Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Стърлинг

Free piston stirling engine

<< < (6/12) > >>

TINI:
  ЗДРАВЕЙТЕ, докато едни се на умуват, други се на лудуват.
    Имаше един пич, който пусна темата преди 3 години, и за съжаление си я изтегли. От тогава на сам няма кой да я подхване. Така че , каквото и да на пиша, не ми се сърдете!
   Първо, след като отворих темата, по която няма никакво движение повече от 120 дни, без да се ангажирам, какво получих, само подигравки.
   Второ, някакави екзотични пичове , илюстрират някакви инсталации, за които , каквото и мнение да изкажеш ще станеш за смях.
   Трето, все още се намират пичове във Форума, които извличат соларна енергия от вакуума.
   Четвърто, докато Светлите Умове се занимават с разчупване на Ландшавта и Атракции, то ............. изводите са Ясни.
   Пето, намират се и други пичове във Форума , които не могат да определят еквивалента на водния стълб.
    От това Боли!
   Но има и ШЕСТО.
       http://penge.novatron.hu/zene/STIRLING%20E-Books/Technological%20development%20in%20the%20Stirling.pdf
 

PyroVeso:
Колега TINI,
По-ясна и добре-структурирана мисъл от твоята рядко се срещат! Правописът и егото въобще не ги коментираме...
Та, с две думи, какво искаше да кажеш изобщо!? Кои са тези пичове от форума, които извличат соларна енергия от вакуума? Първо: това не са ли две конкурентни технологии - да използваш соларна енергия (топлинна, фотоволтаична) и да извличаш енергия от вакуума? И второ: покажи ни, моля те, един от тези пичове - да го питаме, и ние да правим като него!
Статията от Elsevier е много хубава, написана е на много достъпно ниво (~втори курс) и би могла да бъде отделна глава във всеки сериозен учебник по термодинамика, но какво искаш всъщност да ни кажеш чрез нея? По Стърлинг-двигателите (двигател с "външно" горене) се работи отдавна. Имало е дори серийни автомобили с хибридни Стърлинг-двигател като Ford "Pinto" от 1972г. (да не се бърка с Fiat "Punto"!), например, но по ред технологични причини те не са се наложили в сравнение с обикновените дизели и бензини. Най-големите им недостатъци са били: трудно потегляне - трябвало е колата доста дълго време "да загрее" на празен ход, преди да потегли; липса на динамика - от като натиснеш педала, докато вдигне оборотите - ехе-е-е...; голям обем и висока цена и т.н. В резултат на това Ford "Pinto" се нарежда в класацията "50-те най-лоши коли на всички времена". Нямам представа, но със съвременните материали и технологии, а още повече при хибридизацията с електродвигател и Li-ion-акумулатори, може би вече е възможно да се създаде автомобил със Стърлинг-двигател и приемливи характеристики. Каква ще е цената обаче, дори при серийно производство, трудно може да се каже... Може би ако се включи в цената на двигателя и цената на спестеното гориво за 10 години напред, тогава сметката ще излезе...

Seeker:
@TINI
От поста ти не става ясно от какво точно те боли, но описаните доводи против флуиден Стърлинг ( без значение от типа) са достатъчно за да се спре с празнодумствата. Отвори си една подтема за флуиден Стърлинг и  си поствай на воля.

Тук темата е "Free piston stirling engine" , а това включва много други варианти на изпълнение.
За неосведомените ще кажа следното: Свободнобуталния Стърлинг е създаден през 1969 от проф. У.Бил (W.Beale) от университета на щата Охайо. Има направени много такива двигатели, само че за нуждите на Министерството на Отбраната на САЩ като аварийни генератори на електричество, работещи с каквото и да е гориво. Тези двигатели работят безотказно повече от 40 години  и  чак в сега започват да се подменят с по-съвременната технология на горивните клетки. Переспективите за тези двигатели остава в соларната, геотермалната енергетика и там където има неоползотворена топлинна енергия. Естествено тези двигатели не са панацея за съвременното енергетика, но има достатъчно переспектива за да се разработват.
За повече подробности търсете следната книжка : "Stirling-cycle machines " , G.Walker,  Universiti of Calgary, Canada ; Clarendon Press.Oxford 1973.

И не забравяйте, че новите неща са добре забравени стари!  И преди нас е имало хора , които са мислили и работили.

TINI:
Здравейте, има един лаф, който чрез болежки на определено място, дава отговор за отношението ни към Нещата от Живота.
 Е, поначесахме си езиците. Време е да приберем шпагите, и темата да потъне в забвение.

CPU:
Стърлинга със свободнодвижещо се бутало не е лесен за изпълнение.
Ако говорим за термопомпа обаче, работата все пак се опростява поради отсъствието на високите температури. Топлата страна става студена (там се извършва охлаждането) а най-топлата част става частта около работното бутало, което ще охлаждаме, 30-40 °С.
Отпада нуждата от високотемпературни стомани и топлообменници. Регератора също ще е по-лесен
за правене. Дисплейсъра пък може да е направен дори от фибран.
Формата на целия двигател е компактна и може да се затвори херметично в надут контейнер.
За илюстрация прилагам анимация.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия