Автор Тема: Запитване за елктролизер  (Прочетена 60447 пъти)

krasipet

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #15 -: Април 19, 2011, 09:32:20 pm »
Здравейте.
 От доста време аз и двама колеги преглеждаме форума и се запалихме по производството на водород.
Намерихме едни чертежи, купихме ламарина 316L нарязахме ламарините и гарнитурите, купихме КАОН И всички необходими материали, но имамем някакви съмнения относно верността на чертежите.
Като гледаме колегите, които са изратвали сухи клетки дупките са различно разположени.
Има ли някой, който да е изработил тази суха клетка и дали е ефективна?
Молим за вашвто мнение и препоръки и ще сме ви много благодарни!
Ето и въпросните чертежи:
Това е полусух електролизер с 14 клетки, който се монтира в Португалия, а чертежа е пуснат от украинец работещ там ;)

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #16 -: Април 19, 2011, 10:09:02 pm »
Благодаря ти Кrasipet имаш ли някакво инфо за тази клетка и дали едобра за използване в колата?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #17 -: Април 19, 2011, 10:40:45 pm »
Здравей,

Много се радвам за колегите, които са ти дали доста точни съвети. Имаше застой, но сега хората започват да споделят и това е хубаво.

Книгата на Илия Вълков я няма в нета. Продава се от дъщеря му. Има коментар във форума. На английские, има и превод на български, който все още не съм чел. Английският вариант доста наподобява друга книга, която може да се намери в интернет.

Според мен не е необходимо да я четеш. Прегледай коментарите тук във форума, клетките на колегите са доста добри. Бих те посъветвал да направиш само един отвор - в горния край на плочите. Разстоянието между клетките да е 3-5 мм. Използвай квадратни уплътнения - във форума двама колеги продават такива. Кръглите ще изядат много от неръждаемата ламарина, която е доста скъпа.

Запомни най-важното. За да е максимално ефективен електролизера, трябва да нямаш пробиви през електролита. И това е писано във форума.

Успех

DIDO112

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #18 -: Април 19, 2011, 11:00:17 pm »
Направих две еднакви клетки, разликата им беше само в отворите. Има малка разлика но не е нещо фатално.

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #19 -: Април 19, 2011, 11:01:17 pm »
Благодаря Ти за отделеното внимание MZK!
Преди около две седмици с двама мой колеги се заинтересувахме, как можем да намалим сметките си за гориво. За това време намерихме ламарина AISI 304 нарязахме я на гилитина, купихме 15/14.5 мм и решихме да направим горе споменатия електролизер суха клетка, само не можахме да решим къде да бъдат дупките.
Поради тази причина днес се регистрирах в твоя форум за последен съвет от по напредналите в тази област и бях приятно изненадан от отзивчивостта на всички в този прекрасен и много полезен форум.
Според мен има надежда за България след като има и отзивчиви хора които не си пазят тайните само за себе си и да се правят на велики като в един друг форум който има само големи претенции с някакви си измислени Ивановци и т.н....

Благодаря отново за съдействието!!!

Когато имаме резултати от опитите ще поместим снимки и данни.

   

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #20 -: Април 20, 2011, 12:02:13 am »
Надявам се, че ще получите някаква икономия. За съжаление повечето глупости, които се говорят за 20-30% икономия, с разни клетки боклуци, да пълна измишльотина. Скоро писахме, че е необходимо да има 4% водород в поетия обем въздух, за да се получи възпламеняване (на водорода). В тези условия може да се обедни сериозно бензиновата смес и да се получи икономия (и екологичен ефект). При под 4% не съм запознат по какъв начин действа оксиводородния газ, каква икономия дава и как променя екологичните характеристики на ДВГ.

