Автор Тема: Начало на електролизер на Savich  (Прочетена 24968 пъти)

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #15 -: Април 10, 2011, 10:31:11 pm »
 След изминати 2000км, установих, че няма "грам" ефект върху разхода на гориво. В един момент ШИМ-а изгоря и вързах клетката директно, тогава дърпаше около 80А и предполагам е произвеждала над 5л/мин и пак нямаше ефект.

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #16 -: Април 10, 2011, 10:55:53 pm »
Приятелю вкарваш се във филми. Надали ще можеш да само захраниш от алтернатора двигателя.
Колкото повече ампери теглиш от него толкова повече бензин хабиш за да компенсираш работата на алтернатора.
Идеята на подобни електролизери е за каталитичното изгаряне на бензина чрез водорода.
Даденото количество е примерно - можеш да изчислиш необходимото количество след като прочетеш главата която е 79та страница от книгата тук:
http://lib.mazeto.net:8080/Knigi/voda-i-vodorod-v-dvg/

След като прочетеш книгата, за съжеление ще разбереш, че един електролизер далече не е достатъчен за да тръгне "каталитично" горене. Нужно е да се помисли върху следните точки:
 - компенсиране на горивото което се вкарва. Съответно трябва да се намали. Обикновено трябва се прави с симуларане на резултатите от ламбда сонда. В днешно време колите имат таблици за горивото което да се вкарва спрямо оборотите и показателите на ламбда сондата. Тоест да се излъже съвременен двигател за количеството бензин е доста трудна операция.
 - регулиране на момента на запалване. При добавка водород следва да бъде забаван този момент. Кога и колко е обект на много изследвания  :)
 - резервоар за водород. След като прочетеш горната книга ще видиш, че количеството водород е нужно да се регулира спрямо оборотите. За да става това е нужно моментна промяна на количеството постъпващо в вдигателя. Тоест не промяна в модулатора на ток за електролизера, при промяната на което има секунди закъснение до пригането в ДВГ. Нужно е още дюзи за този резервоар изпускащи точно количество водород спрямо оборотите.

Както виждаш нещата са далеч по-сложни от вкарване на електролизер във въздушната система на ДВГ. Бих ти препоръчал да пробваш с по-малкото количество водород и ако не помогне да се откажеш от темата :)
« Последна редакция: Април 27, 2011, 06:33:48 pm от vlindos »

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #17 -: Април 25, 2011, 11:50:52 am »
 Както в началото съм обяснил целта на заданието не е да самозахраня двигателя, а да подобря изгарянето на дизела с цел икономия на гориво.
 Заключението  от тестовете след изминати  няколко хиляди километра по магистрала и направени десетки опити, мога категорично да кажа, че не постигнах дори и малък % икономия на гориво. Дори и в случая когато захранвах елетролизера без да товаря алтернатора и ДВГ (само от акумулатори) с 80А-6 л/мин и постоянна скорост 100км/ч, клетката загря до около 50 С. Опити с производство под 2 л/мин не съм правил, не виждам логика, след като 6 л/мин не могат да подпомогнат изгарянето.
 Единствено постигнах някакви резултати с  пропан-бутан+дизел и понеже не е мястото тук да го обсъждам, само ще спомена: при 110км/ч по равна  магистрала разхода ми е 13л/100км дизел. При добавянето  на пропан-бутан резултатите са 9л дизел + 5л газ за изминати 100км път.
 Ако някой от София има желание и газ-анализтор, имам мерак да направим и измервания.
 

« Последна редакция: Април 25, 2011, 12:06:52 pm от savich »

donhuann

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #18 -: Април 26, 2011, 06:30:19 pm »
Каква ти е колата колега? При някои модели резулатата е нулев. Дай инфо и за клетката, брой пластини и разстояние между тях. Това е много важно.

vladtod

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #19 -: Април 26, 2011, 07:10:07 pm »
Каква ти е колата колега? При някои модели резулатата е нулев. Дай инфо и за клетката, брой пластини и разстояние между тях. Това е много важно.
На първата страница момчето е написал Фиат Дукато 2.5 Д , 21 пластини и т. н и т. н.

