Справочници, схемотехника, теория > Справочник
Вярна ли е формулата E=mc^2
технократ:
--- Цитат на: filchef в Юни 01, 2020, 11:52:58 pm ---Да теглото му зависи от гравитацията, но тук става въпрос за маса - количество вещество - инертност на топчето - не за тегло.Ти пак ги обърка тия понятия и е ясно защо не разбираш формулата - ти през цялото време си мислиш за тегло - масата не изчезва, когато отлети в открития космос.
--- Край на цитат ---
Щом расте масата като все едно расте и количество вещество, само че тук нещата са малко по иначе, защото всъщност не нараства количеството вещество, а само неговата инертност. Би трябвало да расте и теглото му, защото пак според този релативизъм, тежката и инертната маси, са еквивалент.
dmitarp:
Всички формули се нагаждат, в крайна сметка формулите са отражение на реалният свят, и са написани спрямо него. А не обратното, света да се съобразява с формули. Гелилей и Нютон, а и всеки учен като са правили опити за какво са ги правили, за да изведат формули, след това резултатите от опитите се използват за да се нагодят формулите, те не изникват от нищото. Понякога обаче, тези формули се използват за прдсказване на не известни до този момент явления, по простата причина, че решенията на тези формули са единствени и могат да имат физичен смисъл.
filchef:
--- Цитат на: технократ в Юни 02, 2020, 09:35:57 am ---Щом расте масата като все едно расте и количество вещество, само че тук нещата са малко по иначе, защото всъщност не нараства количеството вещество, а само неговата инертност. Би трябвало да расте и теглото му, защото пак според този релативизъм, тежката и инертната маси, са еквивалент.
--- Край на цитат ---
Нека да си представим един ускорител на частици - той обикновенно е кръгъл магнитен тороид в който се въртят частиците - теглото(гравитацията) действа напречно на частицата а инерционната сила, която я ускорява е перпендикулярна - тоест инертната "маса" е на 90 градуса и тъй като проекцията и по вертикалната ос е равна на синус от ъгъла спрямо земната повърхност то синус от 90 градуса е нула.
тоест за теглото можем да напишем уравнението
G=Go + Grel = Go + Minercion*sin(fi)
При нивелиран ускорител sin(fi)=0 ,ако обаче ускорителя не е идеално нивелиран потока частици се отклонява и се добавя допълнителна маса - вероятно ускорителите имат компенсиращи намотки които да държат снопа частици във идеално хоризолтално положение.
juliang:
--- Цитат на: filchef в Юни 02, 2020, 10:53:11 am ---При нивелиран ускорител sin(fi)=0 ,ако обаче ускорителя не е идеално нивелиран потока частици се отклонява и се добавя допълнителна маса - вероятно ускорителите имат компенсиращи намотки които да държат снопа частици във идеално хоризолтално положение.
--- Край на цитат ---
Скоростите в ускорителя са такива, че частиците нямат време да пропаднат от собственото си тегло.
В ускорителите се достигат скорости над 99.9% от скоростта на светлината. 300 000 км/сек при дължина на ускорителя от няма и 30 км... ако се заиграем с формулите ще разберем, че частицата ще пропада с 0.0000005 мм на обиколка. Половин милионна от милиметъра... А мишените доколкото знам са от порядъка на 1х1 см.
filchef:
--- Цитат на: juliang в Юни 02, 2020, 11:03:52 am ---Скоростите в ускорителя са такива, че частиците нямат време да пропаднат от собственото си тегло.
В ускорителите се достигат скорости над 99.9% от скоростта на светлината. 300 000 км/сек при дължина на ускорителя от няма и 30 км... ако се заиграем с формулите ще разберем, че частицата ще пропада с 0.0000005 мм на обиколка. Половин милионна от милиметъра... А мишените доколкото знам са от порядъка на 1х1 см.
--- Край на цитат ---
Тук не говорим за пропадане на частицата от себственото си тегло а за факта, че не може да се направи идеално хоризонтален ускорителя и при голямата стойност на релативиската маса от порядъка на Тера електронволти се налагга на всеки няколко секции от ускорителя да се прави корекция щото дори ъгъла да е 89.9999 градуса пак като му сметнеш синуса и го умножиш по тия Тера електронволти си се получава значително отклонение (е значително, значително 100-200 Тев са маса, колкото левия крак на един комар).Въпроса е, че снопа може да излезе от тороида ако няма компенсационна намотка щото прави милиони обиколки докато се ускори до тия скорости.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия