Автор Тема: Въпрос за електромотор  (Прочетена 70605 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #75 -: Октомври 01, 2013, 06:45:43 pm »
Иван Димов
Правилото на дясната ръка се изучава в девети клас в електротехническите техникуми. Нарисувай поне 5 радиални лъча в ротора на едно "униполярно" устройство и наложи върху всеки лъч ръчичката от снимката. и на къде ще сочи общата сила. Всъщност не знам защо се обръщам точно към теб. като май  ти си от малкото които разбират за какво говоря. Но нищо дано разбере още някой. 

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #76 -: Октомври 01, 2013, 07:21:35 pm »
miromad
Цитат
ПП: Откъде мога да си поръчам такива цилиндрични магнити като на прикачената картинка? Мога ли да получа същия резултат и с намотки?
Имам такъв магнит от стар говорител, трябва само да установя намагнитването му, дали е същото като това дадено на картинката. Понеже не съм мерил размерите му, а той е в гаража, мога утре да измеря размерите му и да ти ги кажа. Но мисля че е някъде в диаметър към3 или 4 сантима, и горе долу толкова дълъг. Ако искаш ще пусна снимка утре. На мене не ми трябва и ако го искаш, ще ти го подаря. Обаче освен по куриер, друг начин няма  :)
Цитат
Единственото от униполярките е ясно, че магнитното поле е свойство на ефира и магнита не го носи, а само го предизвиква.

mi68, Досети се че ако е така, като местим магнит в пространството, той трябва да излъчва ЕМВ.
« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 07:17:10 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #77 -: Октомври 01, 2013, 07:45:28 pm »
 Майсторе, май ще трябва да ме назначиш за дежурен художник. Можеше и по-добре да стане, но за бързо толкова - важен е принципът. Прилагам униполярен двигател - определяне на посоките.
===
Аз отдавна казах, че си майстор на схемите... и ставаш все по-добър! ( ;D назначен си! 8) )
модератор
« Последна редакция: Октомври 02, 2013, 07:21:17 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #78 -: Октомври 01, 2013, 07:50:21 pm »
mi68, Досети се че ако е така, като местим магнит в пространството, той трябва да излъчва ЕМВ.
   
   Както казва Майстора, след време нас може и да ни няма, но това трябва да остане за Историята. ;)
     Иначе Ми68 ни е много досетлив. ;D Ееех, цифровизация. :)
  http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D1%8A%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5
« Последна редакция: Октомври 01, 2013, 08:01:02 pm от GTV »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #79 -: Октомври 02, 2013, 08:22:32 am »
   Прилагам и втора рисунка с възможните посоки, но в бобината трябва да има желязо - иначе магнитното поле ще се затвори по най-късия път, ще пресече радиалния проводник като така тягата ще е обратна на аксиалната. Въобще има много въпросителни - например дали ще може цялото поле от външния пръстен да се погълне от вътрешния, който е далеч по-малък. Колкото и да умуваме, само експеримент може да покаже как стоят всъщност нещата.

Може ли да нарисуваш какво имаш предвид под: "но в бобината трябва да има желязо - иначе магнитното поле ще се затвори по най-късия път, ще пресече радиалния проводник като така тягата ще е обратна на аксиалната"?
Иначе посоката на въртене ще е както на рисунката, която съм прикачил. Въпроса е въобще дали ще може да се направи подобен модел само за да се изпробва теорията /дали въобще ще тръгне да се върти/, защото теоретично трябва да се завърти по законите на физиката!!! Също прикачам и правилото на лявата ръка /на Флеминг/.
http://www.electrical4u.com/fleming-left-hand-rule-and-fleming-right-hand-rule/

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #80 -: Октомври 03, 2013, 01:44:42 pm »
Стара статия но не се качиха снимките.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #81 -: Октомври 03, 2013, 08:03:04 pm »
  miromad, ние с теб направихме пробив! Униполярен генератор-двигател с високо напрежение поради големия брой навивки в бобината. В нея ще има парче желязо и трябва магнитното поле да се затвори през корпуса така както съм го нарисувал. Въртенето ще стане защото силите са равни по големина, но действат на различни по-големина рамена и съответно въртящите моменти са различни. С други думи, въртящият момент на ротора ще е разликата от двата въртящи момента на аксиалните части на бобината. Радиалните не се пресичат от магнитно поле и нямат въртящ момент. Не ми е ясно обаче дали ще може магнитите да се въртят заедно с бобината (само ротор без статор). Защото иначе ще има конструктивни трудности при направата на ротора.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #82 -: Октомври 04, 2013, 05:43:03 am »
Теорията вече е финализирана. Сега остава практиката. Тя ще покаже кое и как!!!

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #83 -: Октомври 04, 2013, 07:57:51 pm »
Практиката ще разбие теорията на пух и прах. Ето някои сериозни проблеми:

- такива магнити не могат да се направят
- дори да се направи опит, то магнитните полета ще са силно изместени към периферията на цилиндрите
- освен това ще имат и сериозна осева асиметрия
- чисто конструктивно, този мотор няма никакво предимство ... като се натовари ще харчи повече

Peter Lindemann отдавна (2007) показа бъдещето на моторите. Става въпрос за електромагнит, който привлича желязо, а BEMF от електромагнита се прибира обратно. Ето демонстрация:

http://www.youtube.com/watch?v=UNa_jryP8MY

Какво повече може да искаме от един мотор? Проста конструкция, ефективна работа, свобода в оразмеряването и мощностите. Целия филм на Lindemann го има някъде във форума ... гледайте го.  ;)


Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #84 -: Октомври 04, 2013, 10:45:05 pm »
Практиката ще разбие теорията на пух и прах (чисто предположение, докато не се направи модела или не се симулира). Ето някои сериозни проблеми:

- такива магнити не могат да се направят (могат - http://www.magnaworkstechnology.com/magnet_orientation.shtml)
- дори да се направи опит, то магнитните полета ще са силно изместени към периферията на цилиндрите (само реален модел,  симулация в ANSYS или друг софтуер ще покаже това)
- освен това ще имат и сериозна осева асиметрия (за това не знам)
- чисто конструктивно, този мотор няма никакво предимство ... като се натовари ще харчи повече (много ми е интересно как стигна до това заключение, при положение, че такъв мотор не е правен и нямаш база за сравнение. Ако може да се обосновеш защо този мотор ще харчи повече)
« Последна редакция: Октомври 05, 2013, 08:01:31 am от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #85 -: Октомври 05, 2013, 03:06:00 pm »
   Направих опит за проверка дали магнит и желязо могат да се въртят заедно (ротор без статор). Окачих на конец - бобинка върху желязо, два магнита върху бобинката и железен обръч за външното магнитно поле. Магнитното поле има формата на буквата Ф. Пуснах постоянен ток в бобинката, но нямаше завъртане. Пробвах и с пулсации да я заклатя, но не помръдна. Имам известни съмнения дали ще се върти роторът и при неподвижен магнит. Тя теорията казва ДА, но експериментът може и да каже НЕ. Електромагнетизмът в неговата същност все още не ни е много ясен. Прилагам рисунка на опита.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #86 -: Октомври 05, 2013, 03:22:18 pm »
Иване, при теб експериментът казва НЕ при съвсем друг модел, който се различава от този, който аз съм дал и който обсъждаме.
Така че докато не се направи точен модел на това, което съм нарисувал, няма как да се установи дали ще работи. Може да се правят някакви други модели, които частично се припокриват с първия, но това са само откъслечни опити, които няма как да покажат как работи цялостният модел. Само опит, който повтаря едно към едно първоначалния модел може да даде ясна представа за работата му /или несъстоятелността му/!!!
Ъпдейт:
Прикачам модел, в който не са необходими цилиндрични магнити. Със сив цвят съм означил желязото, на което са закрепени магнитите. Модела може да е с два магнита на статора и два на ротора, а може и с повече /кой колкото има/. Намотката обезателно трябва да е намотана както посочих /осмица/.
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 11:09:43 am от miromad »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #87 -: Октомври 07, 2013, 11:12:17 am »
В средата магнитите са прикрепени също към желязо, но мисля, че сивия цвят се слива със синия, затова пояснявам.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #88 -: Октомври 09, 2013, 12:32:43 am »
miromad, ти да не се разсърди нещо? Просто обсъждаме.

Цитат
такива магнити не могат да се направят (могат - http://www.magnaworkstechnology.com/magnet_orientation.shtml)

В линка който си дал, ясно пише, че такъв род магнити не се предлагат. Аз също стигнах до заключение, че такъв род магнити се правят изключително трудно. Представи си процеса и си отговори сам. Трябва ти един полюс в центъра и от там магнитното поле да завие на 90 градуса. Трудна работа. Колко ли хора имат такива устройства?! Не изключвам възможността да има някъде по света, но определено не е проста работа.

Цитат
дори да се направи опит, то магнитните полета ще са силно изместени към периферията на цилиндрите (само реален модел,  симулация в ANSYS или друг софтуер ще покаже това)

Не ти трябва симулация или модел за да видиш този ефект. Разгледай който и да е магнит и си направи аналогия. Магнитните линии винаги търсят другия полюс. При теб централния полюс намира другия полюс на периферията и следователно натам ще е и потока. Тъй като имаш 2 еднакви периферии, то 1/2 ще отидат на едната периферия, а другата 1/2 на другата. Тъй като вътрешния полюс има много малко пространство, това разделение ще е ясно изразено.

Цитат
чисто конструктивно, този мотор няма никакво предимство ... като се натовари ще харчи повече (много ми е интересно как стигна до това заключение, при положение, че такъв мотор не е правен и нямаш база за сравнение. Ако може да се обосновеш защо този мотор ще харчи повече)

Казах, че ще консумира повече ток, когато е под товар. Това винаги е вярно, когато имаш постоянен магнит. Когато магнита и проводника се движат един спрямо друг, се генерира ЕДН. Когато направиш мотор на този принцип, той трябва да преодолява това ЕДН. Генерално принципа е грешен и най-вероятно ще изчезне с времето, като една неефективна технология. Не го приемай лично, а помисли рационално. Смяташ ли, че мотора ти ще работи по-добре от този на Линдеман?

Твоя мотор може да се направи много по-лесно. Слагаш магнита (от тези радиалните) около прав проводник и толкова. Магнита ти е ротора, проводника ти е статора. Няма да имаш комутация или променливо магнитно поле, но ще има същото това ЕДН което трябва да се преодолее за да се върти.


Линдеман обаче залага на коренно различен принцип в който няма перманентен магнит. Той използва привличането на 2-та полюса, което е много по-правилен подход.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 466
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #89 -: Октомври 09, 2013, 11:14:13 am »
miromad, ти да не се разсърди нещо? Просто обсъждаме.
Не съм се разсърдил, нито пък се опитвам да споря или нещо подобно. Просто обсъждаме модела - дали теоретично може да се осъществи или не, и какви са спънките, които трябва да се преодолеят.

В линка който си дал, ясно пише, че такъв род магнити не се предлагат.
В линка, който съм дал пише, че такова радиално намагнитване не се предлага за магнитите от редкоземни метали, поради необходимостта от екстремно високо намагнитващо поле.

Не ти трябва симулация или модел за да видиш този ефект. Разгледай който и да е магнит и си направи аналогия. Магнитните линии винаги търсят другия полюс. При теб централния полюс намира другия полюс на периферията и следователно натам ще е и потока. Тъй като имаш 2 еднакви периферии, то 1/2 ще отидат на едната периферия, а другата 1/2 на другата. Тъй като вътрешния полюс има много малко пространство, това разделение ще е ясно изразено.
Тук си прав, но мисля, че поставянето на желязо отвън на големия цилиндър и вътре в малкия би трябвало да реши този проблем /както съм го нарисувал на последния модел/.

Казах, че ще консумира повече ток, когато е под товар. Това винаги е вярно, когато имаш постоянен магнит. Когато магнита и проводника се движат един спрямо друг, се генерира ЕДН. Когато направиш мотор на този принцип, той трябва да преодолява това ЕДН. Генерално принципа е грешен и най-вероятно ще изчезне с времето, като една неефективна технология. Не го приемай лично, а помисли рационално. Смяташ ли, че мотора ти ще работи по-добре от този на Линдеман?
И аз знам, че мотора или генератора ще консумира повече ток, когато е под товар, но това се отнася за съществуващите постоянно- и променливотокови мотори-генератори, при които има комутация на магнитното поле. Има ли информация за реакцията на товара при постояннотоков мотор без комутация /какъвто на теория е моят модел/ и ако има - посочи източник?
Не знам дали мотора ми ще работи по-добре от този на Линдеман, защото все още не е реализиран /имам предвид моя мотор, а не този на Линдеман/.