Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Свободна енергия чрез "Студен" синтез - Андреа Роси

<< < (8/26) > >>

Ksurnev:
angelmr
Може ли академичен коментар и на този документ?

Seeker:
Такъв коментар може да направи само академик Е.В.Александров, който  формулира и патентова  "ефект на Александров", без обаче да направи теоретическа обосновка (може би защото ще обърне физиката с краката нагоре). Единственото практическо приложение на този ефект е в един модел сонди, които след доказване на работоспособността им, са спрени от производство и приложение.

angelmr:

--- Цитат на: Ksurnev в Март 14, 2013, 04:07:09 pm ---angelmr
Може ли академичен коментар и на този документ?

--- Край на цитат ---

Руския ми не е идеален, така че не гарантирам, че съм разбрал всичко. Но до колкото схващам, автора бърка някои основни понятия. Не е никакъв проблем да намалиш активиращата енергия на дадена реакция чрез използване на трети междинен обект, оставащ след края на процеса непроменен. това е принципа на катализата. До колкото схващам автора иска да постигне термична дисоциация на водород с помощта на волфрамов триоксид, като използва молекулите на оксида за да намали температурата на термичната дисоциация няколко пъти. Дали предложения механизъм е правилен не мога да коментирам толкова набързо, не съм сигурен дали точно това ще бъдат крайните продукти, по-скоро ще се преминава през междинни продукти на реакцията на водорд с волфрамовия оксид, но ще ми трябва малко време да проверя какви реакции точно ще настъпят. А следователно и накрая няма да има рекомбинация на водородни атоми, а на въпросните междинни продукти на редукциятана водородния оксид, които ще отделят точно същата топлина, която са погълнали за образуването си. Това което автора е забравил е, че според принципите на термодинамиката няма абсолютно никакво значение през колко и какви междинни етапи ще минеш, това което има значение е началното и крайното състояние на системата. Така че ефекта от добавянето на катализатор би бил единствено в намаляване на топлинните загуби на системата идващи от високата температура при която се извършва некатализираната реакция. При предложената схема от дисоциация, последвана от рекомбинация, няма разлика в потенциалната енергия на началната и крайната система, следователно и няма да има добив на енергия.


Едит: Колкото повече чета статията, толкова по-съмнителна започва да ми изглежда. Ако съдя по някои белези като споменаването на молекули волфрамов триоксид или липсата на какъвто и да е намек за разпределението на частиците в газа по енергия (смята ги все едно всички са с еднаква енергия, макар че тук може и да е дал само резюмирани сметки за простота), си вадя изводите, че познанията на автора в областта на точните науки и по-специално на химията, са някъде на нивото на средния курс.

Seeker:

--- Цитат на: angelmr в Март 14, 2013, 08:02:06 pm ---..........Едит: Колкото повече чета статията, толкова по-съмнителна започва да ми изглежда. Ако съдя по някои белези като споменаването на молекули волфрамов триоксид или липсата на какъвто и да е намек за разпределението на частиците в газа по енергия (смята ги все едно всички са с еднаква енергия, макар че тук може и да е дал само резюмирани сметки за простота), си вадя изводите, че познанията на автора в областта на точните науки и по-специално на химията, са някъде на нивото на средния курс.

--- Край на цитат ---

Не разбрах какъв е проблема с WO3 ?  Ще ти пусна на английски нещо, барем да ти се разсеят съмненията "The most common formal oxidation state of tungsten is +6, but it exhibits all oxidation states from −2 to +6. Tungsten typically combines with oxygen to form the yellow tungstic oxide, WO3, which dissolves in aqueous alkaline solutions to form tungstate ions, WO2−
 4. -Wikipedia "
 Ще приемем, че руския ти куца; автора на статията достатъчно ясно обяснява процесите.   

По интересен за дискусия е "ефекта на Александров" , който се спряга при създаване на "безоткатен чук" .За подробности книгата "Физични ефекти и явления".   

angelmr:
Става дума за описаните от него и използвани в изчисленията МОЛЕКУЛИ волфрамов триоксид. За сведение, волфрамовия триоксид е йонокристално съединение, изградено от волфрамови и кислородни ЙОНИ. В него няма отделни молекули а монолитна кристална структура.
А изчисленията да си призная днес не успях да ги погледна. Не разбирам обаче защо човека си е играл да открива отново Америка, но за по-пряко през южния полюс. Нещата, които ги описва в изчисленията не са никаква тайна, тия същите неща трябваше да ги уча как се извеждат преди десетина години, като учих за един изпит. Той просто трябваше да отвори един учебник по кинетика, от където щеше да си намери на готово адекватни формули и готови решения, вместо да се чуди защо част от молекулите са дисоцирани при температури при които средната им кинетична енергия е под нужната за термична дисоциация.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия