Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити
Свободна енергия чрез "Студен" синтез - Андреа Роси
ppipilica:
Ето и цялата лекция на професора
https://www.youtube.com/watch?v=Ezr2QKcyYDk
epwpixieq-1:
--- Цитат на: Михаил Кузмов в Януари 11, 2025, 03:36:15 pm ---https://euronewsbulgaria.com/news/17037/prof-dimitur-aleksandrov-za-purvi-put-v-sveta-izvurshih-uspeshen-eksperiment-sus-studen-yadren-sintez
А случайно да сте чували са това? Интервюто е от края на юли 2023г. Гледайте, слушайте, четете и юруш на коментарите!
--- Край на цитат ---
Не бях чувал за човека, най-малкото пнеже не следя весникарски теми (особенно в Българската преписваческа преса) най-малкото понеже те говорят всякакви глупости. За съжаление тази тема, поне по начина която е преставена, не е изключение. Клипа обаче, който пусна ppipilica, е много по-добра информация ( за тези които се интересуват ) да се запознаят с работата на човека.
Лично за мен, винаги отивам на изследователските публикации (когато те съществуват) за да си направя сам извода (и за препратки към доплълителни изследвания). Ето публикацията (само една) на Д-р Александров: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4469848
За съжаление четейки това с което човека е експериментирал не можах да видя неговата гледна точка, идята за ядрен синтез, който да дава ( сериозно ) количество енергия. Изследването е малко нескопосано, по начина по който е преставено, което може би обяснява публикацията в нереномиран електронен журнал, но поне дава сравнително добра представа за разработката.
Основното нещо което лично не мога да разбера (явно нещо ми убягва), защо човка мисли че реакция трансформираща 2.3KJg-1 (между сплавта която ползва Cu(60%), Ni(40%) и D ) може да е само ядрен синтез, въпреки неовите доводи, още повече че няколко от референтните публикации които представя ( 20-тина ) показват енергия в порядък повече ( Tohoku University - 75KJ/g-1, 150KJ/mol(D)-1 ).
От друга страна явно че човка изобщо не е първия който работи над подобни изследвания (контрарно на всникарската публикация посочена от Михаил Кузмов), оставяйки настрана глупостите за "евтино електричество" ( явно весникарски трик за превличане на "читатели" ).
При пложение че има други колеги които разбират това което човека е публикувал ( или от неговото виде ) може да обсъдим неоговите виждания, но на пръв поглед, най-вече на база на енергиината плътност на реакциията, която той постига, не виждам нищо особенно в това което пише, особенно съпоставяики го директно на енергията от горене на фосилни горива, където енергиината плътност на грам е от 4.5KJ/g (целулоза) до към 50 KJ/g петрол.
h2motor:
epwpixieq-1, те ги правят, но реакторните им камери прегарят, а на тези които не прегарят мощноста е нищожна. За бързо топлоотдаване на отделената топлина става въпрос, това трябва да се търси - охлаждане и работна температура в същото време да се подържа. Няма конструкция за това нещо или поне не е демонстрирана. Има стойност.
h2motor:
Има идея в това да се гори въздух - азот в плазма, отделя се голяма температура и азотни окиси, но за тях има вариант да минат през катализатор и да се разградят на азот и кислород пак. При бензиновите двигатели с директно впръскване понеже се допуска работа с бедна смес 1 към 50 се отделят доста азотни окиси като при дизеловите, че и повече, но проблема е решен с такова каталитично гърне. Скъпичко устройство, но ако са ти спрели тока, спрели газта е по добре в такъв момент да се ползват в извънредни ситуации. Как да се направи ми е ясно, само каталитичната част ми е малко тъмна, но работи ли тя - няма проблем.
epwpixieq-1:
Ето една сериозна публикация относно "студения" синтез: https://arxiv.org/pdf/2208.07245
За тези които разбират написаното (не само Англииския но и научната терминология) ще видят резкия констраст с публикацията на Ph.D Александров. Това не е някаква весникарска публикация каквито Михаил Кузмов както и други колеги подхвърлят във форума, а систематизирано научно понание което дава обяснение как фундаментално процесите на "студения" синтез могат да се проявят, и най-ванжото, защо е толкова трудно да се репликират. Като трудността идва от синхронизране на няколко фактрора на атомно и ядрено ниво като единия от тях е приципа на nuclear-tunneling (ядрен-тунел) който позволява на две ядра да се доближат едно до друго въпреки своята протонно генерирана позитивност.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия