П.С. Сменяйте си батериите на мултицетите като започнат да си искат, понеже преди да ми изгасне показаше 130V ;) на TPU-то (доста разочароващо). ;)

Радeв:
Първо пробвах с колектор по подобие на Otto: цък

Като от 2-ка кабел 0.5см^2 напваих пръстен 6", на шлаух навих 4 (с тел от вторична на 12V/0.5A адаптерче) намотки по часовниковата стрелка(гледано фронтално), 40/60, като си мислех че като са на шлаух ще мога да ги обръщам  ;).Но установих, че както и да ги обръщам все си остават навити по часовниковата стрелка.
Първо експериментирах с тази конструкция, резултатите са нулеви (на мултицета ми му беше слаба батерията и си поизмисли някой друг волт).

Втората конструкция е 1:1 с тази на Ото, като за колектор съм навил 18 навивки от кабелчета от SFTP кабел (LAN кабел 23 AWG), като от съшия навих и 4 управляващи намотки (40+60+40+60), този път със спазени посоки на навиване. Резултат също няма и при тази конструкция.

Пробвах различни свързвания, обвъщания и т.н.
На осцилоскоп са виждат идеални импулси ~10Vpp като имат хармоници от индуктивния товар.

Използвам честоти от ~15kHz до ~2MhZ, съответно със честотно задаващи кондензатори, 2.2nF, 1nF, 680pF, 220pF, 120pF, 47pF.

Възможно е нещо аз да бъркам.
Но експериментите продържават с пълна сила!

Радeв:
При втората схема имам 1.87 - 1.88V ;), при честота около 550Hz и коефицент на запълване 25%.
Захранването което ползвам е адаптер 12V/1A и кляка когато пусна 2-рата честота.
Без ТЕС няма да мине ми се струва, ще трябва да си спретна един.
Важното е че има някакъв напредък. ;)

П.С. Смущенията или консумацията  от вентилатора (от процесор) оказват влияние, когато го изключа напрежението скача със 100mV, ще го пусна от друг адаптер.

ppg:
Един приятелски съвет дошъл след дълги конструкторски неволи-започни реализацията първо от захранващия си блок, защото тук както си го представил ти изобщо даже бих казал никак  не си се постарал. Практиката обаче говори съвсем друго-голям процент от конструкциите не заработват по причина калпаво захранване. Още повече тук имаш много нискоомен товар,което значи, че ти трябва да осигуриш и "як" още по-нискоомен източник. И за да не ти спирам ентусиазма само да добавя, че докато реализираш новото захранване използвай зареден акумулатор.
Желая ти успешна реализация, че всички сме вперили очи в теб и чакаме със затаен дъх, това в рамките на шегата разбира се!

Радeв:
Ето как свети крушка 2.8V:


Ето осцилоскоп на изхода (сондата ми е 1:10):


Ето на входа (сондата ми е 1:10):


Еднавкви са, полярността е обратна.
Пробвах да свържа постоянно синхронно електромоторче, то се върти, като се усещат пулсациите.

Логично е това да е прояви при високи честоти, където колектора няма да представлява шунт за товара но тука не е така. Странно, но все още съм скептик.
За сега е това, експериментите продължават.
Захранването е следващата грижа. Понеже нямам ТЕС ще ползвам траф от юнуст на първо време.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия