Автор Тема: Оксиводороден дебитомер  (Прочетена 95966 пъти)

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Оксиводороден дебитомер
« -: Февруари 24, 2011, 10:23:30 am »
Здравейте колеги,
интересуваме някой мислил ли е над идеята за дебитомер с който да се измерва произведеното количество газ от една клетка. Не говоря, нямам предвид това с бутилката , обърната във вода защото, там пълниш я и после пак от начало. Имам предвид за постоянно отчитане, да мога да следя нещата при промяна експеримента да отчитам промяната в производството на газ.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 10:58:18 am от fever_wits »

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2011, 10:58:26 am »
Да колега, въпроса ти е съвсем на място  :)
Може да се ползва индустриален разходомер за метан, но са скъпи.
Газифициращите компании ги предлагат и внасят.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 12:08:04 pm от rebel »

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Оксиводороден дебитомер
« Отговор #2 -: Февруари 24, 2011, 11:43:08 am »
Предположих, че ще има готови, но са скъпи, идеята беше да изработим нещо не толкова точно, просто за ориентация.
Въртят ми се две идеи в главата.
Едната е следната:
При производство на по-голямо количество газ (О и Н) се увеличава обема на газът, но понеже съдът в който се намира не се разширява, обема на произведен газ също остава константа, тогава се увеличава налягането в произведения газ. Но ако съдът в който се намира газа няма дупка през която да излиза, в един момент може да последва взрив (мисля че на всички им е ясно защо). Въз основа на това си мислех следното - две тръбички, едната е перпендикулярна на другата. Тази която е основата на перпендикуляра от едната и страна влиза газа, от другата излиза, на тръбичката която е перпендикуляр е поставено леко топче, т.е. по голямо производство, повече газ по високо ниво, и обратното. Проблема е как да се калибрира.
Другата идея пак за не пряко мерене на количество произведен газ. Произведения газ е съставен от Н и О, на времето ми разказваха (може и да бъркам, или да е лъжа) че при преминаването на кислород през жичка от нажежаема крушка си променя съпротивлението. В  нашия случай повече произведен газ, повече кислород. Мисля, че идеята е взаимствана от ламбда сонда. Тук, калибрирането ще е по лесно въз основа метода с обърната бутилка.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 10:58:59 am от fever_wits »

Tsvty

  • Гост
Re: Дебитомер на газ получен от разлагане на вода ?
« Отговор #3 -: Февруари 24, 2011, 06:41:37 pm »
през жичка от нажежаема крушка

т.е. искаш да кажеш, че по тази жичка да тече някакво напрежение ?!
Според мен вероятността да има БУМ е голяма.

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #4 -: Февруари 25, 2011, 12:14:40 am »
@fever_wits,
колега в приборостроенето се ползва метода със сачмата във разграфената епруветка,
ползва се при различни видове плазмени горелки, при медицинските газове, във химични лабораторий.
Мисля, че колегата Емм ползва такъв индикатор за неговата свръхефективна клетка.
При метода със жичката на лампата, ако се следи съпротивлението във свръх тясна граница, на самата жичка, индикацията ще бъде на принципа - има газ, няма газ.

Примерен газов разходомер:
-това, което търсим като точност, бихме могли да ползваме метода на пулсера - въртящ се диск със отвори, пред и зад отворите е монтирана оптодвойка свързан към брояч на импулси, PIC базиран процесор за следене на оборотите и преобразуването им в друга величина, примерно литри, като биха могли да бъдат зададени и други параметри като темперетура и влага и т.н.
Възможно е в процесора да се въведе алгоритъма по математическия модел на колегата NRG за мерене производството на електролизер.
Съответно и дешфратор за LED индикация и порт за връзка с компютър.
Привода на диска би могъл да се осъществи от въртяща се турбина, разположена във проточен цилиндър, през който минава газта.

И още нещо, критичното налягане е 0,2 бара или 200 милибара при което гърми оксиводорода, само от собствена концетрация.