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #20 -: Април 27, 2011, 02:37:56 pm »
Както в началото съм обяснил целта на заданието не е да самозахраня двигателя, а да подобря изгарянето на дизела с цел икономия на гориво.
 Заключението  от тестовете след изминати  няколко хиляди километра по магистрала и направени десетки опити, мога категорично да кажа, че не постигнах дори и малък % икономия на гориво. Дори и в случая когато захранвах елетролизера без да товаря алтернатора и ДВГ (само от акумулатори) с 80А-6 л/мин и постоянна скорост 100км/ч, клетката загря до около 50 С. Опити с производство под 2 л/мин не съм правил, не виждам логика, след като 6 л/мин не могат да подпомогнат изгарянето.
 Единствено постигнах някакви резултати с  пропан-бутан+дизел и понеже не е мястото тук да го обсъждам, само ще спомена: при 110км/ч по равна  магистрала разхода ми е 13л/100км дизел. При добавянето  на пропан-бутан резултатите са 9л дизел + 5л газ за изминати 100км път.
 Ако някой от София има желание и газ-анализтор, имам мерак да направим и измервания.
Колега както вече казах, нещата не са прости - не опират само до количество водород (виж горе).

Трябва обаче да се извиня за горния пост - тъй като то се отнася за горивните процеси при бензин, а не съм обърнал внимание че при тебе става на въпрос за диезел  ::). Дизела сам по себе си се възпламенява, тоест каталитичният ефект от дозапалването от водорода вероятно напълно липсва. По-скоро водорода твоя случай се явява очистител на вредните емисии и може би донякъде горивна добавка. Имаш сравнително голяма двигател за българските стандарти, но въобще да няма разлика в разхода при 80 ампера за водород производство звучи повече от фантастично. А как и за колко време направи измерванията ? При какви обороти на ДВГ ? С какви акумулатори изкара 80 ампера  :o ?
« Последна редакция: Април 27, 2011, 06:34:08 pm от vlindos »

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #21 -: Април 27, 2011, 06:40:20 pm »
Цитат
А как и за колко време направи измерванията ? При какви обороти на ДВГ ?С какви акумулатори изкара 80 ампера   ?
Измерванията ги правя на равна магистрала на 5 предавка при постоянна скорост 80,100 или 110км/ч и на изминати 150-200км засичам.Нямам оборотомер, но са в границите на 2000-3000 об/мин. Ползвам 4бр.100А/ч паралелно свързани  Варта тягови алкумулатора.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #22 -: Април 27, 2011, 11:49:39 pm »
холандеца (от колегите във форума), има идея да събира водорода в бутилка за метан, и да го използва по този начин. Не бих се занимавал с тази система, но ако искаш да пробваш... Само че трябва да разделиш газовете, което е друга задача и нямам опит там.

Другият вариант - пропан-бутан; електромотори...  :-\

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #23 -: Май 02, 2011, 12:29:12 am »
 Нямам смелоста да събирам водород  :o, а най-малкото в метални бутилки.
 Варианта с пропан-бутана за сега е инсталиран и дава някакви малки резултати.
 Варианта с ел.мотори ме блазни от години, но за сега не съм измислил начин за коплиране към моето превозно средство.Кемпера е 3 осен с предно предаване, като задните 2 оси са на торсионно окачване, което затруднява задачата допълнително.Едва ли ел.мотор би дал някакви икономии при положение, че преходите са в хил.км, но идеята да има още задвижващи колела е в основата.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #24 -: Май 04, 2011, 04:37:19 am »
Приятелю, има една поговорка "Ако имаш брашно и ти се яде хляб, дай го на хлебар". И 10 листа да нарежеш, и 10 клетки да сложиш ефект трудно ще постигнеш. Помпата на твоето "дукато" има вакуумно регулиране на впръсканото гориво. В повечето случаи мембраната е спукана или вдървена и това не работи, но ти не го усещаш. При работа на нафта това не е от голямо значение, но при монтаж на клетка е кофти. Що се отнася до комбинация Дизел-LPG, правил съм много мотокари с "перкинс" мотори и ефекта е поразителен, само че дебита на помпата се намалява от 7 на 4куб. м. При всички случаи трябва да ползваш услугите на КОМПЕТЕНТЕН помпаджия, защото както вече съм казвал "Едно е да монтираш заместител, а съвсем друго е да накараш мотора да работи с него!!!". На твоя кемпер може да се постигне разход от 5л. нафта и 7л. LPG на 100km.