Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Стърлинг

Free piston stirling engine

(1/12) > >>

emilvtc:
Здравейте !

От няколко дена търся инфо и читаво описание на принципа на работа и конструктивни решения на "Free piston stirling engine" , но освен видео-клипчета (и то без обяснения) друго не намирам. В някои от описанията намирам по някой и друг написан ред за този тип двигатели, но нищо повече ...

Някой може ли да ми помогне с линкове и/или инфо ?

emilvtc:
altium, Благодаря за идеите ... :-)

Исках някой съфорумец ако разполага с линкове или инфо да ми даде читаво инфо или  документ, а не да преравям милион страници с "бозава" информация  ...

Загубих си време и попаднах на "читави" според мен документи, които искам да споделя с останалите, за да им спестя време и ровене из нета.

emilvtc:
Колкото повече чета, толкова повече се убеждавам, че този тип двигател е може би най ефективен и оптимален вариант за преобразуване на топлинна енергия в електрическа, при това с минимален брой на движещи се (и имащи съпротивление на триене) елементи, а от там и по-голямата му ефективност.  Щом NASA го използват и в космоса - сигурно има защо :-)

От друга страна конструкцията му не е сложна и единствения критичен механичен възел е цилиндъра, буталото и сегментите. Единственно там е триенето. Разбира се има и загуби дължащи се на съпротивление на огъване на пружините, но предполагам то е по-малко в сравнение на съпротивлението на движещи се (търкалящи или триещи) части.
За реакцията на Ленц в котвата на ел.генераторната част за момента не говоря. Може би един ден тази реакция може някак си да се избегне (има цяла отделна тема във форума).


Някой от форума мислил ли е да инвестира в направата на такъв тип двигател?


Идеята ми е той да се използва съвмесно с параболично огледало за преобразуване на слънчевата енергия в електрическа, като в същото време "отпадната" топлина от двигателя (получавана и отнемана от "студения" му край) да се използва за загряване на топла вода за бита и/или за отопление.

Гледах из нета и клипове на подобни системи, при които параболично огледало е направено от фотоволатици. Така с една и също огледало се получава "двойно" използване на слъчевите лъчи. Незнам обаче до колко това е ефективно и с колко би "влощило" отразяването на лъчите, а от там и топлоподаването към стирлинг-а.

mzk:

--- Цитат ---Щом NASA го използват и в космоса - сигурно има защо :-)
--- Край на цитат ---

Може би защото от едната страна го пече слънцето, а от другата стране се охлажда от космическия студ?  ;D

Krasimir:

--- Цитат на: emilvtc в Март 17, 2011, 10:41:39 am ---От друга страна конструкцията му не е сложна и единствения критичен механичен възел е цилиндъра, буталото и сегментите. Единственно там е триенето. Разбира се има и загуби дължащи се на съпротивление на огъване на пружините, но предполагам то е по-малко в сравнение на съпротивлението на движещи се (търкалящи или триещи) части.

--- Край на цитат ---

И аз си мислих, че не е сложна конструкция и отделих известно врема за изработка, но не постигнах особен напредък при по голяма мощност.
Не виждам и работещи модели в нета тип гаражно изпълнение.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия