Алтернативни енергоизточници > Неутрализиране реакцията на Ленц

Stefan Marinov "Venetin Koliu" anti-Lenz effect motor-generator

<< < (2/6) > >>

Strashimir:
Димов,

Така вече ми стана по-ясно каква е конструкцията. НО! Ти отварял ли си капсулираната бобина? Можеш ли да я отвориш и да я снимаш? Разбрах, че сребристите ламаринки с дупките и "преплетените пръсти" са вероятно магнитопровод, но какво е черното плоско нещо под "пръстите" над бобината - дали също е магнитопровод, или е магнитен диск, или просто е изолаторна пластинка, която придържа да не се разпадне бобината?

Малко, обаче ми куца концепцията... Това прилича на Ф-генератор, описан в книгата на PJ за устройствата на свободна енергия (Алтиум го знае - обсъждали сме го). Там обаче смъкващите намотки са намотани ПЕРПЕНДИКУЛЯРНО на магнитопровода, т.е. магнитните линиии пресичат площта затворена между намотките на бобината - според теорията за генериране на електричество от движещи се магнитни линии. При описаната от тебе конструкция НЕ СЕ ПРЕСИЧА площта на бобината. Магнитното поле се "плъзга" съпосочно с навивките, т.е. то е успоредно на площта и аз не мога да свържа това по никакъв начин с теорията за получаване на електричество. Затова и леко се съмнявам, че е малко по-различна конструкцията вътре в пресованите сребристи "пръсти". Разбира се, може да бъркам в предположението си. Наличието на отвори в магнитопровда, наличието на черната пластина под него с неизвестни свойства, наличието на "пръсти" може да променя нещата. Ще е добре да се разнищи това нещо.

Иначе вярвам, че работи концепцията - нали си правил измервания, наблюдения. Но ще трябва да се повтори (репликира) за да се разбере механизма на работа.

mzk:
@Strashimir,


--- Цитат ---аз не мога да свържа това по никакъв начин с теорията за получаване на електричество.
--- Край на цитат ---

Напълно противоречи с теорията на електромагнетизма, защото е грешна.

Още преди месеци писах, че максуеловите уравнения не включват закона на Фарадей. Грешката идва от факта, че за да се спази теория на относителността, в уравнението на Максуел за закона на Фарадей резултатът е записан с частни производни, а не с пълни.

За да имаме индукция, не е необходимо непременно да имаме изменение на полето - dB/dt, достатъчно е да имаме придвижване през полето -> E = v x B

Виж тук: http://mazeto.net/index.php?topic=5558.0

Интересно как сума ти "професори" разчитат на максуеловите уравнения като "манна небесна", а в същия момент не могат да опишат простия опит на Фарадей с тях. Е, аз съм го пробвал лично -> http://mazeto.net/index.php?topic=5244.0

Тук остава въпросът на EDM Electronics, до колко е ефективна индукцията по този начин, възможно ли е да има КПД>1 ? Не знам.

Иван Димов:
   То се е видяло, че пак трябва да рисувам. Бобината е точно такава, каквато я описах. Видях я с лупа през процепа на магнитопровода. Черното нещо е пластмасова макаричка, върху която е навита бобинката. Жълтата и зелената жица са закрепени към тази пластмаса. На моя чертеж е само магнитът, част от магнитопровода и разрез на бобинката. Потокът през нея се мени почти стандартно, т. е. имаме dФ/dt. Разликата е, че магнитът не мени разстоянието си до бобината и затова не спира. Възможни са и други разположения, при които магнитите и бобините да променят разстоянието помежду си, но пак да са перпендикулярни. Тогава предполагам ще има само намалено спиране при натоварване, но на нас и това ни стига. Въпрос на проектиране и механична издръжливост при въртенето.

Иван Димов:
   Аз предлагам да не гадаем за нещо, което е проверено - който се съмнява, да си конструира едно такова генераторче и да види каква е истината. Устройството е съвсем просто и лесно може да се направи. Даже всеки, който е разбрал принципа, може да си проектира някакъв модифициран вариант. Дори да няма анти-Ленц ефект (ускоряване на въртенето), достатъчно е да се получи намален Ленц ефект (намалено спиране при генериране). Унгарските генератори са "само" с 140% КПД.

varvarin:
Това което показва Иван е "VENETIN COLIU" на Стефан Маринов в умален вариант. Анти Ленц ефекта се получава когато периода на генерираното напрежение стане съизмерим с времеконстантата L/R. Най общо казано в генераторната бобина трябва да се получи фазова разлика между тока и напрежението близка до 90 градуса. Това е описано в книгата на Стефан Маринов "Divine Electromagnetism" страница 202 и нататък с достатъчни подробности. Това е и причината ефекта да се получава при високи обороти - индуктивността на генераторните бобини е малка. Някои изобретатели предлагат да се ползват бобини с отворена сърцевина и много намотки. Лично моите впечатления са, че въпреки товара да спомага за въртенето на мотора, на изхода енергията е по малко отколкото на входа. Последно исках да видя този ефект с един трифазен стъпков мотор разделен от електрониката и използван от мен като генератор. За съжаление не можах да го развъртя до необходимите обороти защото винаги имаше нормален Ленц ефект. Не съм си играл да смятам по формулите на Маринов при какви обороти ще се получи ефекта, търся вариант за по високи обороти. Може би с ъглошлайфа ... :-) Едва ли тогава ще усетя спадане на оборотите...

Поздрави!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия