Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Свободна енергия чрез "Студен" синтез - Андреа Роси

<< < (14/26) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: h2motor в Януари 06, 2025, 12:35:40 am --- Те са с коеф. на преобразуване 5, няма ли да може тази турбина едни 20% да превърне в ток. Въпроса опира до правилен топлообменник, който да пренесе енергия без да затрудни въздушния поток. Сега ще кажеш такъв топлообменник няма. :)

--- Край на цитат ---
h2motor правилен въпрос но отговора не е до топлообменника, а основно до точно този COP 5 за който пишета, както и за това че няма комерсиално и сериино изработвани малки парни турбини, до към 20-30 KW.

Първо, предполагам сам разбирате че този COP 5 (коефициент на преобразуване), който всъщност е коефициент на концентрация (понеже енергията си остава винаги в топлинна форма, тоест не се преобразува от една форма във друга), е непостоян. Тоест зависи много от концентрацията на топлинна енергия от източника от който се взема, и така той може да се движи от 5 до към 1 а и по малко от 1-ца Та само от тази гледна точка не може да се проектира каквато е и електро-трансформираща система с такъв променлив енергиен (топлинен) източник.

Второ, отностно турбините, това е ахилесовата пета на турбинната индустрия понеже всичко което се прави е за тежката индустрия. В световен мащаб няма компания която да произвежда мини-парни турбини, сега това може (и се надявам, понеже има индикации) да се промени за в бъдеще, но поне за последните 120-тина години никой не се е интересувал да прозивежда такива термодинамични трансформатори (наречени турбини), за така да се каже мини/локални-електротранформиращи нужди. Като е интересно да се отбележи, че една такава, ефективно транформираща система, напълно може да замени идеята на това кето в момента се води като електрически автомобил. Понеже не е важното за автомобила да има огромна батерия а да има високо концентриан енергиен източник от който енергията може ефективно да се преобразува в електрическа, за задвижване на електрическа ходова система.

h2motor:
 epwpixieq-1, турбина с малка мощност не е проблем да се произвежда, но няма да има пазар за тях ако не са интегрирани в устройство което има нужда от нея. Най обикновенна турбина с нисък КПД, която превръща 20% от топлинната енергия на вътрешното тяло в ел.ток и останалите 80% те са си топлина за помещението което се отоплява. Наистина коефициента на преобразуване варира в зависимост от темп. разлики между двата топлообменника при 5 няма да е проблем да работи машината сама. Варианта е термопомпа - въздух -земя, по стабилни температури за двата топлообменника, за външния топлообменник не е проблема в ниската температура а това че топлообмената не може да се управлява когато температурата е ниска да се намали и фреона да не се охлажда до температура по ниска от оптималната. Недоразвита технология, нищо повече.
 - Не виждам смисъл да я развиваме, ако това ще увеличи само китайския икономически ръст, за тази работа си имат човек - Мъск или маск както му викат руснаците.

juliang:
Пикси и моторчо, сложете турбината на тръбите на фреона направо... :)

Радико:

--- Цитат на: juliang в Януари 07, 2025, 02:03:57 pm ---Пикси и моторчо, сложете турбината на тръбите на фреона направо... :)

--- Край на цитат ---
сигурно не ти се вярва но това ще увеличи КОПа на уреда.  Не го правят защото увеличението ще е толкова малко, че не си струва инвестицията. По този начин за да работи климатика   е необходим друг флуид не фреон. Фреона е измислен за да отпадне необходимостта от турбинката макар и със малка загуба на КПД.
Аз лично преди време опитах да подкарам набързо едни пневмоцилиндринама нямах компресор и пробвах да ги свържа към бутилката СО2  пълен провал. Не могат да работят.  След няколко години започнаха да ползват за хладилен агент и СО2  Не че преди не се е зннаело че не става не е било икономически изгодно.

h2motor:

--- Цитат на: juliang в Януари 07, 2025, 02:03:57 pm ---Пикси и моторчо, сложете турбината на тръбите на фреона направо... :)

--- Край на цитат ---
Нямаш голяма разлика в налягането на флуида в контура, съответно турбина в него не може да работи, на нея и трябва разлика вход - изход. Не става. И ако беше толкова просто до сега да бяха го направили, а не да са се препънали.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия