Автор Тема: Електрическо листо  (Прочетена 13414 пъти)

Strashimir

  • Гост
Електрическо листо
« -: Март 29, 2011, 04:38:32 pm »
Бре, вижте какво е сътворила "стандартната" наука - изкуствено фотосинтезиращо листо. Статията е кратка, но очертава ново виждане върху идеята за използване на слънчева енергия и разлагането на водата. Естествено, нищо съществено по техническата част не казват, но самата идея е интересна, да не говорим за резултата - едно "листо" и 5 литра вода може да захрани цяло домакинство за 1 ден...

http://it.dir.bg/2011/03/29/news8306112.html

Четете и се дивете :-)

vitan

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #1 -: Март 29, 2011, 04:50:23 pm »
Ми то доколкото знам става и по друг начин. И е известно отдавна. Сплав от титан и никел (по памет, справки проф. К. Мейл) се навива като плоска първична намотка на тесла-трансформатор. И се потапя във вода…

Който има излишни пари може да пробва. Зъболекарите май ползват подобна сплав (за шини или подобно), но е скъпа.
« Последна редакция: Март 29, 2011, 04:54:23 pm от vitan »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Електрическо листо
« Отговор #2 -: Март 30, 2011, 03:06:14 pm »
Сплав на титан и никел се нарича "Нитинол". Сравнително ефтина. http://www.imagesco.com/catalog/nitinol/.
Най-големия производител е Китай.

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Електрическо листо
« Отговор #3 -: Март 30, 2011, 03:25:10 pm »
Незная дали е вярно но ето какво се пише за нитинола във връзка със свръх ефективната електролиза : "Още по-удивителен е факта, че през 1957г. специална метална сплав (позната като нитинол, за която японският концерн “Мазда” е проявил интерес и след почти няколко години икономически и др. удари и заплахи се отказва да проучва!) е била патентована от Фрийдман (САЩ), която спонтанно разлага водата на водород и кислород без нужда от външен електрически източник и без да предизвиква химически промени в самият метал. Това означава на практика, че тази специална смес може да произвежда водород от вода, безплатно."   
 Информацията е от http://www.xnetbg.com/new/40/98/211-- 

vitan

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #4 -: Март 30, 2011, 08:03:05 pm »
Сплав на титан и никел се нарича "Нитинол". Сравнително ефтина.
Аз знам, че зъболекарите го ползват. Там еФтино няма. Ако някой знае, къде другаде се ползва, да драсне 1-2 реда :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Електрическо листо
« Отговор #5 -: Март 30, 2011, 08:36:27 pm »
Не е еФтино, пише се йофтенУ :D.

The Phantom

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #6 -: Март 31, 2011, 12:19:38 am »
Проблемът с Нитинола (този Нитинол, който разлага водната молекула) е, че никой няма да ви каже процентното съдържание на елементите в него. От Нитинол до Нитинол има огромна разлика. Кой е способен сега в наше време да прави опити да произведе Нитинол-и с различно процентно съдържание на елементите в него ?

  Нитинол е наречен още "метал, който помни". Нишка Нитинол сгъната в определена форма, възвръща първоначалната си форма след нагряване до определена температура (нагряването може да стане с вода , горещ въздух или ток !). Използва се и в роботиката.

Сега в кръга на майтапа. Предтавяте си следното. Нишка Нитинол в устата ви, а вие отпивате от чаша студена водица  ;D
Ето материал за Нитинол - http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en|bg&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel_titanium
« Последна редакция: Март 31, 2011, 12:23:22 am от The Phantom »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Електрическо листо
« Отговор #7 -: Март 31, 2011, 09:30:32 am »
Да го оставим нитинола за сега. Има много голямо производство на пружини, медицински импланти, зъболекарски "зап-части" и т.н. Има отделна тема във форума. За листото не намерих повече информация. Ще потърся пак, но ако е вярно, това е голямо постижение. В съчетание с fuel cell това ще преобърне света. Фотосинтезата е нещо невероятно и ако се репликира от човечеството, ще преобърне света.
Може ли малко повече информация за експеримента на Mej с нитинола! Нищо не съм чувал за такъв!

vitan

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #8 -: Март 31, 2011, 09:36:12 am »
Защо са го направили в/у силициева плочка? Защото могат отчасти да скрият геометрията и повдигат мнооо високо технологията. А и процентното съдържание е важно. Може да има и допълнителни примеси....

Информацията по първите опити за саморазлагане на водата е оскъдна.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423

move_heat

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #10 -: Септември 02, 2011, 04:07:17 pm »
Да се използва слънчева енергия като източник на енергия при разлагане на водата - това за мен е стара идея. Някои хора, както са вижда, са започнали да превръщат тази идея в реалност.

doom2

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #11 -: Септември 02, 2011, 11:39:19 pm »
В крайна сметка това листо не фотосинтезира. Явява се фотокатализатор на разлагане на водата. При фотосинтезата освен отделянето на кислород (от молекула вода, а не от CO2, ако не ми изневерява паметта от биохимията) се получават и метаболити, успешно водещи до синтез на глюкоза. Цикълът е много интересен, среща се и като цикъл на Калвин.

П.П.
Тъй като нееднократно се засегна в темата, че зъболекарите използват никел-титаниеви нещица, отговарям от първо лице ед.ч. - да използваме тези сплави. От тях се правят инструменти за почистване на коренови канали - т.нар. "иглички дето вадим нерви", както и дъги за целите на ортодонтията - да се изправят криви зъби. Там наистина при промяна на температурата в устата се променя и формата на дъгата и се намаля или увеличава силата, с която избутва зъбите на мястото им.
« Последна редакция: Септември 02, 2011, 11:43:20 pm от doom2 »

vitan

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #12 -: Септември 03, 2011, 08:42:48 am »
Докторе, като си казал "А", кажи и "Б". Какви "дълги разфасовки" има и на какви цени. И може ли да се поръча нестандартна дължина. Или каквото там... Поздрави

doom2

  • Гост
Re: Електрическо листо
« Отговор #13 -: Септември 03, 2011, 09:34:13 am »
Ние получаваме готовия продукт - пила, дъга, пружинка и т.н. Заготовки не съм виждал. Цената на дребно не е висока, процентен състав на изделието не пише никъде. Не съм ортодонт, но в гугъл излезоха някакви резултати от рода на 7 лв за "термоактивна дъга".