Автор Тема: Оксиводороден дебитомер  (Прочетена 95949 пъти)

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #30 -: Август 18, 2012, 10:07:58 pm »
Не съм съгласен и ще се опитам да обясня защо. Има 2 основни варианта да се направи уреда. Единия между топчето и стените да има разстояние, но при много малки количества няма да се усеща малката промяна в средата. Другия вариант е топчето да се плъзга по стените на тръбата но тогава имаш триене което не можеш да сметнеш и също няма да оказва влияние при слаба промяна в средата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #31 -: Август 18, 2012, 10:32:12 pm »
Снимката публикувана по горе е на такъв заводски дебитомер. Принципа си е много добър и си работи много добре, а и струва не малко пари въпреки, че може да се направи с подръчни материяли. Даже ако в горната капачка се вгради някакъв ултразвуков или оптичен сензор и се свърже с контролер, я ардуино я някой пик, и се получава невероятен електронен дебитомер за нищо пари.     

Seeker

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #32 -: Август 24, 2012, 03:30:53 pm »
Дебитомера с топче е достатъчно точен за целите на експериментите с ННО, но стъклената тръбичка трябва да има променлив вътрешен диаметър. Това е труднодоставимо или направимо.   Диаметъра трябва да нараства с увеличаване на височината, за да застава топчето на определената височина, според челното съпротивление. Ако диаметъра е еднакъв горе и долу, тогава топчето ще се изстреля нагоре и ще запуши горния отвор.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #33 -: Август 24, 2012, 10:18:41 pm »
Seeker
Изобщо не си разбрал как работи това нещо. дебитомер на този принцип става и без тръбичка само нещо да държи топчето над струята. Топчето се повдига от подемната сила осигурена от струята на дюзата отдолу "за която съм споменал в по горен пост" Отношението на скоростта на газа в  дюзата спрямо теглото на топчето определя границите на чувствителност на уреда.

Seeker

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #34 -: Август 25, 2012, 09:55:20 am »
Ех Радико, Радико........, 
ами разбира се че струята държи топчето  отгоре!   Ами тази дюза нали трябва да е в определена тръба или обем (?),  за да може газа да се прати после там, където трябва.   Дюзата ще прави хидравлично съпротивление, а зоната на действие е непосредствено над дюзата. Ако се отдалечи топчето на 3 диаметъра на отвора на дюзата, ще попадне в условията на разширяващ се  поток с постоянна скорост и тази скорост няма да е в пряка функция от дебита. Затова топчето реално трябва да е вътре в дюзата , която да е с определена разширяваща се форма. Пак се връщаме на стъклената тръбичка с променлив диаметър.
Китайците имат една поговорка: "Настанаха лоши времена - всички пишат, никой не чете"
Много години преди да напишеш"горния пост", Бернули го е измислил,   аме не четете.....!!!  Все ви се иска да откривате топлата вода.

