Автор Тема: Има ли далавера в соларните панели?  (Прочетена 13998 пъти)

vitan

  • Гост
Има ли далавера в соларните панели?
« -: Април 21, 2011, 10:23:36 pm »
Има ли далавера в соларните панели? Един мой човек се е меракландисал да си купува слънчев панел (монокристален силиций), инвертор и пр.

Някой има ли конкретни сметки или практичен опит на тема: има ли икономически смисъл от това упражнение в момента?

Благодаря предварително :)

DIDO112

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #1 -: Април 21, 2011, 10:54:59 pm »
Има далавера ако си по програма и сключиш договор с енергото за зелена енергия  ;).

vitan

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #2 -: Април 21, 2011, 11:07:24 pm »
Почти те разбрах :)  Само да уточня, човека го иска това само за домашна употреба...

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #3 -: Април 22, 2011, 01:07:00 am »
Има смисъл ако се монтира там където няма ел.мрежа иначе е само набутване.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #4 -: Април 22, 2011, 09:24:49 am »
Продават се вече БГ соларни панели, скоро мярнах в магазин кв.Красно село, гр.София. 21-23в/1.9а/180лв. Контролер 90лв. който може да управлява енергията от няколко такива. Според мен подобна система става за авариино осветление или да захрани ТВ с ниска консумация, но за киловатови мощности е безмислено. Ниска ефективност, която се понижава още от неколкократното преобразуване на енергията в подходящ вид, много големи начални инвестиции и още куп други кусури, ако се замисли човек. Може би комбинация с френелови лещи или следящо слънцето огледало ще повиши в някаква степен ефективността, ако не считаме допълнителните инвестиции и повишената сложност.

http://www.bgsolarpanels.com/

emilvtc

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #5 -: Април 22, 2011, 01:05:20 pm »
Българската фабрика за соларни панели има много хубав сайт, само дето аз с цялата ми интелигентност (а тя може и да не е чак толкова голяма) не открих в него никакво инфо за цени ?!? 
( Сигурно цените са някаква ТАЙНА старателно опазвана от клиентите ...)

Това не ви ли изглежда меко-казано странно и смешно ?

Някой правил ли е запитване към тях за цени (предполагам, че би трябвало да отговорят на запитване) ?

В параметрите на панелите им е дадена номинална работна температура на клетките (а не околна температура за панела) +44 градуса по целзий. Това добре, но колко би била температурата при околна температура на въздуха 42 градуса (примерно в пловдивско това е факт всяка година) и това съчетано със силно слънце попадащо перпендикулярно на панела? 
Със сигурност температурата на клетките ще  е доста по-висока от въпросните +44 градуса ...
И в тази връзка възниква въпроса какво инфо ни носи този параметър от спецификацията на панела?

Ще съм благодарен ако някой запознат с материяята даде разяснение по въпроса.

vitan

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #6 -: Април 22, 2011, 01:41:13 pm »
Благодаря на всички. И аз така мислех, но да си попитам, може пък да не съм в час :)

Да, това с градусите определено е интересно някой да даде обяснение.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #7 -: Април 22, 2011, 11:37:28 pm »
Интересно но май никой не се замисля за акумолаторите за съхраняване на тока
а те са бая голяма цифра пари.

giunal

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #8 -: Април 23, 2011, 09:51:55 am »
Преди две години и аз се бях меракландисал и направих собствени проучвания и сметки. За себе си установих че, тази инвестиция не си струва ако  не си производител на панели или голяма фирма с много излишни пари който да се чудиш къде да ги влагаш но пак си е определено набутване.Ще поясня защо-
1.Първо възвращаемостта на инвестицията  е много имагинерна величина.Защото реално за малък проект(какъвто аз смятах да реализирам - говоря за 20-30 кВт) не си заслужава да кандидатстваш по програми. А и никой няма да ти обърне внимание. Само ще трошиш нерви.
2. Като се добави и високите лихви по кредитите, ниското КПД , несигурността относно цената за изкупуване(пак се готвят някакви промени на цените за изкупуване на зелена енергия)) и спънките за сключване на договор за изкупуване.Също така инвестицията трябва и да е застрахована всяка година по ред причини!!!!.
3. И други бюрократични пречки и приумици на администрацията.
Реално ако се говори за някаква възвращаемост то в най- добрият случай ще е след 15-16 година , но трябва да се отчете и стареенето на кристалите и съответно намаляването на КПД-то.
4. И други по маловажни въпроси който не смятам да ги засягам.
« Последна редакция: Април 23, 2011, 10:24:27 am от giunal »

TINI

  • Гост
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #9 -: Април 26, 2011, 02:43:32 pm »
Първо си направи проучването тук:
 http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/pvreg.php?lang=en&map=europe

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Има ли далавера в соларните панели?
« Отговор #10 -: Юни 09, 2011, 01:32:10 pm »
Далаверата е очевидна: http://hicomm.bg/articles/hiend/15509/-Соларен-секси-бански-костюм/