Справочници, схемотехника, теория > Справочник
Вярна ли е формулата E=mc^2
технократ:
С колко се увеличава масата на една частица ускорена близко до скороста на светлината. Ако тежката маса на една такава частица нараства, то може да се установи със достатъчно чувствителен гравитометър. Никъде обаче не съм срещал информация за проведен такъв експеримент който потвърждава практически а не теоретически, нарастването на масата на ускорена частица.
технократ:
Ето тук е дадена формулата за релативистичната маса и нейното увеличение от скоростта.
https://nauka.offnews.bg/news/Fizika_14/Relativistichno-uvelichavane-na-masata-Energiiata-E-m-c2_1241.html
“Горната формула е потвърдена в редица експерименти в областта на атомната физика. При ускоряване на частица (електрон, протон или др. материална частица) в колайдери е установено бързо увеличаване на масата с нарастване на скоростта й като това става точно по формулата. “
Само че не казват как е установено, било установено, ама кажете как бе господа физици, не само да карате на декларации за да ви излязат книжните сметки без кръчмаря. ;D
технократ:
Масата на протона е 1,6726231 • 10–27 kg
смятаме по формулата
epwpixieq-1:
--- Цитат на: технократ в Юни 02, 2020, 11:40:51 am ---Само че не казват как е установено, било установено, ама кажете как бе господа физици, не само да карате на декларации за да ви излязат книжните сметки без кръчмаря. ;D
--- Край на цитат ---
Преди някое време се поинтересувах от това и се оказва че масата или по-точно в този случай "релативната маса" се определя по съвсем елементарна концепция ( въпреки разбираемата сложност на апаратите за замерване ). Между другото, ако си спомням правилно, тази концепция е първо приложена от Ръдърфорд.
Когато частицата има определена скорост, като се знае кога тя е напуснала източника, знае се момента когато удря колектора, и се знае пътя който тя изминава ( в предвид дължината на един кръг при ускорителя ), та точно преди да удари колектора се поставят магнитно поле с определена сила така че то да отклонява частицата от траекторията и. По този начин в зависимост от ъгъла на отклонение, който ще зависи както от масата така и от скоростта, може да се определи самата маса, понеже тя е това което е неизвестното в системата. Практически, така да е каже, знае се началната маса, знае се крайната скорост на частицата ( или чрез директно замерване или през математически апарат с доста точно приближение ), знае се силата на магнитното поле ( което точно преди колектора ) въздейства на частицата, и може да се изчисли теоретично ъгъла на отклонение. На практика измерения ъгъл на отклонение при "релативистично" нарастване на масата, която взаимодества (по-различно от теоретично изчисленото) с даденото магнитното поле посредствум по-големия си инерционнен момент, трябва да е различен от теоретично изчисления, който е изчислен без вземане в предвид на релативистичното нарастване на масата и съответно по-големия инерционнен момент. И така разликата между практически замерения ъгъл и теоретично изчисления, и прилагане обратно във формулите ще ни даде измереното "релативистично" нарастване на масата на частицата.
технократ:
epwpixieq-1
Това отклонение нищо не говори за нарастване на масата, понеже както се знае от класическата физика, че колкото е по голяма скоростта на тяло с маса, толкова по трудно се отклонява от праволинейният си път, въпреки че тялото е с една и съща маса.
Така че само чрез гравиметричното замерване на маса, може да се установи дали действително има нарастване на масата от скоростта.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия