Автор Тема: Въпрос за електромотор  (Прочетена 70009 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #90 -: Октомври 26, 2013, 01:33:29 am »
Здравейте съфорумци.
По-долу прикачам една много интересна книга на руски. В нея автора обяснява просто що е то ефир, гравитация, взаимно привличане, електростатика, магнетизъм и т.н. Направи ми впечатление, че в доста формули като основополагаща сила се използва силата на Лоренц!!!
Също така обърнете внимание на страници 117 и 118!!!
« Последна редакция: Октомври 26, 2013, 01:38:04 am от miromad »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #91 -: Октомври 26, 2013, 10:36:34 am »
   miromad, това на 117 стр. според мен е сбъркано. Направих му корекция. Прилагам грешния и правилния вариант.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #92 -: Ноември 15, 2013, 03:43:11 am »
Здравейте съфорумци.
От няколко дена си задавам въпроса дали схемата, която прикачам по-долу е работоспособна, т.е. дали електромотора ще се върти, ако магнитите са прикрепени към намотките и се въртят заедно с тях в една и съща посока с една и съща скорост?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #93 -: Ноември 15, 2013, 09:04:02 am »
Здравей miromad
Интересно, но и аз от известно време си задавам почти същия въпрос.
Тук във форума имаше едно твърдение, което мира не ми дава - твърди се и в руската версия на Уикипедия - значи с голяма вероятност е вярно. А именно, че униполярният генератор генерира ток дори когато магнита е залепен за диска и се върти заедно с него. Ако това твърдение е вярно, то би било валидно според мен до известна степен и в твоя случай. Смятам да го проверя при първа възможност защото, ако е вярно, то това преобръща концепцията за магнетизма из основи. Моля колегите които знаят нещо по въпроса да коментират.   
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 09:31:41 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #94 -: Ноември 15, 2013, 10:25:23 am »
Здравей Радико, форумното твърдение се нарича ПАРАДОКС НА ФАРАДЕЍ и е доказан с опита на Херинг. Смисълът е, че МАГНИТНОТО ПОЛЕ НА ОВАЛЕН (кръгъл) МАГНИТ НЕ СЕ ВЪРТИ, КОГАТО МАГНИТА СЕ ВЪРТИ ПО ОСТА НА МАГНИТНОТО ПОЛЕ.

Здравейте съфорумци.
От няколко дена си задавам въпроса дали схемата, която прикачам по-долу е работоспособна, т.е. дали електромотора ще се върти, ако магнитите са прикрепени към намотките и се въртят заедно с тях в една и съща посока с една и съща скорост?

  http://www.youtube.com/watch?v=ZfR-ur1lJ5Q
 
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 01:26:33 pm от Maistora52 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #95 -: Ноември 15, 2013, 11:23:35 am »
Здравей GTV.
Опита, който човека показва на клипа съм го правил. Но този опит не показва това, което аз съм нарисувал. Намотката и магнита не се движат заедно!!!
Ако някой може да намери видео на опит, който е точно по моята рисунка, нека го публикува.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #96 -: Ноември 15, 2013, 11:24:34 am »
Значи с опита на Херинг е доказано наличието на парадокс, нали така. Или е направено някакво нескопосано обяснение на парадокса, в което се включва и измислената един век по-късно теория на относителността на Айнщайн. Но това обяснение води след себе си още сто въпроса, които нямат отговор. Така вървят нещата от отричането на теорията на етера до откриването на хиксбозона, който по традиция предизвика поне още 100 нови въпроса. Съзирам нещо гнило в обяснението на магнитните диполи. Ако приемем, че диполите не са в основата на магнитното поле и то не им е присъщо свойство, а са само проводници на нещо което изтича от някъде си през тях, нещата изведнъж се проясняват и си идват много на място.   
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 01:29:22 pm от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #97 -: Ноември 15, 2013, 11:37:43 am »
Здравей GTV.
Опита, който човека показва на клипа съм го правил. Но този опит не показва това, което аз съм нарисувал. Намотката и магнита не се движат заедно!!!
Ако някой може да намери видео на опит, който е точно по моята рисунка, нека го публикува.

 Привет. Рисунката я разчитам точно по този начин както в тубата. Ако дадеш и източника на ЕДН нещата ще са по-ясни. Не очаквай да се завърти без включен източник.
 
Значи с опита на Херинг е доказано наличието на парадокс, нали така. Или е направено някакво нескопосано обяснение на парадокса в което се включва и измислената един век по късно теория на относителността на Айнщайн. Но това обяснение води след себе си още сто въпроса който нямат отговор Така вървят нещата от отричането на теорията на етера до откриването на хиксбозона, който по традиция предизвика поне още 100 нови въпроса Съзирам нещо гнило в обяснението на магнитните диполи. Ако приемем, че диполите не са в основата на магнитното поле и то не им е присъщо свойство а са само проводници на нещо което изтича от някъде си през тях нещата изведнъж се проясняват и си идват много на място.   