Дано съм помогнал,
поздрави.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 12:08:33 pm от rebel »

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Оксиводороден дебитомер
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2011, 08:42:04 am »
Rebel, относно заглавието дай предложение.
Иначе ми хареса идеята с турбинката. Ще бъде малко играчка да се калиброва, но не е невъзможно.
« Последна редакция: Февруари 25, 2011, 11:00:00 am от fever_wits »

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2011, 11:05:22 am »
Благодаря за идеята. Мисля си за идеята с турбинката, трябва да е много леко окачването на самата перчица. Върти ми се нещо, че съм виждал някъде, като играчка или нещо подобно. Май като идея това ми допада най-много.

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2011, 12:11:52 pm »
Мисля, че ще стане и със определен вид олекотена перка, но не съм сигурен.
По скоро мисли за дебитомера, като за моднат водомер.

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #8 -: Февруари 26, 2011, 06:54:02 am »
fever_wits ,
засега предлагам да опростим нещата колега :)
Предлагам следното:
-акрилна прозрачна тръба, широка около42мм, висока 500мм, затворена от горната и долната страна;
- долен вход за HHO и горен изход за HHO със щуцери 6мм;
- в средата на тръбата опънато рибарско влакно 0,18мм;
- на влакното е нанизано топче за пинг-понг, което по стандарт знаем, че е 40мм в диаметър и тежи 2,7 грама.

Постановката има индикаторен характер, лесно може да се разграфи, като на изходния щуцер първоначално се сложи бутилчица от 0,5 литра, която като се напълни, се отбелязва хода на топчето.
Засега е само идея, а и е с евтини материали ;)
« Последна редакция: Февруари 26, 2011, 07:00:28 am от rebel »

krasipet

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2011, 10:22:42 am »
Тръбата би трябвало да е с форма на обратен конус.  ;)

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2011, 10:29:31 am »
Тръбата би трябвало да е с форма на обратен конус.  ;)

Ето един мислещ човек :)
Моля, обосновете се колега !
Принцип на Вентури ли да гоним?

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2011, 10:34:24 am »
Колеги, ще ви споделя един много прост и ефикасен начим за да измерите дебита.
Манометъра измерва налягането м-у дюзата и клетката. Като преди това измервате с шише на различни фиксирани стойности, като ги нанасяте на манометъра.

ppankov

  • Гост
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #12 -: Февруари 26, 2011, 10:56:26 am »
Здрасти Емм,
ти направо даде готовото решение  :) Даже съм сигурен, че манометъра ако е разграфен в литри,
ще дава в реално време 1/2 от дебита и ще е точен според скалата си.
Моята скромна идея е с моднат индикатор, приблизително да получим моментното производство.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #13 -: Февруари 26, 2011, 07:13:36 pm »
Здр колеги,
emm, ако е вярно това, че при над 0,2 бара налягане в съда с газ имаме бум, то варианта отпада. Иначе идеята е много готина.
krasipet, при идеята с конуса, промяната няма ли да е логаритмична, а не линейна. При което ще бъде трудно калибрирането.
rebel, ако съм те разбрал правилно, мен ми трябва в момент който променям експеримента, и има по-малко или по голямо количество газ да го отчита. Не знам дали успявам да обясня правилно, ще се опитам с пример:
подавам ток 10А, получавам 3л в минута производство на газ, променям ма 8А, пада на 2л минута. Демек, да видя че е спаднало на 2л на минута производството на газ.

Неактивен Smileface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Оксиводороден дебитомер
« Отговор #14 -: Февруари 26, 2011, 11:19:55 pm »
Дебитомерите на старите коли представляват клапа, която се върти от 0 до 90 градуса и е куплирана на потанциометър.
На новите представляват нажежаема жичка, която се нагрява до 80 градуса при някои коли. От това колко е изстинала се определя дебита.
Ето на какво попаднах http://www.technooptima.com/catalog/index.php?main_page=popup_image&pID=207
Ще потърся подходящо вентилаторче

« Последна редакция: Август 18, 2012, 11:42:04 am от altium »