Това е за сега. Пишете и коментирайте вие. Разчитам на DIDO112, koko_g и останалите взели участие по темата (и другите теми, разбира се). И преди всичко се пазете - от взирове, от основи, че се губи иначе удоволствието от работата. :) Аз трябва да наблегна малко на други учебни задължения :)

koko_g

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #21 -: Април 20, 2011, 11:29:47 am »
Пластините  се връзват -нннннн+преграда+нннннн- евнтуално може да се махне преградата и едната + и да станат -нннннн+нннннн- тогава ще се спести една плоча 8мм плексиглас и една пластина. Но както казва колегата Дидо ако пластините са 7 то тогава стават 6 клетки 14/6=2.33 волта, тогава няма ли да загрява много електролита?
Да, може да загрява.
Увеличава токът на клетката който е зависим както от площта на плочите, така и от концентрацията на електролита.
Според мен можеш да махнеш средната преграда и една плоча, така получаваш успоредно свързване на двете клетки,
съответно запазваш необходимото напрежение но токът ще се увеличи.
Относно отворите,  един е достатъчен в горния край - 6-8мм, от там ще излиза газът.
За обезвъздушаване отвор не ти трябва, въздуха ще си излезе през единия отвор.
Спорен е момента, дали да има отвори в долния край (разминаващи се) за дозареждане с електролит?!

DIDO112

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #22 -: Април 20, 2011, 02:57:49 pm »
Как го разбра че е 50% по добре. Аз направих опит с две клетки еднакви едната с отвори отгоре и отдолу а другата само отгоре. Повече от 3% разлика не видях.

vladtod

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #23 -: Април 20, 2011, 03:51:42 pm »
В случая да разбираме ли, че патентованата клетка на Робърт Почен е без никакви пробиви.
Това е клипа на клетката.
http://www.youtube.com/watch?v=Fads1zbyjoA
Мда, не съм чел достатъчно. :-X
« Последна редакция: Април 20, 2011, 04:34:22 pm от vladtod »

koko_g

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #24 -: Април 20, 2011, 04:10:21 pm »
@vdomov е прав за двата съпротивителни канала.
В случая от долния идва основния проблем тъй като горния по време на работа се изпълва с газ
и така връзката се прекъсва. Но как ще се уеднакви нивото на електролита по време на работа?
Вариант: съд с три отвора, два горе и един долу. Единият горен отвор, с тръба до дъното (бълбучник) свързан с единият горен край на клетката, долният отвор
свързан с другият горен край на клетката, а от третия на съда, излиза газът.
Какво мислите?
Не разбрах как приравни 50-те % към 3-те % ?
Плексиглас не ползвайте ако клетката загрява!
При малко загряване от вътрешната страна, плексигласът се разширява и това води до напукването му.
Не е достатъчно топлопроводим, иначе е здрав и става красиво.

DIDO112

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #25 -: Април 20, 2011, 05:52:11 pm »
Да речем при 17В и 64А едната пълни 500мл за 8сек а другата за 7,5сек. Не съм смятал проценти но е малко.

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #26 -: Април 20, 2011, 07:53:53 pm »
Благодаря на vdomov за схемата за свързване на клетката в колата!
А как да направим безопасен бълбучник?
Мога ли да сложа една пластмасова бутилка от 250мл. в друга бутилка от кока кола 500мл. пълна с вода?

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #27 -: Април 21, 2011, 04:54:45 pm »
Здравейте! Искам да попитам има ли значение диаметъра на маркучите при сухата клетка за доливане на електролит и за отвеждане на получения оксиводород?
Смятам за доливането на електролита да е 12мм а за отвеждането на нно да е 8мм.
Добре ли е?

zkm

  • Гост
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #28 -: Април 21, 2011, 10:16:00 pm »
Здравейте,
знам, че мястото не е тук да публикувам експериментите си, но .........обстоятелствата го налагат :-X
Да се извиня първо на bobokom!
Ето какво измайсторих  днес. Размери 145х300х6 пластини. Разстояние между пластините 2мм. Отвор за изходящ ННО 12мм, отвор за допълване в долния края 6мм. Щуцерите обаче ще са ф8мм външно, което малко обезмисля големия горен отвор. Свързване +НННН- .
Остана утре да монтирам щуцерите за вход и изход и ще направя проби.
Ще кажа каква е разлика от старата ми клетка.

Надявам се на чудеса ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Запитване за елктролизер
« Отговор #29 -: Април 21, 2011, 10:26:39 pm »
Това рязани лентички ли са? Според мен ще изпуска през залепените краища, но дано да греша.

Според мен си избързал, като си продупчил долните отвори в една линия. По-добре би било да са с дупки в единия край, като обръщаш плочите при подредбата (така че долните дупки да се разминават).