Ето ти теорията на процеса:
Ако струята е с постоянно сечение топчето ще отлети в горния край на тръбичката.  Трябва сечението на тръбичката да е променливо, нарастващо в  височина, за да  осигури променлива скорост в нея.  Челното съпротивление ( това което кара топчето да увисне в струята) се определя от скоростта на квадрат на газа.  При определен дебит, а това е скоростта на газа по сечението на тръбичката топчето ще се отлепи от долния край на тръбичката. После с нарастване на скоростта на газа и ако е постоянно сечението топчето ще отлети най-горе на тръбичката.
Затова се прави променливо сечение ( нарастващо ), за да  застане топчето на определена височина, съответваща на скоростния напор и от там на съответния дебит!!!  С нарастване на сечението скоростта на газа пада, тоест ще имаме една и съща скорост при увеличаване на дебита и увеличаване на височината.
Има и друг вариант, където се използва принципа повишаване на налягането от хидравличното съпротивление на малки отвори като се правят отвори отстрани на тръбата,което е еквивалент на променливото сечение.
 Най-лесно е да се направят  две тръби една в друга, вътрешната се прави с отвори по височина, с  диаметър на отворите във функция от дебита. Топчето трябва да е възможно най-леко, за да не се получават  загуби в системата и да е достатъчно чувствително при малките дебити. Виж картинката.
« Последна редакция: Август 25, 2012, 09:59:18 am от Seeker »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #35 -: Август 25, 2012, 01:01:14 pm »
Колега
Виждал съм, пипал съм монтирал съм и съм настройвал множество такива и подобни уреди. принципа за който говориш сигурно ще работи но е толкова прецизен, капризен и скъп, че никой не го ползува. Проблемът е, че дебита на газовете е в кубична зависимост от налягането и сечението и оттам идват огромни проблеми при настройката когато тръбата е цилиндрична междината между нея и топчето е с десетки пъти по голямо сечение от това на дюзата и на практика скоростта на газа изстрелян от дюзата играе ролята на фонтан, избутва топчето до момента в който не се разфокусира достатъчно, тук вече имаме зависимост която е почти линейна и се калибрира много лесно. За това всички прецизни дебитомери за газове са такива единственото  малко неудобство е, че работят само вертикално.
в края на краищата ако не вярваш провери сам необходими са ти:
 Едно топче за пингпонг
Парче PVC тръба за канализация
Две тапи може и издялкани от дърво
Една трилитрова бутилка от евтино безалкохолно "с гладки стени"
Един винт М8 или М10
Малко силикон, малко сръчност и малко желание.
Успех.

       

Seeker

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #36 -: Август 26, 2012, 08:36:48 am »
@ Радико
Преди да почнеш да си измисляш нови прибори , прочети теорията на съществуващите. Целта не е да се направи летящо топче в бутилка, а прибор който да може да се тарира и да дава ДОСТОВЕРНИ отчети. Това което предлагаш да се направи с дюзата е странен измервател на кинетичната енергия на газа. Освен дебита, в формирането на силата участва и температурата, и налягането, и още доста други параметри. Това не е целта на меренето.   
Ето как работи ротаметъра  и защо този дебитомер е наречен ротаметър (въртящ се измервател) :

http://engineering-review.bg/engineering-statii.aspx?br=60&rub=623&id=1578
« Последна редакция: Август 26, 2012, 08:41:00 am от Seeker »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #37 -: Август 26, 2012, 10:59:25 am »
Здравей Seeker
Ако си забелязал във статията публикувана в списанието на бившето "Пусково Наладъчно Управление"
сега "Старт инжинеринг"  се говори за КОНИЧЕН ПОПЛАВЪК не за сферичен.
този принцип е удобен за индустриално производство защото поради очевидното технологично усложнение оправдава неимоверно високата цена на уреда. Обаче бъди така добър да си направиш труда да отвориш прикачения файл по долу и да го разгледаш при максимално увеличение за да провериш вътрешната тръбичка дали има конус. Ако пак не вярваш отиди в някой магазин за заваръчна техника, я на "Струна" я на "Редко" и поискай да разгледаш такъв редуцилвентил с дебитомер.
Аз в близките 4-5 дни няма да имам време но след това ще спретна един така както го описах да видиш че работи макар че на мен лично не ми е нужен.

П.П.
написаното в статията за ниска цена е вярно само като се сравнява с други подобни уреди и от гледна точка на индустриалния ценови стандарт където стока под 50 лв. е в графа "малоценни и малотрайни"

Seeker

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #38 -: Август 26, 2012, 01:45:48 pm »
.............  се говори за КОНИЧЕН ПОПЛАВЪК не за сферичен............
Обърни внимание на чертежа  в статията - има и сферичен тип.  Коничен се прави, за да не се върти около хоризонталните оси и за да се отчита по-точно към скалата.

Мисля че достатъчно е  разисквано по темата, ако някой иска да си направи дебитомер всичко ще му е ясно.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #39 -: Септември 27, 2012, 03:19:34 pm »
Здравейте на всички !
Имам една идея относно тръбата за топчето. Вместо да се прави конусна тръбата просто да се нарежат по дължината на тръбата успоредни плитки каналчета, но така че всяко каналче да е по-късо от другото да кажем с 2-3 мм. Така по дължината на тръбата се получава все по-вече каналчета и от там по-голяма пропускливост покрай топчето.