 Виждам, че следиш и някои форуми по физика.  ;)
  Ето ти го парадокса:
 http://www.youtube.com/watch?v=75p5JwlXwlo
   Неотдавна твърдеше, че става и без магнити, поради изтичане на електрони от центробежни сили. Радвам се, че ти увря главата.
  Дошло е време някой да се извинява за пътечките на пачемушките :)
 
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 04:12:31 pm от GTV »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #98 -: Ноември 15, 2013, 12:27:45 pm »
... МАГНИТНОТО ПОЛЕ НА ОВАЛЕН (кръгъл) МАГНИТ НЕ СЕ ВЪРТИ, КОГАТО МАГНИТА СЕ ВЪРТИ ПО ОСТА НА МАГНИТНОТО ПОЛЕ.

Това е много добре.
Предлагам да пуснем един кабел (намотка) по някой меридиан (през полюсите) и да
решим завинаги енергийния проблем на света.
Желателно е кабела да минава през България :)
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 01:31:52 pm от Maistora52 »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #99 -: Ноември 15, 2013, 02:57:28 pm »
Привет. Рисунката я разчитам точно по този начин както в тубата. Ако дадеш и източника на ЕДН нещата ще са по-ясни. Не очаквай да се завърти без включен източник.

Прикачам рисунка с разясненията. А в тубата аз виждам, че източника и намотката (нагънатия кабел) са неподвижни, а магнита се движи. При моят опит целта е магнитите и намотката да се движат заедно, а източника на ЕДН (батерията) да е неподвижен.
ПП: Може посоката на движение да е сбъркана, но в конкретния случай това не е от значение.

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #100 -: Ноември 15, 2013, 04:43:41 pm »
 Миромад, изгледай клипчето поне 10 пъти и анализирай в подробности всички елементи. Даже всичките там оксидации, циментации и галванизации. Нагънатия кабел има други функции, освен в средата на клипчето когато изпълнява ролята на намотката. Не ме качвай пак на пътечката на Радико от "5-тият елемент"/стр./.
  Да не забравяме че важната тема днес е ПАРАДОКС НА ФАРАДЕЙ
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 05:15:14 pm от GTV »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 463
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #101 -: Ноември 15, 2013, 05:16:21 pm »
Миромад, изгледай клипчето поне 10 пъти и анализирай в подробности всички елементи. Даже всичките там оксидации, циментации и галванизации. Нагънатия кабел има други функции, освен в средата на клипчето когато изпълнява ролята на намотката. Не ме качвай пак на пътечката на Радико от 5-тият елемент/стр./.

Изгледах клипчето още няколко пъти!!! Значи в началото човека показва, че магнита с винта започва да се върти, като се пропусне ток през него. После слага батерията върху компактдиска, залепя винта от обратната страна на магнита, където има тиксо, при което веригата не се затваря. После свързва кабела, нагънат като автомобилче и затваря веригата, но не през магнита и винта. При това положение магнита се отблъсква от проводника, по който тече ток, но не се завърта!!! После свързва батерията и магнита, но веригата пак не се затваря, защото магнита е закрепен за винта от страната на тиксото. В общи линии това е обяснението на клипчето, но не можах да разбера къде е връзката с моя модел, освен че се използват същите три детайла (магнит, батерия и намотка) и че в основата на униполярните машини стои силата на Лоренц.
Ето го опита и в Уикипедия - http://en.wikipedia.org/wiki/Homopolar_motor
Къде в клипа магнита и намотката се въртят заедно (в една и съща посока с една и съща скорост)?
А въпроса за "Парадокса на Фарадей" го повдигна Радико.
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 05:18:14 pm от miromad »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #102 -: Ноември 15, 2013, 05:29:35 pm »
Цитат
А въпроса за "Парадокса на Фарадей" го повдигна Радико.
Да и ще допълня това е показано на единия от клиповете публикувани от GTV но там демонстрират генератор не двигател. Може би парадокса се проявява само при генериране на електроенергия, тоест при него няма обратимост.
Експериментите ще покажат каква е истината. липсата на обратимост се вмества напълно в моята хипотеза.   Интересно какво ще каже Пророк Ми68 по въпроса.
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 05:31:52 pm от Радико »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #103 -: Ноември 15, 2013, 05:36:03 pm »
 Миромад, съжалявам че не мога да ти помогна повече. С радост установявам че Радико е изместил Фарадей..... :D
   http://mazeto.net/index.php/topic,5682.30.html
« Последна редакция: Ноември 15, 2013, 05:37:55 pm от GTV »

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #104 -: Ноември 15, 2013, 05:50:42 pm »
Цитат
Здравей Радико, форумното твърдение се нарича ПАРАДОКС НА ФАРАДЕЍ и е доказан с опита на Херинг. Смисълът е, че МАГНИТНОТО ПОЛЕ НА ОВАЛЕН (кръгъл) МАГНИТ НЕ СЕ ВЪРТИ, КОГАТО МАГНИТА СЕ ВЪРТИ ПО ОСТА НА МАГНИТНОТО ПОЛЕ.

Няма никакво значение, дали полето на овален кръгъл магнит се върти със магнита или не, около оста на намагнитването. При условие че няма промяна на магнитният поток не може да се индуцира никакво ЕДС, така че в униполярката на фарадей, токът не възниква от никаква електромагнитна индукция , остава единствено тезата че центробежните сили изтласкват електроните към периферията.